'معجزه' بایرن مونیخ؛ رکوردی کم سابقه در قهرمانی پیش از موعد

حق نشر عکس Getty
Image caption بایرن مونیخ علاوه بر مسجل کردن عنوان قهرمانی خود، رکورد شکست ناپذیری در ۵۲ بازی گذشته را هم حفظ کرد

تیم فوتبال بایرن مونیخ آلمان، با پیروزی سه بر یک برابر هرتابرلین، هفت هفته پیش از پایان این دوره بوندسلیگا، قهرمان شد. همزمان، تیم منچستریونایتد انگلستان، که حریف بایرن در مرحله بعدی مسابقات قهرمانی اروپاست، سه بر صفر از منچسترسیتی شکست خورد.

روز سه شنبه، ۲۵ مارس (پنجم فروردین)، بایرن مونیخ در حالی میهمان تیم پایتخت نشین هرتابرلین بود که کمتر کسی در قهرمانی این فصل مونیخی‌ها تردید داشت اما برای مسجل کردن بیست و چهارمین عنوان قهرمانی، بایرن مونیخ باید روند موفقیت خود را در برابر هرتابرلین هم ادامه می‌داد.

گل نخست را در دقیقه ۶ بازی تونی کروس برای بایرن به ثمر رساند تا هواداران مونیخی حاضر در ورزشگاه از همان دقایق نخست سرود قهرمانی را زمزمه کنند. تنها هشت دقیقه بعد از این گل، ماریو گوتز، دومین گل بایرن را هم وارد دروازه هرتابرلین کرد تا گوآردیلا، مربی جوان و موفق این تیم، خیلی زود قهرمانی این فصل و رکورد تاریخی بایرن را به فهرست موفقیت‌های کارنامه خود اضافه کند.

نیمه نخست این مسابقه با نتیجه دو بر صفر به پایان رسید.

در نیمه دوم و در دقیقه ۶۶، این بار نوبت هرتابرلین بود که از روی نقطه پنالتی گل اول خود را ثبت کند. آدرین راموس، زننده این پنالتی، بعد از گل تلاش بسیاری برای به تساوی کشاندن مسابقه کرد اما این باز هم بایرن مونیخ بود که با گل فرانک ریبری فرانسوی در دقیقه ۷۹، به گل سوم رسید.

بایرن مونیخ علاوه بر مسجل کردن عنوان قهرمانی در این فصل بوندسلیگا، با این پیروزی رکورد شکست ناپذیری خود در ۵۲ بازی گذشته را هم حفظ کرد. مونیخی‌ها ۱۰ هفته متوالی است که با پیروزی زمین را ترک می‌کنند.

با وجود این، مسابقه امشب احتمالا فقط بخش کوچکی از هوش و حواس مربی این تیم را به خود اختصاص داده بود.

گوآردیلا، اگر چه در مصاحبه پس از بازی این قهرمانی را برای تالار افتخارات بایرن مونیخ "مهم و حیاتی" خواند اما او چند هفته ای است که بخش مهمی از توجه خود را متوجه بازی بعدی تیمش در لیگ قهرمانان اروپا کرده است.

جایی که بایرن از عنوان قهرمانی سال پیش خود باید دفاع کند و گوآردیلا هم می تواند یکی از "کاستی" های کلکسیون افتخارات خود را تکمیل کند.

منچستر سیتی به قهرمانی فکر می‌کند

بایرن مونیخ، هفته آینده در مرحله بعدی جام قهرمانان اروپا، در حالی با منچستر یونایتد روبرو می شود، که حریف انگلیسی از "حال و روز خوبی" برخوردار نیست.

منچستر یونایتد امروز (سه شنبه) در اولدترافورد یک بار دیگر ناکام ماند و با نتیجه سه بر صفر مغلوب منچسترسیتی شد.

منچسترسیتی با این پیروزی، خود را به چلسی صدرنشین نزدیک کرد و همزمان رقابت در بالای جدول لیگ برتر فوتبال انگلستان را داغ‌تر کرد.

ادین زکو، بازیکن تیم منچسترسیتی در همان دقیقه اول با باز کردن دروازه میزبان، اضطراب یک ناکامی دیگر را به اردوی یونایتدی‌ها برد.

او در دقایق نخست نیمه دوم گل دوم تیمش را هم به ثمر رساند تا چهره برتر سه شنبه شب در اولدترافورد شود.

سومین گل بازی را هم یایا توره، برای منچستر سیتی در دقیقه پایانی بازی به ثمر رساند تا یک بار دیگر ثابت کند او یکی از ارکان اصلی موفقیت های این فصل منچسترسیتی است.

اکنون منچسترسیتی با ۶۶ امتیاز سایه به سایه چلسی ۶۹ امتیازی قرار گرفته است و با دو بازی کمتر نسبت به چلسی، شانس بالایی برای تصاحب جام قهرمانی این دوره از رقابت‌ها را دارد.

منچستر یونایتد هم که بعد از خداحافظی آلکس فرگوسن، مربی افسانه‌ای خود، هنوز نتوانسته به روزهای اوج خود باز گردد، اکنون با ۵۱ امتیاز در رتبه هفتم لیگ برتر انگلستان قرار دارد.

حق نشر عکس AP
Image caption منچستر سیتی اکنون در یک قدمی صدر جدول قرار دارد

در دیگر رقابت های روز سه شنبه لیگ برتر انگلستان، آرسنال با سوانزی ۲ بر ۲ مساوی کرد و نیوکاسل هم از اورتون سه بر صفر شکست خورد.