فیفا: مراسم افتتاحیه جام جهانی بدون سخنرانی آغاز می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption سال گذشته در افتتاحیه مراسم جام کنفدراسیون‌ها دیلما روسف رئیس جمهور برزیل در زمان سخنرانی توسط تماشاگران هو شد

سپ بلاتر رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرد که مراسم افتتاحیه جام جهانی برزیل بدون سخنرانی آغاز خواهد شد.

سال گذشته در مراسم افتتاحیه جام کنفدراسیون‌ها در برزیل، تماشاگران در زمان سخنرانی دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل، او را هو کردند.

سپ بلاتر رئیس فیفا در گفتگو با خبرگزاری آلمان از اعتراض‌های مردمی در زمان برگزاری جام جهانی ابراز نگرانی کرده بود.

آقای بلاتر گفته بود که امیدوار است که برگزاری این مسابقات نقش عمده‌ای در آرام کردن معترضان داشته باشد. معترضان پیش از برگزاری جام کنفدراسیون‌ها با حضور در بسیاری از خیابان‌های شهرهای برزیل به سیاست‌ها دولت و فساد اعتراض کردند.

معترضان، فساد و همچنین هزینه بالای آماده سازی برای جام جهانی و همچنین المپیک ۲۰۱۶ که به میزبانی ریودوژانیرو برگزار خواهد شد را محکوم کردند.

تعدادی از ورزشگاه‌هایی که قرار است جام جهانی در آنها برگزار شود تکمیل نشده‌اند و عملیات عمرانی در آنها جریان دارد. یکی از ورزشگاه‌هایی که عملیات عمرانی در آنها جریان دارد ورزشگاه کورینتیانس در شهر سائوپائولو است که قرار بازی افتتاحیه جام جهانی بین برزیل و کروواسی در روز ۱۲ ژوئن در آن برگزار شود.

آقای بلاتر در گفتگوی خود با خبرگزاری آلمان نگرانی‌ها درباره آماده نشدن ورزشگاه‌های جام جهانی را بی مورد دانسته و گفته است: "همه کارهای مرتبط با ورزشگاه‌ها سر وقت به پایان خواهد رسید. این اولین جام جهانی من نیست. در نهایت همه استادیوم‌ها در سر وقت آماده خواهند شد."

رئیس فیفا در گفتگو با خبرگزاری آلمان گفته است که برگزاری جام جهانی ممکن است تاثیرات مثبتی داشته باشد: "ما امیدواریم که برگزاری جام جهانی اعتراض‌هایی همانند آنچه ما در جام کنفدراسیون‎‌‌ها را تجربه کردیم کاهش دهد."

هنوز مشخص نیست که آیا حذف سخنرانی دیلما روسف از برنامه افتتاحیه جام جهانی با نظر دولت برزیل بوده است یا نه. آقای بلاتر همچنین گفته است که "وضعیت حقوق بشر" یکی از مواردی است که فیفا در آینده برای اهدای میزبانی جام جهانی به کشورهای نامزد در نظر خواهد گرفت.