لیگ ملت‌ها؛ رقابت‌های جدید فوتبال در قاره اروپا

حق نشر عکس Getty
Image caption میشل پلاتینی رئیس یوفا و جیانی اینفانتینو دبیر کل در نظر دارند مسابقات لیگ ملت‌ها را در روزهای بازی‌های دوستانه برگزار کنند

بر اساس تصمیم یوفا "لیگ ملت‌ها" اروپا از سال ۲۰۱۸ و در سال‌های فرد برگزار خواهد شد. این مسابقات پس از جام جهانی و جام ملت‌های اروپا سومین رقابت مهم تیم‌های ملی فوتبال در قاره اروپا خواهد بود.

یوفا هنوز جزئیات برگزاری این مسابقات را تایید نکرده اما به نظر می‌رسد این مسابقات در چهار دسته مختلف با امکان صعود و سقوط تیم‌ها بعلاوه یک فینال در انتهای این رقابت‌ها در تابستان برگزار شود.

طرح لیگ منطقه‌ای اروپا در کنگره سالانه یوفا در قزاقستان با حضور ۵۴ کشور عضو این نهاد به رای گذاشته شده خواهد شد.

جیانی اینفان‌تینو پیش بینی کرده که کشورهای عضو یوفا به این طرح رای مثبت دهند، او درباره این طرح گفت: "قرار بر این است که ‘لیگ ملت‌ها’ در روزهایی که برای بازی‌های دوستانه در تقویم جهانی پیش بینی شده برگزار شود. ما نسبت به عدم اضافه شدن روزهای بیشتر به تقویم یوفا با توجه به اضافه شدن مسابقات جدید خوشبین هستیم."

دبیرکل یوفا درباره اهمیت برگزاری این مسابقات گفته است: " برخی تیم‌ها هستند که همه خواستار بازی با آنها هستند و از سوی دیگر تیم‌هایی وجود دارند که برای یافتن حریف تدارکاتی مشکل دارند. بازی‌های ملی برای همه فدراسیون‌ها فوتبال کلیدی ترین اصل پیشرفت است."

در این طرح پیشنهادی کشورهایی مانند اسپانیا، آلمان، ایتالیا، هلند و انگلستان در دسته یک لیگ ملت‌ها قرار خواهند گرفت. هر کدام از دسته‌ها به گروه‌های مختلفی تقسیم خواهند شد و صدرنشینان هر گروه به مرحله نیمه نهایی و فینال صعود خواهند کرد.

قهرمان دسته‌های پایین تر از دسته یک ممکن است به رقابت‌های جام ملت‌های اروپا و جام جهانی صعود کنند. به گفته مسئولان یوفا قرار نیست این مسابقات جایگزین رقابت‌های مقدماتی برای مسابقاتی مثل جام جهانی شود ولی امکان اختصاص چهار سهمیه پلی آف برای آنها وجود دارد.

طبق برنامه ریزی‌های یوفا قرار است اولین دوره این مسابقات پس از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و در روزهای فیفا دی که به مسابقات دوستانه اختصاص داده شده برگزار شود.