لیگ برتر فوتبال ایران؛ بازی‌های حساس برای قهرمانی

حق نشر عکس varesh11
Image caption استقلال و نفت تهران در هفته بیست و هشتم دیدار حساسی را در ورزشگاه آزادی برگزار خواهند کرد

هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال ایران پس از بیست روز تعطیلی پنج شنبه از سرگرفته می شود. وقفه ای که مطمئنا بر روند عملکرد تیم‌های حاضر در لیگ فوتبال ایران تاثیرات فراوانی می گذارد. تیم‌هایی مثل پرسپولیس که پیش از تعطیلات در شرایط خوبی بسر می بردند از روند رو به رشد خود فاصله گرفته اند و در مقابل تیم‌هایی به مانند ذوب آهن و داماش بهترین فرصت برای رفع مشکلات تاکتیکی و تیمی را داشته‌اند.

در این بین تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا که در کورس قهرمانی نیز قرار دارند بیشترین بهره را از این تعطیلات برده اند. تیم‌هایی مثل استقلال، فولاد و سپاهان علاوه بر اینکه در کوران مسابقات قرار دارند مقابله با تیم‌های قدرتمند آسیایی موجب شده است تا با اعتماد بنفس بیشتری پای به مسابقات حساس داخلی بگذارند.

استقلال تا حدود زیادی لیگ آسیایی را از دست داده و به احتمال فراوان تمامی تمرکز خود را معطوف به لیگ برترمی کند تا با قهرمانی در این دوره از مسابقات ناکامی‌های خود را جبران کند. سپاهان نیز تا حدود زیادی شرایطی مشابه استقلال دارد.

زردپوشان اصفهانی علاوه بر اینکه نیم نگاهی به قهرمانی دارند اما بزرگترین هدف آنان کسب سهمیه آسیایی در سال آینده است. فولاد باید در دو جبهه بجنگد. این تیم شانس اول قهرمانی در لیگ داخلی است و تا حدود زیادی شانس صعود به مرحله بعدی مسابقات آسیایی را نیز دارد.

همین موضوع می تواند فولاد را دچار دردسرکند. تراکتور لیگ برتر را از دست داده است. پرسپولیس و نفت نیز تمام توان خود را بکار می گیرند تا در صورت از دست دادن مقام قهرمانی نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا باشند. رقابت در صدر جدول بسیار فشرده و حساس است به همین دلیل تمامی مسابقات در روز پنج شنبه همزمان برگزار می‌شود.

استقلال – نفت

تیم‌های دوم و چهارم جدول رده بندی در استادیوم آزادی روبروی هم قرار می گیرند. یحیی گل محمدی در شرایط بسیار حساسی قرار دارد. گمانه زنی‌ها نشان می دهد که یحیی جدی ترین گزینه برای دستیاری کی روش در جام جهانی سال آینده است که همین موضوع می تواند تمرکز او را بهم بریزد.

یحیی باید کار نیمه تمام خود را در نفت به پایان برساند. کسب سهمیه آسیایی و حضور در این مسابقات تجربه گران‌بهایی است که گل محمدی نباید آن را براحتی از دست دهد. رضا نوروزی در خط حمله و احمدآل نعمه در مرکز خط دفاعی نفت انگیزه خاصی در این دیدار دارند.

حضورآنان در آخرین لیست تیم ملی موجب شده تا این دو بازیکن با امیدواری بیشتری در مسابقات حاضر شوند تا شانس حضور در جام جهانی را داشته باشند. استقلال در این بازی تنها به دنبال سه امتیاز است تا علاوه بر اینکه با لغزش فولاد به صدرجدول بازگردد یکی از مدعیان را نیز از صف قهرمانی خارج کند.

بازگشت خسرو حیدری و هاشم بیگ زاده بهترین عیدی برای قلعه نویی است. فلسفه مربیگری قلعه نویی استفاده از دو جناح است و با بازگشت این دو بازیکن استقلال می تواند تاکتیک های مربی خود را بخوبی در زمین اجرا کند.

استقلال در توپ‌های هوایی بسیار موفق عمل می کند و استفاده از عمران زاده در پیشانی خط حمله یکی از راهکارهای آبی پوشان برای رسیدن به گل است. در صورتیکه قلعه نویی بتواند جایگزین مناسبی در مرکز خط دفاعی پیدا کند حنیف بهترین گزینه در خط حمله است. عمران زاده در توپ‌هایی هوایی بسیار حرفه ای عمل می کند او علاوه بر گل زنی در ایجاد موقعیت برای دیگر بازیکنان نیز تبحر دارد.

فولاد- تراکتور سازی

فولاد در اهواز میزبان تراکتور است.جوانان با استعد اد خوزستانی در لیگ قهرمانان آسیا نشان دادند که از لحاظ فنی هیچ کمبودی نسبت به تیم‌های برتر آسیا ندارند.

بازیسازی و حرکت خوب تیمی به همراه تکنیک مناسب فردی فولاد را به تیمی کامل در حد استانداردهای آسیا تبدیل کرده است. متاسفانه بزرگترین نقطه ضعف فولاد عدم اعتماد بنفس کافی نزد بازیکنان این تیم است.

فولادی ها هنوز باور ندارند که می توانند تیم‌های بزرگ آسیایی را شکست دهند. شاید همین نقطه ضعف موجب شود تا نتوانند به قهرمانی در لیگ داخلی نیز دست بیابند.

از لحاظ فنی تنها نبود بازیکنی تمام کننده در پیشانی خط حمله این تیم محسوس است که با بازگشت پریرا نیز این مشکل برطرف می شود. فولاد دراین بازی باید تراکتور را شکست دهد.

در مقابل تراکتور نیز نمی خواهد بعد از شکست سنگین مقابل العین دوباره طعم تلخ شکست را بچشد. تراکتور به دنبال برطرف کردن مشکلات خط دفاعی خود در این بازی است و همین موضوع می تواند کار فولاد را سخت کند.

سپاهان- سایپا

سپاهان در اصفهان به دیدار سایپا می رود. سایپا در میانه جدول قرار دارد و با کسب یک امتیار دراین بازی می تواند حضور خود در لیگ برتر را تثبیت کند.

سجاد شهباز زاده به همراه کاوه رضایی تمامی امیدهای فیرات دراین بازی حساس هستند. سپاهان به دنبال پیروزی است و سایپا با سرعت و تکنیک خوب این دو بازیکن جوان می تواند در ضد حملات سپاهان را زمین گیر کند.

زردپوشان با بازگشت محرم نویدکیا تبدیل به همان تیم همیشگی شده اند. این تیم در سیستم تهاجمی خود بسیار با برنامه عمل می کند. نویدکیا مهره گمشده سپاهان است.

در خط حمله سرجیو ون دیک هلندی نشان داده است در صورتیکه سپاهان نتواند با سیستم همیشگی خود به گل برسد مهره ای کاملا قابل اعتماد در پلان بی این تیم است.

مشکل اصلی سپاهان در جناح چپ خط دفاعی این تیم است. جایی که احسان حاج صفی حضور همیشگی در حمله دارد و فضای پشت این بازیکن می تواند همواره مورد توجه تیم‌های مقابل قرار گیرد.

پرسپولیس – داماش

یکی از مهیج ترین بازی‌های این هفته لیگ را پرسپولیس و داماش در چمن مصنوعی ورزشگاه عضدی شهر رشت برگزار می کنند. تعطیلات برای پرسپولیس بسیار نا به هنگام بود و این تیم را از شرایط خوب گذشته دور کرده است.

در مقابل داماش توانسته از این وقفه نهایت استفاده را کند و با روحیه ای تازه به لیگ بازگردد. سرمربی جوان داماش تنها می توانست از لحاظ روانی تیم خود را برای مسابقات مهم پیش رو آمده کند و تعطیلات ذکر شده بهترین فرصت برای نظر محمدی بود تا داماش را برای بازی مهم روز پنج شنبه اماده کند.

داماش همیشه رقیب سرسختی برای پرسپولیس و استقلال است. شکست داماش تا حدود زیادی این تیم را به مرحله سقوط نزدیک می‌کند.

همین موضوع می تواند انگیزه ای مضاعف برای بازیکنان این تیم باشد تا با شکست پرسپولیس از منطقه خطر فرار کنند. علی دایی بخوبی از شرایط حساس این بازی آگاهی دارد به همین دلیل در تمامی روزهای تعطیل پرسپولیس سعی داشت تا با برگزاری بازی‌های دوستانه شرایط خوب خود را حفظ کند.

پیروزی در رشت می تواند پرسپولیس را به یکی از جدی ترین گزینه های قهرمانی در لیگ برتر تبدیل کند .