موافقت قاضی پرونده اسکار پیستوریوس با پخش تلویزیونی دادگاه

حق نشر عکس Getty
Image caption اسکار پیستوریوس قهرمان پارالمپیک متهم به قتل دوست دخترش در روز چهارده فوریه سال گذشته است

قاضی اهل آفریقای جنوبی پرونده اسکار پیستوریوس طی حکمی با پخش تلویزیونی بخشی از روند دادگاه او موافقت کرد. پیستوریوس متهم است که حدود یک سال پیش دوست دخترش ریوا استین‌کمپ را با شلیک گلوله به قتل رسانده است.

دادگاه رسیدگی به پرونده قتل ریوا استین‌کمپ قرار است با حضور متهم اصلی این پرونده یعنی اسکار پیستوریوس از دوشنبه هفته آینده آغاز شود.

قهرمان ۲۶ ساله پارالمپیک می‌گوید او اشتباهی و به تصور اینکه دزدی وارد خانه‌اش شده دوست دخترش را هدف قرار داده؛ اما دادستان معتقد است او مرتکب قتل عمد شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید این برای اولین بار خواهد بود که در آفریقای جنوبی برگزاری محاکمه‌ای از تلویزیون به صورت مستقیم پخش می شود.

پیش از این از دانستان مالانبو، قاضی این پرونده در شهر پرتوریا درخواست شده بود که نظر خود را درباره پخش مسقیم برگزاری این دادگاه اعلام کند.

درخواست پوشش مستقیم دادگاه پیستوریوس را گروهی از شبکه‌های تلویزیونی داخلی آفریقای جنوبی به قاضی پرونده ارائه داده بودند.

در پاسخ به این درخواست قاضی مالانبو با پخش مستقیم رادیویی کل جریان دادگاه موافقت کرد و همچنین اجازه داد تا قسمتی از این محاکمه به صورت مستقیم از تلویزیون پخش شود.

بر اساس حکم قاضی پرونده، پخش تلویزیونی شامل، بحث‌های اولیه، شواهد و نظر کارشناسی، نظریه پلیس و بحث پایانی و صدور حکم می‌شود.

طبق نظر قاضی، شهادتنامه متهم و شاهدان او از پخش تلویزیونی مستثنی خواهند بود، او گفته است که سه دوربین این مراسم را پوشش خواهند داد ولی آنها اجازه ندارند نمای نزدیک و یا گفتگوی‌های خصوصی را پوشش دهند.

این قاضی همچنین برای شاهدانی که نمی‌خواهند تصویرشان پخش شود، امکان شهادت نوشتاری، محوکردن چهره یا تصویر برداری از پشت را فراهم کرده است.

شبکه مولتی چویس آفریقای جنوبی قرار است که دادگاه اسکار پیستوریوس را پوشش دهد، این شبکه در مدت برگزاری دادگاه نام شبکه خود را به "شبکه دادگاه اسکار پیستوریس" تغییر خواهد داد.

وکیلان مدافع آقای پیستوریوس این اقدام دادگاه را باعث ایجاد پیش داوری در جریان برگزاری دادگاه ارزیابی کردند.

قاضی ملامبو گفته که پخش مستقیم دادگاه "یک ستاره" شاید باعث درک غلط مردم از سیستم قضایی شود. اما او در عین حال با هشدار به رسانه‌ها گفت که دادگاه تنها محل برای رسیدگی به اتهام آقای پیستوریوس خواهد بود.

ریوا استین‌کمپ ۲۹ ساله در ساعات اولیه روز ولنتاین سال گذشته با شلیک سه گلوله در خانه اسکار پیستوریوس به قتل رسید.

به گزارش خبرنگاران وضعیت این پرونده به شواهدی که در محل وقوع حادثه کشف شده بستگی خواهد داشت.

خبر قتل ریوا استین کمپ و دستگیری قهرمان ملی آفریقای جنوبی بسیاری از اهالی آفریقای جنوبی را حیرت زده کرد.

اسکار پیستوریوس با استفاده از پروتزهایی از جنس الیاف کربن در المپیک ۲۰۰۴ آتن در رقابتهای دو و میدانی پارالیمپیک شرکت کرد و در ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر رکورد دار جهان است.