احتمال برگزاری فرمول یک در باکو

حق نشر عکس x

برنی اکلستون، مدیر عامل فرمول یک از برنامه‌اش برای برگزاری این مسابقه اتوموبیل‌رانی در جمهوری آذربایجان خبر داد. او گفت که قصد دارد این مسابقه را سال دیگر، در اوایل ۲۰۱۵ برگزار کند.

آقای اکلستون همچنین گفت که جزئیات برگزاری این مسابقه در باکو، پایتخت، و چگونگی مسیر مسابقه در خیابان‌های این شهر امروز پنجشنبه، ۶ مارس، بررسی می‌شود.

او گفت: "می خواهیم ببینیم آیا برگزاری این مسابقه تا سال دیگر میسر است یا خیر؟"

اکلستون در مورد برگزاری فرمول یک در هند گفت که این کار تا دست‌کم ۲۰۱۶ میسر نیست زیرا "نخست باید مشکلات اداری و مالیاتی این کشور حل شود".

کره جنوبی نیز از برنامه مسابقات امسال حذف شد. اکلستون گفت که در سال ۲۰۱۵ هم هیچ برنامه ای برای برگزاری مسابقه در کره جنوبی وجود ندارد.

او در این‌باره گفت: "احتمال دارد در سال ۲۰۱۶ کره جنوبی را به عنوان یکی از کشورهای برگزار کننده در نظر بگیریم."

اما زوبین ناوی خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه فرمول یک می‌گوید علت حذف شدن کشورها از میزبانی، به مسائل مالی مربوط می شود.

او می‌گوید: "سرمایه‌گذاری کشورها در فرمول یک یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده است. در سال‌های پیش هم شاهد آن بوده ایم که بسیاری از کشورهای اروپایی، از جمله ایتالیا، به دلیل آنکه برای برگزاری مسابقات هزینه زیادی صرف نکردند از برنامه حذف شده اند."

روسیه که برای برگزاری المپیک زمستانی سوچی حدود ۵۰ میلیارد دلار هزینه کرده و به همین دلیل پرخرج ترین المپیک تاریخ نام گرفته، به فهرست برگزارکنندگان فرمول یک در سال جاری اضافه شده است.

بخشی از این هزینه برای ساختن یک مسیر جدید در پارک المپیک سوچی مصرف شده است.

مطالب مرتبط