لیگ برتر فوتبال ایران؛ دیدارهای حساس برای بقا و قهرمانی

حق نشر عکس isna
Image caption استقلال تیم دوم جدول رده بندی جدول لیگ برتر، در بازی حساس با ملوان روبرو خواهند شد

رقابت درلیگ برترفوتبال ایران به روزهای حساس خود رسیده است. چهار هفته مانده به پایان لیگ رقابت تنگاتنگ پنج تیم در بالای جدول مانع گمانه زنی درباره قهرمان این فصل لیگ برتر شده است.

استقلال، فولاد، نفت و سپاهان از شانس‌های اصلی قهرمانی به شمار می آیند. با تساوی روز گذشته نفت و فولاد، پرسپولیس هم به امید دوباره‌ای برای قهرمانی پیدا کرده است.

با نگاهی به انتهای جدول شرایط تا حدود زیادی مشابه صدر جدول است. تیم‌های مس کرمان، ذوب اهن، فجرسپاسی و راه آهن از کاندیداهای اصلی سقوط به حساب می آیند. در این بین تیم‌های داماش، صبا و استقلال خوزستان نیز فاصله چندانی با تیم‌های در حال سقوط ندارند.

شکست هر یک از این تیم‌ها در چهار دیدار باقیمانده می تواند تغییرات زیادی را در انتهای جدول به‌وجود بیاورد. فجر بعد از پیروزی با ارزش مقابل ذوب آهن توانسته برای اولین بار از شروع لیگ از دو تیم انتهای جدول فاصله بگیرد.

تیم جوان فجرسپاسی پس از تساوی و بازی خوب مقابل پرسپولیس اعتماد به بنفس لازم را پیدا کرده است. تجربه محمود یاوری به همراه بازیکنان جوانان این تیم می تواند فجر را به بقا درلیگ برتر امیدوارتر کند.

در هفته های آینده حساسیت در صدر و انتهای جدول به اوج خود می رسد. بیشتر تیم‌ها در سوی بالا و پایین جدول سعی می کنند تا ابتدا به دنبال بسته نگه داشتن دروازه تیمهای خود باشند.به همین دلیل در هفته های پایانی شاهد به ثمر رسیدن گلهای کمتری در دیدارهای لیگ برتر فوتبال ایران خواهیم بود.همین موضوع می تواند بر کیفیت بازی‌ها تاثیر فراوانی بگذارد.

بازیهای مهم هفته ۲۷ لیگ برتر فوتبال:

استقلال- ملوان

آبی پوشان پایتخت پس از پیروزی دلچسب مقابل سایپا چهارشنبه درانزلی به دیدار تیم خوب ملوان می روند. استقلال بعداز بازگشت بازیکنان کلیدی‌اش سرانجام بازی زیبا و با کیفیتی را مقابل سایپا از خود به نمایش گذاشت.

امیر قلعه نویی در لیگ امسال همواره بدنبال تاکتیکی مناسب برای استقلال بود. امیر قلعه نوعی در چند هفته گذشته به دلیل مصدومیت و محرومیت برخی بازیکنان استقلال با مشکلات فراوانی روبرو بوده است.

در بازی گذشته استقلال برای اولین بار با سیستم ۱-۳-۲-۴ مقابل سایپا بازی کرد. پژمان نوری وآندرانیک تیموریان درنقش هافبک‌های دفاعی انجام وظیفه می کردند.

محمد قاضی در سمت چپ نقش هافبک تهاجمی را عهده دار بود. قاضی در این پست توانست در فوتبال ایران مطرح شود. قاضی در نقش بازیکن بازیساز تا حدود زیادی توانست ارتباط خوبی با برهانی برقرار کند.

همین موضوع می تواند در بازی‌های پیش رو عامل موفقیت استقلال شود. برهانی نیز توانسته در استقلال با به ثمر رساندن صدمین گل خود به یکی از بازیکنان تاریخی استقلال تبدیل شود.

آرش برهانی در شرایط فعلی می تواند مهره‌ای تاثیرگذار در بازی‌های مهم پیش رو باشد. کبه نیز یکی دیگر از بازیکنانی است که تعویض طلایی استقلال محسوب می‌شود.

ملوان در این بازی تنها به دنبال کسب افتخار است. قوهای سپید انزلی در میانه جدول قرار دارند و بازی‌های باقی مانده این تیم تاثیر زیادی در آینده این تیم نخواهد داشت. ملوان امیدی به کسب سهمیه آسیایی ندارد و از سقوط نیز نمی هراسد.

چهارشنبه در انزلی شاهد بازی زیبا و تماشاگر پسندی از این تیم خواهیم بود. مازیار زارع بدنبال جایگاه از دست رفته خود درتیم ملی است و فشنگچی و دغاغله نیز درکنار ثاقبی و عزت اللهی جوان بدنبال اثبات شایستگی های خود در مقابل تیم بزرگ پایتخت هستند.

تراکتور سازی – راه آهن

پنج شنبه تراکتور سازی در تبریز میزبان راه آهن است. لیگ برتر تا حدود زیادی برای تراکتور به پایان رسیده است. پس از قهرمانی در جام حدفی و کسب سهمیه آسیایی تراکتور با خاطری آسوده به بازی‌های لیگ برتر می اندیشد.

تونی اولیویرا و تراکتور بهترین فرصت را دارند تا تیم خود را برای بازی‌های مهم لیگ قهرمانان آسیا آماده کنند. تراکتور در بازی روز پنج شنبه بیشتر بدنبال دست یافتن به اهداف تونی در این مورد است.

همین موضوع می تواند به راه آهن کمک کند تا با کسب امتیاز در این بازی حساس به بقا در لیگ امیدوار شود.

مشکلات مدیریتی به همراه ضعف های تاکتیکی در این تیم موجب شده است که به رغم تجربه فراوان آقای ابراهیم زاده سرمربی و بازیکنانی همچون پیروز قربانی و بهادر عبدی این تیم درآستانه سقوط قرار گیرد.

شکست دربازی روز پنج شنبه می تواند تیر خلاص راه آهن برای سقوط باشد.

مس کرمان- سپاهان

مس پنج شنبه در کرمان به دیدار سپاهان می رود. سپاهان در داربی اصفهان توانست به یک پیروزی شیرین دست پیدا کند. یعقوب کریمی پس از مدتها توانست گوشه ای از توانایی های خود را در سپاهان بروز دهد.

محرم نویدکیا و جواهیر سوکای نیز در بهترین زمان ممکن به ترکیب زرد پوشان اصفهانی اضافه شده اند. هر دو این بازیکنان از شرایط ایده آل به‌دور هستند اما حضور فیزیکی آنان خصوصا نویدکیا در مرکز زمین می تواند از لحاظ روانی تاثیرات مثبت فراوانی بر روی بازیکنان این تیم بگذارد.

سپاهان برای اینکه از کورس قهرمانی جا نماند تنها به پیروزی می اندیشد. مس نیز در مقابل تنها به بقا فکر می کند و سه امتیاز این بازی می تواند آنان را به ماندن در لیگ امیدوار کند.

مس در جام حذفی چهره ای کاملا متفاوت از لیگ داشت. اگر مس بتواند به مانند بازی استقلال و تراکتور ظاهر شود سپاهان روز دشواری را در کرمان پیش رو دارد. حسین خانی بازیکن با تجربه مس به همراه ادینهو برزیلی می توانند برگ برنده مس در دیدار مهم پیش رو باشند.

پرسپولیس- صبا

پرسپولیس در تنها بازی روز جمعه در ورزشگاه آزادی به دیدار صبا می رود. در صورت برد پرسپولیس در این دیدار و بازی مستقیم تیم‌های مدعی و امکان از دست دادن امتیازات در هفته های آینده توسط آنها، پرسپولیس یکبار دیگر به صف مدعیان اصلی قهرمانی اضافه خواهد شد.

علی دایی در روزهای گذشته بیشتر به دنبال دور کردن حواشی ناشی از مشکلات اقتصادی تیم بود اما بعد از یک هفته پر تنش، حالا اعتصاب بازیکنان پایان یافته است.

علی پروین مدیرعامل باشگاه به صراحت به بازیکنان گفته است که پرسپولیس در حال حاضر توان پرداخت مطالبات را ندارد و بازیکنان در شرایط فعلی تنها باید به فکر راضی کردن تماشاگران خونگرم این تیم باشند.

مثلث طلایی پرسپولیس با حضور خلعتبری، مسلمان و صادقیان همانند هفته های گذشته تاثیر گذار نیست. صادقیان به شدت درگیر مشکلات خارج از زمین فوتبال است.شرایطی برای این بازیکن جوان بوجود آمده که در نهایت منجر به هرز رفتن یکی از با استعدادترین بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران خواهد شد.

صادقیان نیاز به آرامش و مشورت دارد. فوتبال ایران موظف است تا در این مورد به این بازیکن جوان کمک کند.

صبا با مرفاوی هنوز در منطقه امن قرار ندارد.صبا اگر بتواند در این بازی امتیازی کسب کند تا حدود زیادی جایگاه خود را در لیگ برتر حفظ می کند.

مرفاوی نشان داده است که تیمش در زمانی که صاحب توپ است به مراتب بهتر بازی می کند. اما دراین بازی صبا باید به فکر تقویت سیستم تدافعی خود باشد تا به کسب امتیاز امیدوار باشد.