فولاد خوزستان قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption فولاد خوزستان بعد از۹ سال برای دومین بار به قهرمانی لیگ برتر ایران رسید

در هفته پایانی مسابقه‌های لیگ برتر فوتبال ایران، در حالی که ۵ تیم شانس قهرمانی داشتند، فولاد خوزستان با پیروزی یک بر صفر مقابل گسترش فولاد در تبریز، به قهرمانی رسید.

از آغاز لیگ برتر این دومین باری است که فولاد خوزستان موفق به کسب جام قهرمانی می‌شود.

فولاد خوزستان هفته پیش در صورت پیروزی مقابل استقلال می‌توانست قهرمانی را یک هفته زودتر و در ورزشگاه غدیر شهر اهواز جشن بگیرد اما باخت مقابل استقلال همه چیز را به هفته آخر موکول کرد.

تیم جوان حسین فرکی در بازی آخر در تبریز میهمان گسترش فولاد تبریز بود و با تک گل دقیقه ۳۷ مهرداد جماعتی موفق شد گسترش فولاد را شکست دهد.

فولاد در نیمه اول بازی تلاش زیادی برای باز کردن دروازه تیم گسترش فولاد تبریز کرد ولی نتوانست دروازه این تیم را باز کند، بازیکنان فولاد پس از به ثمر رساندن گل با حفظ این نتیجه توانستند برای دومین بار قهرمان لیگ برتر ایران شوند.

حسین فرکی سرمربی فولاد خوزستان پس از قهرمانی این تیم گفته است: " به تبریز آمده بودیم تا قهرمان شویم. این قهرمانی حاصل زحمات تمام بازیکنان تیم فولاد و حمایت مردم خوزستان و هواداران تیم ما بود. حساسیت‌های روز پایانی لیگ ما را اذیت کرد و باید به لحاظ ذهنی بازیکنانم را آماده می‌کردیم. خو‌شبختا‌نه از شروع تا پایان بازی با گسترش، حساب شده کار کردیم و اولویت برای ما نتیجه‌ بازی خودمان بود."

پرسپولیس هم پس از تساوی ۲-۲ مقابل راه‌آهن در هفته گذشته که باعث شد شانس قهرمانی این تیم کم رنگ شود، با پیروزی مقابل استقلال خوزستان ۵۵ امتیازی شد و در جایگاه دوم لیگ قرار گرفت.

در همان نیمه اول برخورد توپ با دست محمد ابراهیم خسروی بازیکن استقلال خوزستان در داخل محوطه جریمه استقلال خوزستان باعث شد داور به نفع پرسپولیس پنالتی اعلام کند، این پنالتی را محمد عباس زاده تبدیل به تک گل پرسپولیس کرد.

سرخ پوشان پرسپولیس پس از به ثمر رساندن گل، با کنترل بازی در نهایت توانستند در آخرین بازی لیگ مقابل استقلال خوزستان پیروز شوند. پرسپولیس با کسب رتبه دوم این فصل لیگ برتر، سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده را کسب کرد.

در یکی از حساس ترین بازی‌های هفته آخر، سپاهان اصفهان در فولاد شهر مقابل نفت تهران قرار گرفت. نفت تهران در هفته بیست و نهم با پیروزی چهار بر یک مقابل گسترش فولاد تبریز و سایر نتایج، علاوه بر صعود به صدر جدول شانس قهرمانی‌‌‌اش در لیگ بیشتر شد.

اما این تیم سپاهان بود که از ابتدای بازی با حملات مختلف روی دروازه نفت تهران موقعیت‌های متعدد گلزنی داشت. زرد پوشان سپاهان در نیمه اول صاحب یک ضربه پنالتی شدند که ضربه هادی عقیلی را علیرضا بیرانوند دروازه‌بان نفت تهران در اختیار گرفت.

تیم میزبان در ابتدای نیمه دوم، با گل به خودی امین حاج محمدی مدافع نفت، یک بر صفر از حریف خود پیش افتاد؛ ارسال بلند احسان حاج صفی با ضربه سر این بازیکن وارد دروازه نفت تهران شد. سپاهان برای زدن گل‌های بیشتر و کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا حملات زیادی روی دروازه نفت طراحی کرد ولی نتوانست دروازه نفت را بیش از یک بار باز کند.

نفت تهران با شکست یک بر صفر مقابل سپاهان در جایگاه سوم جدول لیگ قرار گرفت و برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باید در بازی پلی آف شرکت کند.

استقلال تهران با شکست سه بر یک مقابل تراکتورسازی تبریز، به رده پنجم جدول سقوط کرد و شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را از دست داد.

محمد احمد زاده در دقیقه ۳۰ از روی یک ضربه ایستگاهی از پشت محموطه جریمه، گل اول تراکتورسازی را وارد دروازه آبی پوشان استقلال کرد.

آبی پوشان استقلال هم یک دقیقه مانده به پایان نیمه اول، از روی یک ضربه کرنر گل تساوی را وارد دروازه تراکتورسازی تبریز کردند؛ حنیف عمران زاده روی اشتباه مدافعان تراکتورسازی تک گل استقلال را به ثمر رساند.

تراکتورسازی در ابتدای نیمه دوم، روی یک ضربه ایستگاهی دیگر گل دوم را به ثمر رساند. محمد نصرتی روی اشتباه مهدی رحمتی دروازه استقلال را با ضربه‌ای زیبا باز کرد.

حملات استقلال برای جبران، نتیجه‌ای در بر نداشت. تراکتورسازی در دقیقه ۷۴ روی حرکت کریم انصاری فرد صاحب پنالتی شد که خود او با گل کردن پنالتی نتیجه را سه بر یک کرد.

کریم انصاری فرد با گل کردن این پنالتی و زدن ۱۴ گل، آقای گل سیزدهمین دوره لیگ برتر شد. استقلال با شکست مقابل تراکتورسازی در پایان لیگ سیزدهم در رتبه پنجم قرار گرفت.

در انتهای جدول لیگ برتر ذوب آهن با پیروزی یک بر صفر مقابل راه آهن از خطر سقوط نجات پیدا کرد ولی داماش گیلان با تساوی مقابل مس کرمان به همراه این تیم راهی لیگ دسته یک شدند.

فجر سپاسی شیراز با وجود برد دو بر یک در هفته آخر مقابل ملوان بندر انزلی باید برای باقی ماندن در لیگ برتر در بازی پلی آف با برنده پیکان و سیاه جامگان مشهد بازی کند.