هفت بازیکن در انگلیس به اتهام "تبانی موردی" دستگیر شدند

حق نشر عکس PA
Image caption اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواسته تا نهاد مشخصی را مسئول مبارزه با تبانی کنند

هفت بازیکن دسته‌های پایین فوتبال انگلیس امروز پنج‌شنبه (چهارده فروردین، سوم آوریل) بعلت تبانی موردی (spot-fixing) دستگیر شدند. تبانی موردی به این گفته می‌شود که بازیکن بر یک جزء مسابقه تاثیر می‌گذارد نه در نتیجه آن؛ مثلا عمدا کارت زرد می‌گیرد یا تن به کرنر می‌دهد.

به گفته اداره ملی مبارزه با جرم، این بازیکنان بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند. این اداره همچنین اعلام کرد شش بازیکن دیگر که به دلیل احتمال "تبانی موردی" حدود چهار ماه پیش دستگیر و سپس آزاد شده بودند دوباره بازداشت شده‌اند.

این شش نفر قرار بود پس از پرداخت وثیقه تا پنج روز دیگر آزاد باشند.

در حال حاضر بازجوییِ پلیس از تمام این ۱۳ نفر به اتهام رشوه و پولشویی در جریان است.

اداره ملی مبارزه با جرم گفت: "این تحقیقات پس از دریافت اطلاعات از روزنامه ساندی سان آغاز شد و همچنان ادامه دارد. در این مرحله نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری ارائه کنیم."

یکی از سخنگویان سازمان لیگ (دسته‌های پایین‌تر از لیگ برتر) انگلیس گفت "این سازمان از تعدادی دستگیری در ارتباط با تحقیقات پلیس مطلع شده‌ است. ما اطلاعات کامل را در این باره در اختیار مقامات مربوطه خواهیم گذاشت."

در بیانیه‌ای که فدراسیون فوتبال انگلیس صادر کرد آمده "این فدراسیون از پیشرفت‌ تحقیقات فعلی اداره ملی مبارزه با جرم از جمله چند دستگیری مطلع شده است و ما در این باره با مقامات همکاری خواهیم کرد."

روزنامه ساندی سان انگستان ۱۷ آذر، نهم دسامبر سال گذشته در گزارشی، چند مورد تبانی را در فوتبال انگستان افشا کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption دی‌جی‌کمبل در طول ۱۳ سال،۳۹۲ بار در لیگ‌ها و تیم‌های مختلف به میدان رفته و ۱۶۲ گل زده است

پس از آن اداره ملی مبارزه با جرم، دی‌جی کمبل بازیکن سابق لیگ برتر انگستان و سام سوجی بازیکن سابق پورتسموث و تیم ملی نیجریه را بعلاوه چهار بازیکن دسته‌های پایین‌تر فوتبال این کشور دستگیر کرد.

هویت چهار نفر دیگر فاش نشده است.

به گفته کارشناسان افزایش مراکز شرط‌بندی در سال‌های اخیر "تقلب موردی" را بسیار آسان کرده است.

بعلاوه تغییر نتیجه مسابقه کار سختی است چون باید با همکاری تعدادی زیادی از بازیکنان و حتی داورها را جلب کرد اما برای یک کارت قرمز یا یک پنالتی فقط همکاری یک نفر کافیست.

در بریتانیا همواره این باور وجود داشته که فوتبال در این کشور از فساد و تبانی در امان است اما در چند هفته اخیر موارد تبانی هر چه بیشتر به سطح اول فوتبال یعنی لیگ برتر نزدیک شده است.

اما به گفته الکس هورن دبیرکل فدراسیون فوتبال انگلیس "تبانی موردی" در این کشور شیوع وسیعی ندارد و در حال حاضر معضلی بزرگ نیست.

مطالب مرتبط