اوج گرفتن اتلتیکو و پایان دوقطبی فوتبال اسپانیا

حق نشر عکس s

برای اولین بار در ده سال اخیر تیمی علاوه بر بارسلونا و رئال مادرید، شانس قهرمانی در لیگ برتر فوتبال اسپانیا (لالیگا) را دارد.

اتلتیکو مادرید به مربیگری دیگو سیمونه آرژانتینی بعد از نتایج خوبی که در دو سال گذشته گرفت و یک جام داخلی و دو جام اروپایی را برد، در این فصل در لالیگا هم نتایج درخشانی گرفته و در بیشتر طول فصل در رده دوم بوده است.

در فصل‌های گذشته پیش می آمد که تیمهایی چون وایادولید، والنسیا، بیلبائو یا همین اتلتیکو مادرید در چند هفته ابتدایی فصل نتایج خوبی بگیرند و حتی موقتا در صدر جدول بایستند. اما معمولا از هفته دهم به بعد بارسلونا و رئال مادرید با تیم های دیگر آنقدر فاصله می گرفتند که کورس قهرمانی به اصطلاح به یک کورس دواسبه تبدیل می شد.

اما در این فصل اتلتیکو مادرید از هفته دوم تا هفته بیست و یکم بعد از بارسلونا و بالاتر از رئال مادرید در رده دوم جدول بود و جالب اینکه در بیشتر هفته‌ها امتیازش با بارسلونا مساوی بود و صرفا به دلیل تفاضل گل کمتر به صدر جدول نمیرفت.

در هفته بیست و دوم و در پی شکست بارسلونا برابر والنسیا، اتلتیکو حتی توانست صدرنشین لالیگا شود اما شکست هفته بیست و سوم این تیم برابر آلمریا باعث شد بارسلونا دوباره و مثل بیست و یک هفته پیش از آن در رده اول لالیگا جا گیرد.

حق نشر عکس i
Image caption از سال ۲۰۰۹ که دیگو سیمونه، هافبک آرژانتینی سابق اتلتیکو، سرمربیگری را برعهده گرفته در هر فصل دست کم یک جام برای این تیم کسب کرده است

در حال حاضر و در پایان هفته بیست و سوم لالیگا، هر سه تیم بارسلونا، رئال مادرید و اتلتیکو مادرید ۵۷ امتیاز دارند و به ترتیب با تفاضل گل ۴۶، ۴۱ و ۴۰ در رده های اول تا سوم ایستاده اند.

گرچه طبق قوانین لالیگا اگر در پایان فصل امتیاز هر سه تیم مساوی باشد، رده بندی نه بر اساس تفاضل گل بلکه بر اساس بازیهای مستقیم سه تیم انجام خواهد شد که با توجه به این قانون در حال حاضر اتلتیکو مادرید با توجه به شکست دادن رئال مادرید و تساوی برابر بارسلونا در دور رفت بالاتر از رئال در رده دوم خواهد ایستاد.

خروج از دوقطبی مطلق؟

فاصله بارسلونا و رئال مادرید با تیمهای دیگر اسپانیا، که بخشی از آن به دلیل ثروتمندتر بودن این دو باشگاه است (بارسلونا و رئال ثروتمندترین باشگاه‌های فوتبال جهان هستند)، باعث شده در سالهای اخیر رقابت در لالیگا عملا به این دو تیم محدود شود.

ضمن اینکه در بیشتر فصل‌ها یکی از این دو تیم به دلایل مختلف قوی تر از تیم دیگر بود و سرنوشت فصل عملا از اواسط آن مشخص بود.

در این شرایط بازی‌های لالیگا حتی برای طرفداران بارسلونا و رئال مادرید هم جذابیت سابق را نداشت و بیشتر توجه آنها معطوف به بازیهای اروپایی تیمهای محبوبشان بود.

اما در این فصل و با گذشت ۲۳ هفته می‌توان گفت موفقیت اتلتیکو مادرید اتفاقی نیست و فوتبال اسپانیا دست‌کم در کوتاه مدت از حالت دوقطبی مطلق سالهای اخیر خارج شده است.

مسئله‌ای که قطعا به جذاب تر شدن لالیگا هم کمک خواهد کرد. با توجه به رقابت بسیار نزدیک این سه تیم در بالای جدول، هر بازی لالیگا در این هفته‌ها دارای اهمیت زیادی است و حتی یک مساوی می‌تواند یکی از این سه تیم را از قهرمانی دور کند.

تجربه موفق سیمونه

اتلتیکو مادرید بعد از قهرمانی همزمان در لالیگا و جام حذفی اسپانیا در فصا ۱۹۹۵-۱۹۹۶ بیش از پانزده سال بود که به هیچ جامی نرسیده بود اما از سال ۲۰۰۹ که دیگو سیمونه، هافبک آرژانتینی سابق این تیم، سرمربیگری را برعهده گرفته در هر فصل دست کم یک جام برای اتلتیکو کسب کرده است.

سیمونه در اولین فصل حضورش در اتلتیکو موفق شد با این تیم قهرمان لیگ اروپا شود. فصل بعد از آن اتلتیکو قهرمان سوپرجام اروپا شد، در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ دوباره قهرمان لیگ اروپا و در فصل گذشته قهرمان جام حذفی (با شکست دادن رئال مادرید) و قهرمان سوپر جام اروپا (با پیروزی ۴-۱ برابر چلسی).

اتلتیکو مادرید در این فصل توانسته علاوه بر عملکرد خوب در لالیگا، در مسابقات دیگر هم نتایج خوبی بگیرد.

این تیم در لیگ قهرمانان اروپا در حال حاضر جزو ۱۶ تیم نهایی است که در مرحله یک چهارم نهایی باید با آث میلانی بازی کند که در لیگ ایتالیا در رده یازدهم است.

جالب اینکه اتلتیکو مادرید در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا با کسب ۱۶ امتیاز (در کنار رئال مادرید) بهترین نتیجه را در میان تمام تیم های بزرگ اروپا گرفت و از شانس‌های اصلی صعود به مراحل بالاتر است.

این تیم در جام حذفی اسپانیا به مرحله نیمه نهایی رسید که البته در این مرحله در دو بازی مقابل رئال مادرید شکست خورد و نتوانست به فینال برسد.

بازی سه هفته بعد اتلتیکو با رئال مادرید در ورزشگاه خانگی رئال و بازی هفته آخر این تیم با بارسلونا در نیوکمپ می تواند سرنوشت این فصل لالیگا را مشخص کند و شاید سیمونه بتواند بعد از ۱۱ سال تیمی جز بارسلونا و رئال را قهرمان اسپانیا کند.