نمایندگان ایران در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا

حق نشر عکس Getty
Image caption استقلال در مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل اف سی سئول شکست خورد و از دور رقابت‌ها حذف شد

فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا از روز سه شنبه این هفته آغاز خواهد شد. پس از اینکه جام باشگاههای آسیا به لیگ قهرمانان تغییرنام یافت نمایندگان باشگاهای شرق آسیا بیشترین قهرمانی را دراین مسابقات کسب کردند.

تیم‌های کره جنوبی، ژاپن و اخیرا چین توانسته اند با قهرمانی در این مسابقات قدرت خود را در فوتبال به رخ حریفان آسیایی خود بکشند. سرمایه گذاری اصولی، امکانات مناسب و برنامه ریزی بلند مدت، استفاده از مربیان مجرب و بین المللی و بکارگیری بازیکنان با کیفیت خارجی موجب شده است تا کشورهای ذکر شده موفق‌ترین باشگاها در لیگ قهرمانان آسیا محسوب شوند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نظر دارد تا با برگزاری لیگ قهرمانان و ایجاد فوتبال حرفه ای باعث پیشرفت فوتبال در سراسر قاره کهن شود. با توجه به اینکه قهرمان این دوره از مسابقات، در جام قهرمانان باشگاهای جهان مقابل تیمهای بزرگ دنیا قرار می‌گیرد، این بهترین فرصت برای فوتبالیست‌های آسیایی است تا بتوانند دربالاترین رده از فوتبال جهان توانایی های خود را نشان دهند.

قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا برای نمایندگان ایران به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده است. در حالی که چین در رده بندی آسیایی جز تیم‌های رده دوم به‌ حساب می آید اما نماینده این کشور، سال گذشته موفق شد تا به مقام قهرمانی این دوره ازمسابقات دست یابد.

فوتبال چین و تیم‌های باشگاهی این کشور با ایجاد امکانات مناسب سخت افزاری و استخدام مربیان بزرگی همچون مارچلو لیپی ضعف‌های فوتبال خود را در رده باشگاهی را تا حدود زیادی برطرف کرده‌اند. شاید کمتر کارشناسی قهرمانی نماینده چین را در سال گذشته پیش بینی می‌کرد اما حضور مربی بزرگی مانند لیپی توانست این تیم را به مقام قهرمانی برساند.

مربیان بزرگ می توانند تاثیرات فراوانی بر فوتبال یک کشور داشته باشند. لیپی نمونه ای از این مربیان است که در نهایت می تواند موجب افزایش سطح کیفی فوتبال در آسیا شود.

استقلال تهران - الشباب عربستان

استقلال سه شنبه در استادیوم آزادی به دیدار الشباب می رود. امیرقلعه نویی به دنبال کسب افتخار در این دوره از مسابقات است تا بتواند منتقدان خود را راضی نگه دارد.

پیش از بازی مهم ملوان در لیگ برتر ایران، استقلالی‌ها بیش از یک هفته در جزیره کیش اردو زده بودند. به‌نظر می رسد اردوی کیش بیشتر به منظور آمادگی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا بوده است.

قلعه نویی به‌خوبی می داند که لیگ قهرمانان آسیا به‌مراتب مهمتر از لیگ برتر ایران است. قهرمانی در لیگ ایران در نهایت منجر به حضور در لیگ قهرمانان می شود و استقلال درحال حاضر دراین مرجله قرار دارد و باید تمام توان خود را معطوف به این دوره از مسابقات کند.

کسب سهمیه آسیایی مهمترین هدف استقلال در لیگ داخلی است. آبی پوشان از لحاظ فنی نسبت به سال گذشته در شرایط خوبی نیستند. مهمترین نقطه قوت استقلال در سیستم دفاعی این تیم است.

اما در صورت دریافت اولین گل شرایط استقلال کاملا دگرگون می شود. دروازه بان و خط دفاعی استقلال نمی توانند همیشه بدون نقص عمل کنند. کادر فنی استقلال باید در این مورد کمبودهای تاکتیکی تیم را برطرف کنند.

در شرایطی از مسابقه، استقلال باید ابتکار عمل را در دست گیرد اما کمبود بازیکنی که بتواند جریان بازی را کنترل کند در ترکیب تیمی استقلال به شدت حس می شود.

در میانه میدان آندرانیک تیموریان و جی لوید ساموئل مردان تعیین کنندهبازی مقابل الشباب خواهند بود. در کنار آنان محمد قاضی می تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

این دوره از بازی‌ها بهترین فرصت برای محمد قاضی است تا بتواند جایگاه از دست رفته خود در تیم ملی را یک بار دیگر بدست بیاورد. الشباب به مانند دیگر تیم‌های عربستانی سبک و روش خاص خود را دارد.

بازی تاخیری و کند کردن جریان بازی برای کسب حداقل امتیاز از ویژگی‌های تیم‌های باشگاهی عربستان در بازی‌های خارج از خانه است. حضور سه بازیکن امریکای جنوبی در خط هافبک الشباب نشان از قدرت این تیم درمیانه میدان است.

رافیناو فرناندو از برزیل به همراه تورس از کلمبیا خط هافبکی قدرتمند دراین تیم تشکیل داده اند. اگر استقلال بتواند میانه میدان را از آن خود کند پیروزی دور از دسترس نیست.

استقلال از تیم‌های با تجربه این دوره از مسابقات است و بخوبی می داند که الشباب سعی دارد تا با بازی بسته و چشم دوختن به ضد حمله استقلال را زمین گیر کند. در این صورت استفاده از ضربات ایستکاهی و شروع مجددها می تواند کلید پیروزی استقلال باشد.

فولاد ایران – الجیش قطر

جوانان با استعداد فولاد سه شنبه در دوحه به دیدار الجیش می روند. فولاد یکی از جوانترین تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات را دارد. احتمالا در ابتدای بازی کمبود تجربه و استرس ناشی از بازی‌های بین المللی ممکن است بر روند تاکتیکی این تیم تاثیرگذار بگذارد.

مطمئنا بازیکنان جوان فولاد در ادامه و بعد از اینکه به شرایط بازی مسلط شدند می توانند تمامی توانایی های فنی خود رابروز دهند. فولاد بمراتب از لحاظ فنی به حریفش برتری دارد و تنها در این بازی نیاز به اعتماد بنفس نیاز دارد.

بختیار رحمانی قلب تپنده این تیم اولین حضور بین المللی خود در آسیا را تجربه می کند. این دوره از مسابقات بهترین فرصت برای این بازیکن است تا بتواند با اثبات شایستگی های خود مسافر جام جهانی برزیل شود.

الجیش یکی از تیم‌های تازه تاسیس قطر است که سال گذشته با تراکتورسازی در یک گروه قرار داشت. نقطه مثبت این تیم به مانند دیگر نمایندگان باشگاه‌های قطری در بازیکنان خارجی این تیم است.

نیلمار برزیلی در کنار اکوکو آفریقایی مهاجمان خطرناک الجیش هستند. در میانه میدان کو سئول کی کره ای و محمد موثنانی از بازیکنان تاثیرگذار الجیش هستند که هافبکه‌ای فولاد باید همواره مراقب آنان باشند.

تراکتورسازی تبریز- الاتحاد عربستان

تراکتور چهارشنبه درتبریز به دیدار الاتحاد می رود. الاتحاد در جدول پر امتیازترین تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا مقام اول را دارد. این تیم با مربی اروگوئه ای خود خوان ورزی همواره یکی از مدعیان اصلی قهرمانی بوده است.

محمد نور بازیکن تیم ملی و کاپیتان الاتحاد از چهره های شناخته شده در فوتبال آسیا است که درکنار جابسن، خوان رودیگزو لئوناردو برزیلی از مردان سرنوشت ساز این تیم بشمار می روند.

تونی نسبت به سال گذشته شناخت بیشتری از حریفان آسیایی پیدا کرده است و با اضافه شدن علی کریمی و کریم انصاری‌فرد تجربه بین المللی تراکتور بمراتب بیشتر شده است.

حمایت تماشاگران خونگرم تبریزی می تواند الاتحاد را دچار دردسر کند. اما نباید فراموش کنیم که الاتحاد تیمی کاملا حرفه ای و با تجربه است.

در صورت حمله همه جانبه، تراکتور باید مواظب ضدحمله های خطرناک الاتحاد باشد. اگر تراکتور دراین بازی گلی دریافت کند شرایط برای این تیم بسیار خطرناک خواهد شد.

قرمزپوشان تبریزی بایدبرنامه دفاعی خود را درست اجرا کنند زیرا در چند بازی گذشته خط دفاعی این تیم بسیار پر اشتباه ظاهر شده است.

سپاهان اصفهان- السد قطر

سپاهان پس از الاتحاد عربستان در جدول پر امتیاز ترین تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

این تیم جهارشنبه در دوحه به دیدار السد می رود. با بازگشت محرم نویدکیا و جواهیر سوکای در کنار بازیکنان جوانی همچون شریفی و کریمی باید منتظر شکوفایی دوباره سپاهان درسطح آسیا باشیم.

زردپوشان اصفهانی در چند هفته گذشته پیشرفت چشمگیری در لیگ ایران داشتند. تعطیلات لیگ داخلی موجب شده است تا تیم‌های حاضر در بازی‌های آسیایی با خیالی آسوده تمامی توان خود را معطوف به این دوره از بازی‌ها کنند.

کرانچار و سپاهان تجربه تلخی را مقابل السد قطر داشته اند. سپاهان دو سال پیش در همین دوره از مسابقات توانست در بازی‌های حذفی السد را شکست دهد اما بدلیل دو کارت بودن رحمان احمدی که از پرسپولیس به این تیم اضافه شده بود درنهایت از لیگ قهرمانان کنارگذاشته شد.

السد در همان سال به مقام قهرمانی آسیا دست یافت. رائول گونزالس اسطوره باشکاه رئال مادرید در ترکیب تیم السد از شناخته ترین و معروفترین بازیکنان این تیم است. رائول به رغم افزایش سن هنوز این توانایی را دارد که بتواند هر لحظه دروازه سپاهان را به خطر بیاندازد.

در کنار رائول مامادا نیانگ بازیکن کهنه کار سنگالی السد قرار دارد. همکاری این دو بازیکن می تواند هر لحظه دروازه سپاهان را تهدیدکند.

هادی عقیلی و شجاع خلیل زاد باید همواره مراقب این دو بازیکن خطرناک باشند. رائول و مامادا بازیکنان با تجربه ای هستند که شعاع جرکتی بسیار کمی دارند اما قدرت تمام کنندگی وبازیخوانی آنان موجب می شود که بتوانند هر لحظه رحمان احمدی را به دردسر بیاندازند.