لیگ قهرمانان فوتبال آسیا؛ امارات رقیب تازه فوتبال ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption استقلال با توجه به شکست در دو بازی از سه بازی اخیر خود برای امیدوار ماندن به صعود، باید مقابل الجزیره به پیروزی برسد

دور برگشت لیگ قهرمانان باشگاهای آسیا از روز سه‌شنبه پیگیری می شود. در آخرین بازی از مرحله رفت، تیم‌های ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات مقابل تیم‌های اماراتی شکست‌های سوال برانگیزی داشتند. در گذشته نه چندان دور بیشتر باشگاهای امارات در مقابل تیم‌های ایرانی بدنبال کسب نتیجه مساوی و یا شکست با حداقل گل بودند اما امسال نه تنها در خانه خود تیم‌های ایرانی را شکست می دهند بلکه موفق به پیروزی و کسب امتیاز در خانه حریف نیز می شوند.

لیگ امارات در رده بندی لیگ های معتبر آسیایی از جایگاه خاصی برخوردار نیست اما باید بپذیریم که باشگاه‌های ایرانی نتوانسته اند در مقابل تیم‌های نه چندان مطرح امارات نتایج قابل قبولی را بدست بیاورند.

بیشتر باشگاه‌های اماراتی از بازیکنان لژیونری بهره می گیرند که تنها نقطه قوت این تیم‌ها است. خنثی کردن این بازیکنان تا حدود زیادی قدرت تیمی آنان را کاهش می دهد. اما متاسفانه هیچ یک از مربیان تیم‌های ایرانی برنامه خاصی برای مهار آنان نداشتند.

در العین تمامی قدرت خط حمله این تیم در آساموا ژیان غنایی خلاصه می شود. این بازیکن در بازی گذشته دو بار موفق به گلزنی می شود و در گل دیگر نیز نقش محوری و اساسی ایفا می کند.

الاهلی با پاس کاپیتان برزیلی خود گرافیته در دقایق پایانی سپاهان را درخانه شکست می دهد و استقلال با درخشش بارادا مراکشی در خانه مقابل الجزیره متوقف می شود.

نکته اساسی در فوتبال که می تواند منجر به پیروزی شود شناخت کامل از نقاط ضعف و قوت تیم‌های مقابل است. در حال حاضر به‌نظر می رسد که تیم‌های ایرانی هیچ شناختی از حریفان خود ندارند و با چشمانی بسته به مقابله این تیم‌ها می روند.

با توجه به بازی‌های رفت امیدوارم در بازیهای برگشت مربیان تیم‌های ایرانی شناخت خوبی از حریفان آسیایی خود داشته باشند و در بازی‌های آینده بتوانند نتایج قابل قبولی کسب کنند.

استقلال تهران- الجزیره امارات

استقلال تا حدود زیادی لیگ آسیایی را از دست داده است. کسب یک امتیاز در سه بازی ابی پوشان را در خطر حذف قرار داده است.

اگر استقلال بتواندچهارشنبه در دبی الجزیره را شکست دهد احتمالا امیدهای این تیم برای صعود دوباره زنده می‌شود.

در بازی گذشته کایسیدا با بازیسازی و ایجاد فضای مناسب در خط دفاعی استقلال تمامی نگاه‌ها را به خود معطوف کرد و در این حالت بارادا مراکشی حداکثر استفاده را می کرد و با حرکت از میانه میدان به فضاهای ایجاد شده در عمق خط دفاعی دروازه استقلال را به خطر می انداخت.

مطمئنا در این بازی نیز والتر زنگا سعی می کند از همین ترفند استقلال را شکست دهد. در این صورت حرکت هافبک‌های استقلال و تعقیب بازیکنان الجزیره که از خط میانی به خط حمله اضافه می شوند بسیار مهم و اساسی است.

استقلال در این بازی باید ابتدا دروازه خود را بسته نگه دارد. استفاده از سیستم دفاعی مناسب در خانه حریف یکی از راهکارهای استقلال در این بازی حساس است.

اگر استقلال بتواند سرعت بازی را کم کند تا حدود زیادی می تواند بازی را به‌نفع خود پایان دهد. استفاده از ضربات ایستگاهی تنها راه رسیدن استقلال به گل است زیرا بازیکنان استقلال نشان داده اند که در زمان حمله فاقد سرعت و خلاقیت لازم برای گلزنی هستند.

فولاد خوزستان- بنیادکار ازبکستان

فولاد تنها تیم ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات است که تا به‌حال شکست نخورده است. فولاد در بازی گذشته مغلوب کم تجربگی بازیکنان جوان خود شد و در دقایق پایانی پیروزی را با تساوی عوض کرد.

بنیادکار به هیچ عنوان حریف قدرتمندی مقابل بازیکنان تکنیکی و با انگیزه فولاد نیست. نماینده ازبکستان نسبت به سال‌های گذشته بسیار ضعیف تر شده است. دیگر فوتبالی تک ضرب همراه با عوض کردن جریان بازی که مختص فوتبال فیزیکی برگرفته از شوروی سابق است در این تیم مشاهده نمی شود.

بنیادکار در اهواز سعی می کند تا با بازی دفاعی ابتدا دروازه خود را بسته نگه دارد و در ضد حملات فولاد را زمین گیر کند. در دور رفت فولاد تنها دوبار موفق به گلزنی شده است. بختیار رحمانی از روی نقطه پنالتی و عبدالله کرمی مدافع مرکزی این تیم توانستند فولاد را به گل برسانند.

این موضوع نشان دهنده ضعف فولاد در گلزنی است. غلامرضا رضایی در نقش تک مهاجم تمامی تلاش خود را می کند اما فاقد قدرت لازم در گلزنی است. در این حالت هاقبک‌های فولاد خصوصا بختیار رحمانی باید حضور پررنگ تری در محوطه جریمه بنیادکار داشته باشند. پیروزی فولاد می تواند مجوز صعود این تیم به مرحله بعدی مسابقات باشد.

تراکتور سازی تبریز- العین امارات

تراکتور در بازی روز سه شنبه میزبان العین است. پیروزی در این دیدار می تواند امیدهای تراکتور به مرحله بعدی مسابقات را دوباره زنده کند. در بازی گذشته عمر عبدالرحمان به همراه آساموا ژیان توانستند به راحتی دروازه تراکتور را باز کنند.

خط دفاعی تراکتور در بازی رفت بسیار پر اشتباه ظاهر شد. مهاجمین و هافبک های العین با دویدن‌های قطری براحتی خط دفاعی تراکتور را باز می کردند و در این حالت آساموا به‌خوبی از فضاهای بوجود آمده حداکثر استفاده را می کرد.

در دفاع چهار نفره خطی باز نشدن و حفظ فاصله مناسب بین مدافعین از اساسی‌ترین فاکتورهای این نوع از سیستم دفاعی است اما متاسفانه بازیکنان خط دفاعی تراکتور در این مورد بسیار مبتدیانه عمل می کردند.

شاید بازگشت محمد نصرتی بتواند این مشکل را برطرف کند. اما مهمترین فاکتور در رفع این مشکل حرکت هافبک‌های تراکتور خصوصا مهدی کیانی است.

این بازیکن باید بسیار هوشیار باشد و در زمان‌هایی که خط دفاعی باز می شود با حرکت به ان منطقه پوشش لازم را بوجود بیاورد.کریم انصاریفرد به همراه دقیقی و احمد زاده جوان می توانند با حمایت علی کریمی و میلاد فخرالدینی دروازه العین را باز کنند.

سپاهان اصفهان- الاهلی امارات

سپاهان سه شنبه در دبی با الاهلی دیدار می کند. سپاهان یکی از باتجربه ترین تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات است. اما در دور رفت نشانی از تیم پرقدرت سابق را نداشت.

الاهلی در بازی گذشته تنها به‌دنبال کسب نتیجه مساوی بود و در جریان بازی توانستند با دو شوت سه امتیاز بازی را از آن خود کنند.

سپاهان در خط حمله از بازیکن جوان و خطرناکی هم چون مهدی شریفی بهره می گیرد. شریفی بازیکنی با خصوصیت بالای گلزنی است و باید بیشتر در محوطه جریمه و نزدیک به دروازه حریفان از او بازی گرفت.

در بازی گذشته شریفی در جناحین بکارگرفته شده بود و سوکای در نقش مهاجم اصلی عمل می کرد. جابجایی این دو بازیکن می تواند خط حمله سپاهان را خطرناکتر کند.

استفاده از سرجیو ون دیک هلندی سرزن در کنار مهدی شریفی گلزن یکی دیگر از راهکارهای سپاهان برای رسیدن به پیروزی است.

در الاهلی گرافیته کاپیتان برزیلی این تیم بسیار موثر بازی می کند اگر سپاهان بتواند این بازیکن را مهار کند "سیل" دیگر برزیلی این تیم تا حدود زیادی خنثی می شود.