باشگاه لیورپول سال گذشته ۵۰ میلیون پوند ضرر داد

حق نشر عکس Getty
Image caption لیورپول در حال حاضر تیم دوم لیگ برتر انگلستان است

باشگاه فوتبال لیورپول در سال ۱۳-۲۰۱۲ حدود پنجاه میلیون پوند (معادل ۸۳.۵ میلیون دلار آمریکا) ضرر کرده است. با اینهمه متولیان باشگاه معتقدند که در مسیر تجاری درستی قرار دارند.

بدهی این باشگاه در فصل گذشته لیگ برتر انگلستان با ۲۹% کاهش به ۴۵.۱ میلیون پوند (۷۵.۳۰ میلیون دلار) رسید، در حالیکه درآمد باشگاه با ۹% افزایش به ۲۰۶.۱ میلیون پوند (۳۴۴.۱۰ دلار آمریکا) رسید.

گروه ورزش‌های فِنوِی لیورپول با تزریق ۴۶.۸ میلیون پوند (۷۸.۱۴ میلیون دلار) پول نقد به باشگاه، فرصت بازپرداخت وام ورزشگاه را فراهم کرد.

در حال حاضر، لیورپول با نشستن در مقام دوم جدول لیگ برتر امیدوار است که جواز شرکت در فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا را بگیرد. آخرین حضور لیورپول در این جام به سال ۱۰-۲۰۰۹ برمی‌گردد.

گرفتن جواز شرکت در لیگ قهرمانان اروپا می‌تواند سوددهی باشگاه را افزایش دهد.

لیورپول، در ادامه بازی‌های فصل جاری لیگ برتر فوتبال انگلستان، ۱۰ بازی باقی‌مانده دارد و با توجه به موقعیت تیم در جدول لیگ برتر، شانس قهرمانی در لیگ هم برای این تیم موجود است.

ایان ایر، مدیر عامل باشگاه در مورد وضعیت مالی باشگاه گفت: نتایج نشان‌دهنده این است که سلامت مالی باشگاه در راستای پیشرفت مثبت ادامه دارد.

او در ادامه با اشاره به روند رو به رشد درآمد باشگاه می‌گوید: "در چهار یا پنج سال گذشته، درآمد باشگاه با رشد مداوم از ۱۷۰ میلیون پوند (۲۸۴ دلار) در سال ۲۰۰۹ به بیش از ۲۰۰ میلیون پوند در حال حاضر رسیده است و بدهی‌های خارجی هم با کاهشی چشمگیر به ۵۰ میلیون پوند رسیده است.

آقای ایر معتقد است که با حمایت قابل توجه مالک باشگاه، توانسته‌اند با روش‌های سنجیده، ثبات مالی باشگاه را به موقعیت کنونی برسانند که در هر حال تضمین کننده وضعیت لیورپول است.

با در نظر گرفتن مالیات، مجموع ضرر مالی لیورپول تا ۱۳ مه ۲۰۱۳ به ۴۹.۸ میلیون پوند می‌رسد.