فیفا بارسلونا را از خرید و فروش بازیکن محروم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption باشگاه بارسلونا بر اساس حکم کمیته انضباطی فیفا تا سال ۲۰۱۵ حق نقل و انتقال بازیکن را ندارد

کمیته انضباطی فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا، باشگاه بارسلونا را به دلیل زیر پا گذاشتن قانون بین المللی نقل و انتقال بازیکن و به خدمت گرفتن بازیکن خارجی زیر ۱۸ سال به مدت ۱۴ ماه از خرید و فروش منع کرد.

بارسلونا طبق این حکم تا تابستان سال ۲۰۱۵ حق خرید و یا فروش بازیکنی را نخواهند داشت. فیفا همچنین علاوه بر محرومیت نقل و انتقال بازیکن، بارسلونا را بیش از ۳۰۰ هزار پوند جریمه کرده است.

فدراسیون فوتبال اسپانیا نیز به دلیل زیر پا گذاشتن قانون ممنوعیت به خدمت گرفتن بازیکن زیر ۱۸ سال، از سوی فیفا بیش از ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس، (۴۱۰ هزار یورو) جریمه شده است.

در حکم فیفا آمده که فدراسیون فوتبال اسپانیا در عرض یک سال "باید سیستم نقل و انتقال بازیکن را با توجه به نقل و انتقال بازیکن زیر سن قانونی قانونمند کرده و مورد بازبینی قرار دهد."

قوانین فیفا تاکید می‌کند که تنها بازیکنان بالای ۱۸ سال اجازه نقل و انتقال را دارند مگر اینکه بازیکن مورد نظر یکی از شرایط مشخص شده در قانون را داشته باشد.

تحقیقات فیفا نشان می‌دهد که باشگاه بارسلونا و فدراسیون فوتبال اسپانیا به دلیل تخلفات و سرپیچی "جدی" در امضای قرارداد با ۱۰ بازیکن گناهکار شناخته شده‌اند.

این تحقیقات روی چندین بازیکن زیر ۱۸ سال که توسط بارسلونا به خدمت گرفته شدند، صورت گرفته که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ برای این باشگاه بازی کردند.

کمیته انضباطی فیفا گفته است که وظیفه دارد تا از منافع بازیکنان جوان حمایت کند، حتی اگر انتقال این بازیکن به کشور دیگر تاثیری مثبت و تعیین کننده در زندگی فوتبالی آن بازیکن داشته باشد.

در بیانیه فیفا آمده است: "این کمیته طبق تحقیقات نتیجه می‌ گیرد که حفاظت از پرورش سالم بازیکنان زیر ۱۸ سال زمینه‌ای برای رسیدن به معیارهای ورزش پاک است."

این تازه ترین جنجالی است که بارسلونا در بیرون از زمین با آن روبرو شده است. پیش از این بارسا به فرار مالیاتی در مورد پرونده انتقال ۵۰ میلیون پوندی نیمار به این باشگاه متهم شده بود. در حال حاضر تحقیقات در مورد این پرونده با وجود "پرداخت داوطلبانه" ۱۱ میلیون پوندی بارسلونا در حال انجام است.

چندی پیش ساندرو روسل مدیرعامل سابق بارسلونا پس از آنکه متهم به پرداخت‌های غیر قانونی در انتقال نیمار به این باشگاه شد از سمت خود کناره گیری کرد.

روسل، مدیر عامل سابق و جوزپه ماریا بارتومئو مدیر عامل جدید بارسلونا، که ۲۲ بار قهرمان لالیگا شده تاکید کرده‌اند که این باشگاه، هیچ گونه کار غیرقانونی انجام نداده است.

مطالب مرتبط