دفاع مسئولان جام جهانی قطر از اتهام مالی جدید

حق نشر عکس AFP
Image caption جک وارنر و خانواده‌اش متهم به دریافت بیش از یک میلیون پوند پس از طرف شرکتی متعلق به محمد بن همام هستند

بر اساس گزارش روزنامه دیلی تلگراف، جک وارنر، نایب رئیس پیشین فیفا و خانواده او بیش از یک میلیون پوند از شرکتی که مالکیت آن را محمد بن همام، یکی از اعضای پیشین هیئت اجرایی فیفا برعهده داشته، دریافت کرده است.

گزارش این روزنامه ادعا کرده که برخی از پرداخت‌ها به خانواد آقای وارنر مدت کوتاهی پس از انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انجام شده است.

مسئولان کمیته برگزاری جام جهانی قطر در واکنش به انتشار این گزارش، تاکید کرده‌اند که آنها همه قوانین مرتبط برای کسب میزبانی جام جهانی را رعایت کردند و در بخشی دیگری از بیانیه آمده است: "این کمیته هیچ‌گونه اطلاعی از اتهامات مطرح شده پیرامون روابط اقتصادی بین دو فرد حقوقی ندارد."

این روزنامه مدعی شده شرکتی که متعلق به محمد بن همام، رئیس سابق کنفدراسیون آسیا بوده به آقای وارنر و پسرش بیش از یک میلیون پوند پرداخت کرده است.

آقای بن همام، برای سال‌های متمادی یکی از شخصیت‌های بانفوذ فیفا بود اما در سال ۲۰۱۲ کمیته اجرایی فیفا او را به دلیل "تضاد منافع" در زمان ریاستش بر کنفدراسیون آسیا، تا آخر عمر از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال منع کرد.

مدارک جدیدی که روزنامه دیلی تلگراف مدعی است به آنها دسترسی پیدا کرده، می تواند توجه مایکل گارسیا مامور ویژه تحقیق اخلاقی فیفا که به طور مشخص بر روی نحوه اعطای میزبانی دو جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر کار می‌کند، را جلب کند.

در بخش دیگری از بیانیه‌ مسئولان برگزاری جام جهانی قطر آمده است: "مسئولان کمیته نامزدی قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ به شدت از قوانین فیفا که متکی بر موارد اخلاقی است، پیروی کردند."

" کمیته ویژه برگزاری و همه افرادی که در جریان نامزدی قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ نقش داشته‌اند هیچ گونه اطلاعی از اتهامات مطرح شده در مورد روابط اقتصادی بین دو فرد حقوقی نداشته اند."

جک وارنر و محمد بن همام هر دو پس از تماس بی بی سی حاضر به پاسخگویی به اتهام‌های مطرح شده از سوی روزنامه دیلی تلگراف نشده‌اند.