لیگ قهرمانان آسیا؛ استقلال در خطر حذف

حق نشر عکس AFP
Image caption استقلال تهران هفته گذشته در دومین بازی خود در لیگ قهرمانان آسیا، مقابل الریان قطر شکست خورد

سومین هفته از لیگ قهرمانان باشگاهای آسیا از روز سه‌شنبه پیگیری می شود. تیم‌های ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات در هفته گذشته نتایج نسبتا خوبی کسب کردند. سپاهان و فولاد دربازی‌های خانگی موفق به شکست حریفان خود شدند و تراکتور در خانه حریف به یک امتیاز حساس دست پیدا کرد.

در این بین استقلال در هر دو بازی گذشته شکست خورد. آبی پوشان حتی نتوانسته اند دروازه حریفان آسیایی را باز کنند. این هفته آخرین شانس استقلال در این دوره از مسابقات است. شکست و یا تساوی تا حدود زیادی استقلال را از گردونه مسابقات خارج می کند.

نتایج استقلال موجب دل نگرانی تماشاگران پرشور این تیم شده است اما این نتایج بیشتر نشان دهنده ضعف فوتبال ایران است. استقلال با همین شرایط در حال حاضر یکی از مدعیان اصلی لیگ داخلی ایران به‌شمار می رود اما دربازی‌های آسیایی ضعف مفرط این تیم کاملا آشکار می شود.

در مقاله های پیشین به تکرار گفته بودم که استقلال در صورت دریافت گل توان بازگشت به بازی را ندارد و نمی تواند به گل برسد. در دو بازی گذشته دقیقا همین موضوع موجب شکست استقلال شد.

در فوتبال مهمترین عاملی که می تواند منجر به گل شود خلاقیت در زمان حمله است. این خلاقیت می تواند گروهی یا فردی باشد. برای مثال بازی‌های ترکیبی یکی از راه‌های رسیدن به گل است که متاسفانه در فوتبال ایران به ندرت آن را مشاهده می کنیم.

بازی ترکیبی شرایطی را بوجود می آورد که مهاجمان در آن موقعیت می‌توانند به راحتی دروازه حریفان را بازکنند، در غیر این صورت بازیکنی خلاق که بتواند قفل دروازه حریفان راباز کند مهره ایی اساسی و راهگشا در ترکیب تیم‌ها خواهد بود.

در حال حاضر فوتبال ایران از کمبود چنین بازیکنانی به شدت رنج می برد. فولاد بدون پریرا به سختی گل می زند، تراکتور در نبود انصاریفرد موقعیت‌های فراوانی را از دست می دهد، استقلال نمی‌تواند دروازه حریفان را باز کند و در میان تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، تنها سپاهان موفق می شود در این دو بازی گذشته خود در این رقابت‌ها، چهار گل به ثمر برساند که سهم مهدی شریفی جوان نیمی از این چهار گل است.

شریفی نوید ستاره ای فراموش نشدنی را در فوتبال ایران می دهد به شرط آنکه به روند رو به رشد خود همچنان ادامه دهد و کمتر درگیر مسائل حاشیه‌ایی فوتبال ایران شود. شریفی و امثال او در فوتبال روز دنیا به مچ وینر(پیروز کننده بازی ) معروف هستند. بازیکنانی که می‌توانند در شرایط حساس نتیجه بازی را به‌نفع تیم خود تغییر دهند.

استقلال تهران – الجزیره امارات

الجزیره صدرنشین گروه A سه شنبه در تهران به دیدار استقلال می رود. والتر زنگا دروازه بان سابق تیم ملی ایتالیا سرمربیگری این تیم را به عهده دارد. زنگا سال گذشته به همراه النصر امارات مقابل استقلال قرارگرفته و شناخت خوبی از استقلال دارد.

همین موضوع می‌تواند کار استقلال را در بازی پیش رو سخت کند. آبی پوشان دراین بازی محکوم به پیروزی هستند. الجزیره به مانند بیشتر باشگاه‌های کشورهای عربی با استخدام بازیکنان خارجی و با کیفیت کمبودهای تیمی خود را برطرف می کنند.

در خط دفاعی این تیم شین هیونگ مین بازیکن کره ای رهبر خط دفاعی محسوب می شود. در میانه میدان داسیلوا برزیلی به همراه برادا مراکشی همه کاره الجزیره هستند. این دو علاوه بر اینکه میانه میدان را در اختیار خود می‌گیرند، به خط حمله هم کمک می‌کنند و در گلزنی نیز تبحر خاصی دارند.

در خط حمله بازیکن اکوادوری الجزیره فیلپ کایسیدا بازیکن سابق منچستر سیتی و لوکوموتیو مسکو همه امید والتر زنگا است. با این بازیکنان، استقلال بازی بسیار سختی را پیش رو دارد.

در دو بازی گذشته استقلال درسیستم دفاعی تا حدودی موفق عمل می کرد اما اشتباهات فردی بازیکنان این تیم یکی از دلایل اصلی شکست‌های آنان است. دروازه‌بان و خط دفاعی استقلال دربازی‌های لیگ داخلی نقطه مثبت این تیم به‌شمار می رفتند اما دراین دوره از بازیها به نقطه ضعف آنها تبدیل شده اند.

سیستم تهاجمی استقلال به‌همراه مهاجمان این تیم توان بازکردن دروازه حریفان را ندارند. پس از اینکه استقلال گلی دریافت می کند فشار و استرس ناشی از آن موجب می شود که مهاجمان خود را کمتر در موقعیت گلزنی قرار دهند تا درصورت از دست دان شانس گل، مقصر شکست قلمداد نشوند.به همین دلیل خط دفاعی استقلال در این دیدار باید بسیار حساب شده و با برنامه ظاهر شوند تا با بسته نگه د اشتن دروازه، شرایط مناسبی برای مهاجمین خود فراهم کنند.

تراکتورسازی تبریز- العین امارات

العین یکی از تیم‌های پرقدرت امارات است. این تیم سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را دارد و با بازیکنان قدرتمندی به مانند آساموا ژیان غنایی یکبار دیگر به‌دنیال قهرمانی درلیگ قهرمانان آسیا است.

آساموا به‌همراه آلکس بروسکه استرالیایی زوج خطرناکی را در خط حمله این تیم تشکیل داده اند. رادوی بازیکن تیم ملی رومانی رهبرخط حمله این تیم است. رادوی سال‌های گذشته در ترکیب تیم الهلال عربستان بارها در مقابل تیم‌های ایرانی قرار گرفته است و فوتبال دوستان ایرانی شناخت خوبی از توانایی های این بازیکن دارند.

العین سه شنبه در این بازی خانگی تنها به‌دنبال سه امتیاز بازی است. تراکتور سازی اگر بتواند همچون بازی گذشته سیستم دفاعی خود را اجرا کند می تواند به کسب امتیاز امیدوار باشد.

جناح راست تراکتور با وجود فرشاد احمدزاده و میلاد قخرالدینی به نقطه قوت این تیم تبدیل شده است. فرارهای خوب این دو بازیکن از نقاط کور مدافعان العین میتواند موقعیت‌های زیادی را نصیب مهاجمین تراکتور کند.

در صورت بازگشت علی کریمی و کریم انصاریفرد خلاقیت در سیتم تهاجمی تراکتور به مراتب بیشتر می شود و تونی سرمربی پرتغالی تراکتور می‌تواند به پیروزی نیز امیدوار باشد.

فولاد خوزستان – بنیادکار ازبکستان

فولاد چهارشنبه در تاشکند میهمان بنیادکار است. شرایط بازی درازبکستان بسیار سخت و طاقت فرسا است.

معمولا تیم‌های ازبکی سعی می کنند شرایط نامناسبی برای تیم‌های ایرانی به‌وجود بیاورند. تجربه شخصی من در مقابل تیم‌های ازبکستان نشان می دهد که تا حدود زیادی این امر می تواند بر روند بازی تیم‌ها درازبکستان تاثیرات منفی فراوانی بگذارد.

فولاد تیمی کاملا جوان و بی تجربه است. ده دقیقه پایانی بازی گذشته کاملا این موضوع را تائید می کند. بازیکنان فولاد درشرایط پر استرس بازی به سختی می توانند توانایی های خود را بروز دهند.

اگر فولاد بتواند بر این مشکل غلبه کند با وچود بازیکنان با کیفیتی که درترکیب این تیم وجود دارد پیروز دور از دسترس نیست. فولاد از لحاظ فنی فاقد بازیکنی تمام کننده در محوطه جریمه حریفان است. شاید بازگشت پریرا بتوند مشکل این تیم را حل کند.

سپاهان اصفهان- الاهلی امارات

الاهلی در هر دو بازی گذشته تن به تساوی داده است و چهارشنبه در این بازی خانگی تنها به پیروزی فکر می کند. الاهلی از تیم‌های قدیمی کشور امارات به‌حساب می آید.

منصور پورحیدری در سال‌های دور، نزدیک به هشت سال سرمربیگری این تیم را به‌ عهده داشته است. در کنار آقای پورحیدری بدون شک علی کریمی یکی از محبوبترین بازیکنان تاریخ این باشگاه است.

الاهلی بخوبی با نحوه بازی تیمهای ایرانی آشناییاست، گرافیته و کاپیتان وسیل دو مهاجم برزیلی این تیم بسیار خطرناک و با هوش هستند. اگر مدافعان سپاهان خصوصا عقیلی و خلیل زاد مراقب نباشند این دو با تکنیک های مختص بازیکنان برزیلی براحتی می توانند خط دفاعی سپاهان را مغلوب کنند.

در میانه میدان بازیکن سابق تیم ملی پرتغال هوگو ویانا و لوئیس خیمینز هافبک سابق تیم ملی شیلی وظیفه تغذیه دو مهاجم برزیلی خود را بخوبی انجام می دهند.

اگر امید ابراهیمی بتواند با کمک دیگر هافبک‌های سپاهان این دو بازیکن را از کار بیاندازد تا حدود زیادی سیستم تهاجمی الاهلی مختل می شود.

بدون تردید محرم نویدکیا می تواند یکبار دیگر مرد اول سپاهان در این بازی باشد. همانطوری که در هفته گذشته اشاره کردم استفاده درست از محرم کلید برتری سپاهان است.

در بازی گذشته مقابل الهلال محرم پایه گذار دو گل سپاهان بودکه نشان از نقش موثر این بازیکن است. در کنار محرم، مهدی شریفی جوان و جواهیرسوکای با تجربه از امیدهای کرانچار در این بازی حساس هستند.