جنجال بر سر عکس لخت اسکی‌باز لبنانی

حق نشر عکس Getty

تعدادی عکس و یک ویدئو حالا تبدیل به بزرگ‌ترین دردسر برای جکی شمعون، اسکی‌باز لبنانی شده و کار حتی به هیات دولت این کشور هم کشیده شده است. شمعون که باید چند روز دیگر با لباس کشورش روی پیست برود و در اسکی آلپاین و در رشته مارپیچ بزرگ رقابت کند، حالا از سوی وزیر ورزش لبنان متهم به بردن "آبروی" کشورش است.

گرچه جنجال الان بالا گرفته ولی عکس‌ها جدید نیست. سه سال پیش عکاسی اتریشی برای یک تقویم که قرار بود با عکس‌های قهرمانان زن و مرد اسکی حاضر در المپیک از نقاط مختلف دنیا چاپ شود، راهی "فاریا"، مشهور‌ترین پیست اسکی لبنان شد. شمعون جلوی دوربین رفت، روی برف دراز کشید، کنار آبشاری یخ‌زده ژست گرفت و عکس به عکس لباس‌اش کم‌تر شد تا جایی که آخرین عکس را در حالی گرفت که چوب اسکی پایش بود و تنها یک شورت به تن داشت. در کنار این عکس‌ها ویدئویی به مدت یک دقیقه و سی و هست ثانیه‌ای هم ضبط شد. این اسکی‌باز ۲۲ ساله در آخر آن ویدئو می‌گوید که اسکی کردن خیلی آسان‌تر از مدل عکاسی شدن است:"عادت نداشتم که بدون لباس ژست بگیرم."

آن تقویم سال گذشته منتشر شد، اما از ویدئو خبری نبود تا همین چند روز پیش که تلویزیون محلی 'الجدید' در اخبار خود بخش‌هایی از آن را با عنوان "رسوایی" نشان داد و به دنبال آن توفانی بین لبنانی‌ها در شبکه‌‌های مجازی به راه افتاد. کار به جایی رسید که شامون هم از سوچی دست به کار شد و گفت که این عکس‌ها را به همراه "شماری دیگر از ورزشکاران حرفه‌ای" گرفته و از کسانی که ناراحت شده‌اند معذرت خواست.

او همچنین در صفحه فیسبوک خود از هموطنان‌اش خواست اجازه دهند تا تمرکز و آمادگی ذهنی‌اش را حفظ کند :"این عکس‌ها سه سال پیش گرفته شده و قرار نبود پخش شوند. به هر حال می‌خواهم از همه شما معذرت بخواهم. می‌دانم که لبنان کشور محافظه‌کاری است و این عکس‌ها بازتاب‌دهنده فرهنگ ما نیست. کاملا درک می‌کنم که بخواهید از من انتقاد کنید. من حالا در بازی‌های المپیک هستم و این عکس‌هایی که خودم هم قبلاً ندیده بودم به طور گسترده‌ای پخش شده و این ناراحت کننده است. فقط از شما خواهش می‌کنم اگر آن‌ها را دیدید، بیش‌تر پخش نکنید. این به من کمک می‌کند تا روی چیزی که واقعاً مهم است تمرکز کنم؛تمرین و مسابقه."

حق نشر عکس AFP
Image caption شامون در المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور نیز شرکت کرد

این پست در فیسبوک ۱۳۰۰۰ لایک خورد و یکی از کاربران زیر آن نوشت: "جکی، خیلی از لبنانی‌ها از جمله خودِ من ترجیح می‌دهند بجای آن‌چه در کشورمان می‌بینیم، یک لبنانی لخت را ببینیم." هوادار دیگری هم نوشت: "تو هیچ‌ کار زشتی نکردی."

اما تمام لبنانی‌ها چنین عقیده‌ای نداشتند.

فیصل کرامی، وزیر ورزش و جوانان لبنان به کمیته ملی المپیک این کشور دستور داد تا موضوع را به صورت قانونی تعقیب کند و تمام گام‌های لازم برای "جلوگیری از لطمه خوردن به آبروی لبنان" را بردارد؛ دستوری که به نظر می‌رسد آبرو‌ریزی بیش‌تری به بار آورد تا بسیاری آقای وزیر را به دلیل "کوته‌نگری‌اش" که معقتدند، بیش‌تر موجب خجالت لبنان است، مسخره کنند.

روزنامه دیلی استار در مطلبی با عنوان "چه آبرویی؟" نوشت: "از آغاز سال ۲۰۱۴ تا به حال شش اتومبیل در لبنان منفجر شده... این عدم وجود نظم و قانون نشانه کم‌کاری حکومت نیست؟ حالا این دختر را که باعث افتخار مملکت است به دلیل کاری که هر شهروند آزادی اجازه انجامش را دارد، سرزنش می‌شود."

NOW، خبرگزاری آنلاین لبنانی پا را از این هم فراتر گذاشت و با چاپ تصویر یک مرد مسلح که زیر پوستر شامون ایستاده، نوشت: "پستان‌ها برتر از گلوله‌‌ها."

اما چیزی که به وجود آمدن این جنجال‌ را عجیب‌تر می‌کند، وجود عکس‌های مشابه در لبنان است. گرچه شمار تندرو‌ها در این کشور کم نیست، اما شما در بیروت و سایر شهرها می‌توانید پوسترهای زیادی را در مورد تبلیغات جراحی زیبایی ببنید که روی آن‌ها تصاویر زنان در موقعیتی کاملاً شبیه شامون وجود دارد.

گذشته از آن در کنار سواحل بیروت نیز تابلوهای تبلیغاتی بزرگی با عکس زنانی که بالا‌تنه‌شان لخت است، دیده می‌شود. این میزان از آزادی که در نتیجه ۱۵ سال جنگ به دست آمده، موجب شده تا لبنان به عنوان "لیبرال‌ترین" کشور خاورمیانه شناخته شود. شاید وزیر ورزش لبنان مخالف این عقیده باشد، اما بسیاری معتقدند، تغییر این تصویر بیش‌تر آبروی لبنان را می‌برد تا عملکرد یک ورزشکار المپیکی.