شکست ایران مقابل گینه در بازی دوستانه

حق نشر عکس Getty
Image caption تیم ملی ایران در اولین بازی تدارکاتی خود در راه آماده‌سازی برای جام جهانی برزیل دو بر یک مقابل گینه شکست خورد

تیم ملی فوتبال ایران در اولین بازی تدارکاتی خود در راه جام جهانی برزیل، دو بر یک مقابل گینه شکست خورد.

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران، که برای آماده نگه داشتن نفرات اصلی خود، در بازی قبلی ایران مقابل کویت از بازیکنان جوان‌تر استفاده کرده بود، در مسابقه مقابل گینه از ترکیب اصلی تیم ملی استفاده کرد.

طبق برنامه فدراسیون فوتبال ایران، مسابقه دوستانه با گینه در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ایران پیش از جام جهانی برزیل در خاک ایران بود.

بازیکنان ایران در دقایق ابتدایی مسابقه بازی را خوب آغاز کردند ولی اولین فرصت جدی را سلیم سیسه روی ارسال ابراهیم ترائوره بازیکن تیم اشتوتگارت آلمان روی دروازه ایران بوجود آورد؛ ضربه سر او با اختلاف کمی از کنار دروازه ایران به بیرون رفت.

بازیکنان گینه با در اختیار گرفتن میانه میدان و بازی خوب کوین کنستانت بازیکن تیم آث میلان، اجازه بازی‌سازی و حرکت به بازیکنانی مثل اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد را نمی‌دادند.

جواد نکونام در دقیقه ۲۰ بازی با شوت زیبایی از راه دور اولین موقعیت خطرناک ایران روی دروازه گینه را ایجاد کرد ولی دروازه‌بان این تیم با واکنشی به موقع، توپ را به بیرون فرستاد.

قاسم حدادی‌فر یک دقیقه بعد در پشت محوطه جریمه گینه صاحب توپ شد که ضربه او را بار دیگر دروازه‌بان گینه دفع کرد. گینه در دقیقه ۳۵ روی نفوذ کوین کنستانت بازیکن محوری این تیم از جناح راست دروازه ایران را باز کرد، ضربه آرام این بازیکن از پشت محوطه جریمه از زیر دستان دانیال داوری، وارد دروازه شد.

ابراهیم ترائوره یک دقیقه پس از گل اول گینه، با حرکت سریع از میانه زمین وارد زمین ایران شد و از فاصله‌ای تقریبا ۲۵ متری با شوتی زیبا دروازه ایران را برای بار دوم باز کرد. در ادامه نیمه اول تلاش بازیکنان ایران برای بازکردن دروازه گینه بی نتیجه ماند و درنهایت گینه دو بر صفر نیمه اول را به پایان برد.

کارلوس کی‌روش نیمه دوم را با سه تغییر در ترکیب تیم ملی آغاز کرد؛ خسرو حیدری، مهرداد بیت آشور و علیرضا جهانبخش به جای مجتبی جباری، مسعود شجاعی و پژمان منتظری به زمین آمدند.

حضور این بازیکنان باعث شد که حرکت تیمی ایران در ابتدای نیمه دوم بهتر شود، علیرضا جهانبخش در دقیقه ۴۷ بازی و رضا قوچان نژاد دو دقیقه بعد از آن دو فرصت خوب گلزنی داشتند که تیرک دروازه و واکنش یاتارا دروازه‌بان گینه مانع از گلزنی این دو بازیکن شد.

تیم ملی ایران سرانجام روی حرکت خوب اشکان دژاگه به گل رسید، پاس به بیرون او در داخل محوطه جریمه را جهانبخش با بازی بدون توپ جهانبخش همراه شد و رضا قوچان‌نژاد با ضربه فنی دروازه گینه را باز کرد.

اضافه شدن بیت آشور و خسرو حیدری در سمت راست باعث شد ایران علاوه بر جلوگیری از نفوذ بازیکنان گینه، حملات خوبی را روی دروازه این تیم طراحی کنند. در دقیقه ۷۰ ضربه سر علیرضا جهابخش روی ارسال مهرداد بیت آشور با فاصله کمی از روی دروازه گینه به بیرون رفت.

بازیکنان گینه در دقیقه ۷۲ روی یک ضد حمله می‌توانست گل سوم را هم وارد دروازه ایران کنند ولی تعلل این بازیکن در زدن ضربه آخر و همچنین واکنش خوب دانیال داوری مانع از به ثمر رسیدن گل شد.

در پانزده دقیقه پایانی هر دو تیم بازی متعادلی را در میانه زمین دنبال کردند ولی دقایق اضافه بازی، ضربه کاشته کوین کنستانت با برخورد به تیرک دروازه تیم ملی ایران به بیرون رفت.

تیم ملی ایران در اولین بازی خود برای آماده سازی در راه جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، دو بر یک مقابل گینه شکست خوردند. بر اساس برنامه فدراسیون تیم ملی ایران قرار است در راه آماده سازی برای جام جهانی برزیل، با تیم‌های ملی موزابیک، بلاروس، مونته نگرو، مقدونیه، آنگولا، ترینیداد و توباگو و دو تیم باشگاهی آفریقای جنوبی بازی کند.