جام ملت‌های ۲۰۱۶؛ هم گروهی آلمان، ترکیه و جمهوری چک

حق نشر عکس AP
Image caption جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ فرانسه ۲۴تیم برگرار خواهد شد

مرحله مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۱۶ فرانسه در شهر نیون سوئیس قرعه کشی شد و دریکی از دشوارترین گروه‌ها تیم‌‌های آلمان، لهستان، گرجستان، جمهوری ایرلند، اسکاتلند و جبل‌الطارق برای راهیابی به مرحله نهایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

جام ملت‌های ۲۰۱۶ اروپا به میزبانی فرانسه برگزار خواهد شد؛ به غیر از فرانسه که به دلیل میزبانی به صورت مستقیم به مرحله نهایی این رقابت‌ها راه یافته، ۵۳ تیم دیگر حاضر در مرحله مقدماتی برای کسب یکی از ۲۴ سهمیه مرحله پایانی با یکدیگر رقابت‌ خواهند کرد.

آخرین جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۲ به میزبانی مشترک اوکراین و لهستان با حضور ۱۶ تیم در مرحله پایانی این مسابقات برگزار شد ولی با تصمیم یوفا تعداد تیم‌ها در جام ملت‌های ۲۰۱۶ فرانسه ۲۴ تیم خواهد بود.

دو تیم اول هر گروه و همچنین بهترین تیم سوم نه گروه به صورت مستقیم به مرحله نهایی این رقابت‌ها راه پیدا می‌کنند. هشت تیمی که در گروه‌های خود سوم شوند به دو بازی رفت و برگشت با یکدیگر روبرو خواهند شد تا تکلیف چهار تیم دیگر صعود کننده به جام ملت‌های ۲۰۱۶ اروپا مشخص شود.

افزایش تیم‌های صعود کننده به مرحله نهایی باعث شده برخی از کشورهایی که در چند سال اخیر در صعود به این مسابقات ناکام بودند شانس بیشتری برای صعود داشته باشند.

در مراسم قرعه کشی این رقابت‌ها منطقه جبل الطارق که به تازگی عضویتش به عنوان یکی از اعضای یوفا پذیرفته شده، ابتدا بر اساس قرعه با اسپانیا در گروه D همگروه شد ولی برای جلوگیری از درگیری‌های سیاسی اسپانیا و بریتانیا، گروه آن تغییر پیدا کرد.

ارمنستان و آذربایجان هم به دلایل مشابه پس از اینکه در قرعه کشی کنار هم قرار گرفتند، جدا از هم در گروه‌های دیگری جای داده شدند.

قهرمان فعلی جام ملت‌های اروپا یعنی اسپانیا به همراه اوکراین، اسلواکی، بلاروس، مقدونیه و لوکزامبورگ در گروه C این رقابت‌ها قرار گرفته است.

فراسنه میزبان رقابت‌ها تنها به منظور حفظ آمادگی، در مسابقات مقدماتی شرکت خواهد کرد این تیم در گروه I با پرتغال، دانمارک، صربستان، ارمنستان و آلبانی هم‌گروه خواهد بود. فرانسه هر نتیجه‌ای که در مسابقات مقدماتی به دست آورد تاثیری در میزبانی‌اش نخواهد داشت.

بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا از هفت سپتامبر ۲۰۱۴ آغاز خواهد و در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵ به پایان خواهد رسید. بازی‌های حذفی هم در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود. مراسم قرعه‌کشی مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا رو ۱۲ دسامبر برگزار خواهد شد.

گروه ‌های نه گانه مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۱۶ فرانسه:

گروه ۱: هلند، چک، ترکیه، لتونی، ایسلند، قزاقستان

گروه ۲: بوسنی‌وهرزگوین، بلژیک، اسرائیل، ولز، قبرس، آندورا

گروه ۳ :اسپانیا، اوکراین، اسلواکی، مقدونیه، بلاروس، لوکزامبورگ

گروه ۴: آلمان، ایرلند، لهستان، گرجستان، اسکاتلند، جبل‌الطارق

گروه ۵: انگلستان، سوئیس، اسلوونی، لیتوانی، استونی، سن‌مارینو

گروه ۶: یونان، مجارستان، رومانی، ایرلندشمالی، فنلاند، جزایر فارو

گروه ۷: روسیه، سوئد، اتریش، مولداوی، مونته‌نگرو، لیختن‌اشتاین

گروه ۸: ایتالیا، کرواسی، نروژ، آذربایجان، بلغارستان، مالت

گروه ۹: پرتغال، دانمارک، صربستان، ارمنستان، آلبانی