سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا کم شد

حق نشر عکس Getty
Image caption سپاهان اصفهان یکی از نماینده‌های ایران در رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان آسیا، در آخرین بازی خود الهلال عربستان را شکست داد

مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ برتر ایران گفته است که بر اساس تصمیم جدید کنفدارسیون آسیا، از فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا سه تیم ایرانی به صورت مسقیم به این رقابت‌ها راه پیدا خواهند کرد و یک تیم دیگر برای به دست آوردن سهیه چهارم باید در پلی آف شرکت کند.

ایران در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا با چهار نماینده حضور دارد. استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و فولاد خوزستان چهار تیمی هستند که فصل گذشته موفق شدند به لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند.

مهدی تاج درباره تصمیم جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته است: "بر اساس قوانین AFC، سه تیم از دو تیم اول قاره آسیا که بیشترین امتیاز را دارند به صورت مستقیم به لیگ قهرمانان آسیا راه خواهند یافت. در حال حاضر ایران ۹۰۵ امتیاز دارد و بعد از ژاپن که ۹۲۳ امتیاز دارد قرار گرفته است. اما این قانون تنها برای دو سال و در فصل ۲۰۱۶ – ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ اجرایی خواهد شد."

رئیس سازمان لیگ ایران در مورد نحوه تقسیم بندی سهمیه ها در قانون جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته است: "دو کشور اول آسیا سه و نیم سهمیه دارند و کشور سوم و چهارم سهمیه‌شان دو تیم مستقیم و دو تیم پلی‌آف خواهد بود و کشور پنجم یک تیم مستقیم و یک تیم پلی‌آف است. بنابراین دیگر هیچ کشوری در آسیا چهار سهمیه مستقیم نخواهد داشت."

در سیستم امتیاز دهی جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا، عملکرد تیم‌های باشگاهی امتیازی بیشتری نسبت به نتایج بازی‌های ملی خواهد داشت.

مهدی تاج در توضیح نحوه امتیاز دهی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته است: "ملاک امتیازدهی ۲۰ درصد عملکرد تیم ملی و ۸۰ درصد عملکرد تیم‌های باشگاهی است. برای هر برد ۳ امتیاز و برای هر مساوی یک امتیاز در نظر گرفته‌اند، بنابراین باید به امتیازهای تیم‌های باشگاهی نیز حواس‌مان باشد. فدراسیون رتبه اول هم ۱۰۰ امتیاز می‌گیرد."

قوانین جدید AFC باعث خواهد شد که مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا که برخی از کشورها از جمله ایران به نحوه برگزاری و زمان بندی آن معترض هستند هم تغییر پیدا کند و رنکینگ فیفا ملاک حضور تیم ‌ها در مرحله نهایی باشد.

مهدی تاج درباره این تصمیم جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌گوید: "طبق قانون جدید ۱۲ تیم اول آسیا طبق رنکینگ فیفا به طور مستقیم راهی جام ملت‌ها می‌شوند بنابراین با قرار گرفتن ایران در بین این ۱۲ تیم ما دیگر بازی‌های مقدماتی جام ملت‌ها نداریم و بسیاری از روزهای بازیهای رسمی فیفا را می‌توانیم برای خودمان استفاده کنیم. "

با گذشت دو هفته از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، استقلال تهران با دو باخت در قعر جدول گروه یک این مسابقات قرار دارد، فولاد خوزستان با یک پیروزی و یک تساوی پس از الجیش قطر در رتبه دوم گروه دوم جای گرفته، تراکتورسازی دیگر نماینده ایران هم با کسب نتایج مشابه با فولاد در گروه سوم صدر نشین است و سپاهان اصفهان با یک باخت و یک پیروزی در رده دوم گروه چهارم قرار دارد.