پایان المپیک سوچی؛ روسیه در صدر جدول مدال‌ها

حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر ساحلی سوچی در غرب روسیه میزبان بیست و دومین دوره بازی‌های زمستانی بود

روسیه میزبان المپیک سوچی در پایان بیست و دومین بازی‌های زمستانی، با کسب ۱۳ طلا، ۱۱ نقره و ۹ برنز در صدر جدول مدال‌ها قرار گرفت.

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک در مراسم اختتامیه پر زرق و برق که بیش از دو ساعت به طول انجامید به طور رسمی پایان بازی‌های زمستانی ۲۰۱۴ سوچی را اعلام کرد.

پرچم المپیک در پایان این مراسم به شهردار میزبان دوره بعدی بازی‌های زمستانی یعنی شهر پیونگ چانگ کره‌جنوبی که قرار است در سال ۲۰۱۸ میزبان این رقابت‌ها باشد اهدا شد.

کاروان ورزشی ایران در این رقابت‌ها پنج نماینده داشت که محمد کیادربندسری و حسین ساوه شمشکی در رشته اسکی مارپیچ به ترتیب به مقام‌های ۵۱ و ۵۵ دست یافتند، فروغ عباسی در رشته اسکی مارپیچ چهل و هشتم شد، فرزانه رضاسلطانی در رقابت‌های اسکی ماراتن زنان رتبه هفتاد و سوم را به دست آورد و ستار صید در ماراتن مردان مقام ۷۹ المپیک سوچی را کسب کرد.

دولت روسیه برای برگزاری المپیک سوچی ۳۰ میلیارد پوند هزینه کرده است، این میزان هزینه باعث شده که المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی تبدیل پرخرج ترین المپیک تاریخ شود.

پیش از آغاز بازی‌های زمستانی سوچی، مسئله امنیت این مسابقات یکی از مواردی بود که برخی سوالات متعددی را درباره آن مطرح کرده بودند.

پیش از آغاز بازی های زمستانی بیست و دوم موضوعات مختلفی بر آن سایه افکنده بود؛ تهدیدهای مختلف از جمله تماس های تهدید آمیز به منظور اخلال در برگزاری المپیک از سوی گروه موسوم به "امارت قفقاز" در شمال این منطقه، عملیات انتحاری در ولگاگراد، شهری نزدیک سوچی و همچنین تاثیر تصویب قانون ضد همجنس گرایی در روسیه.

توماس باخ در سخنرانی پایانی خود در ورزشکاه شیفت شهر سوچی تاکید کرد که این شهر ساحلی "به تمامی تعهدات خود عمل کرد" و بالاتر از سطح انتظارات المپیکی تحسین برانگیز را میزبانی کرد.

رئیس کمیته بین المللی المپیک در سخنرانی پایانی این رقابت‌ها، با تاکید بر معیارهای المپیک گفت: "زندگی ورزشکاران زیر یک سقف در دهکده المپیک سوچی یک پیام روشن و قوی به جهان داشت و آن جامعه‌ای در صلح، بردباری و احترام بود."

او گفت: "من از همه کسانی که در خشونت و یا درگیری نقش دارند می‌خواهم که به پیام المپیک که گفتگو و صلح است عمل کنند."

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که از نزدیک شاهد مراسم پایانی المپیک سوچی بود در جریان برگزاری این بازی‌ها بارها از نزدیک به دیدن مسابقات مختلف رفت.

روسیه در حالی که امید زیادی برای کسب مدال طلای هاکی روی یخ داشت، درکسب آن ناکام بود چرا که در آخرین روز المپیک ۲۰۱۴ سوچی، تیم هاکی روی یخ کانادا به پیروزی سه بر صفر مقابل سوئد مدال طلای این رشته را کسب کرد.

تیم ملی هاکی روی یخ کانادا برای اولین بار در ۳۰ سال گذشته بدون شکست در یک بازی موفق شد قهرمان المپیک زمستانی سوچی شود.

اما تیم میزبان در مسابقات لژسواری ۴ نفره مدال طلا گرفت و این مدال زرین مجموع مدال‌های آنها را به عدد ۳۳ رساند. روسیه با کسب سی و سه مدال در صدر جدول رده بندی مدال‌ها ایستاد و توانست جایگاه چهارسال پیش کانادا را از آن خود کند.

روسیه در مقایسه با المپیک زمستانی ونکوور کانادا جهش قابل توجهی در جدول مدال‌ها داشته است، کاروان روسیه در بازی‌های زمستانی ونکوور در مجموع ۱۵ مدال کسب کرد و در جدول رده‌بندی در رده یازدهم قرار گرفت.

دولت روسیه برای برگزاری المپیک سوچی ۳۰ میلیارد پوند هزینه کرد، این میزان هزینه باعث شد که بازی‌های زمستانی سوچی عنوان گرانترین المپیک تاریخ را به دست آورد.

در المپیک سوچی، بیش از ۲۸۰۰ ورزشکار از ۵۸ کشور جهان با هم رقابت کردند، در این رقابت‌ها برای جذب ورزشکاران جوان، ۱۲ رشته جدید به المپیک زمستانی اضافه شد.

در طول المپیک زمستانی با اجرای گسترده برنامه ضد دوپینگ، از ۲۴۵۳ ورزشکار آزمایش ضد دوپینگ گرفته شد که در طول تاریخ بازی‌های زمستانی کم نظیر بود، در این میان آزمایش دوپینگ شش ورزشکار مثبت اعلام شد.

در جریان برگزاری المپیک سوچی، مشکل سگ‌های ولگرد روسیه باعث شد بسیاری از ورزشکاران نسبت به وضعیت آنان واکنش نشان دهند.

برخی از ورزشکاران مسئولیت بزرگ کردن سگی را پذیرفته اند ولی دیوید بکس بازیکن تیم هاکی روی یخ آمریکا در نظر دارد در آمریکا پناهگاهی برای این سگ‌های ولگرد بسازد و آنها را به کشور خود ببرد.

المپیک سوچی با مراسمی همانند مراسم افتتاحیه با تاکید بر روی فرهنگ، هنر و موسیقی روسیه به پایان رسید و در انتها پرچم بازی‌های زمستانی به میزبان بعدی المپیک یعنی شهردار شهر پیونگ چانگ کره جنوبی داده شد.

کره جنوبی که در نظر دارد بازی‌های زمستانی ۲۰۱۸ را با بودجه‌ای ۷ میلیارد پوندی برگزار کند دومین کشور آسیایی پس از ژاپن است که میزبان این رقابت‌ها می‌شود. شهر ساپوروی ژاپن در سال ۱۹۷۲ برای اولین بار در آسیا میزبان المپیک زمستانی شد.