لالیگا؛ رقابت فشرده بارسا، رئال و آتلتیکو در بالای جدول

حق نشر عکس Getty
Image caption آتلتیکو مادرید با پیروزی یک بر صفر مقابل ویا‌رئال جایگاه خود در صدر جدول را حفط کرد

مسابقات هفته سی و دوم لالیگا، از یک سو ادامه رقابت فشرده سه باشگاه صدرنشین برای تثبیت موقعیت خود در بالای جدول بود و از سوی دیگر هشدار برای باشگاه‌هایی بود که در انتهای جدول در خطر سقوط به لیگ دسته دوم اسپانیا ( لیگ آدلانته) قرار دارند.

اتلتیکو مادرید، صدرنشین فعلی و تیم معجزه گر این فصل با ۷۶ امتیاز، یک امتیاز بیشتر از بارسلونا و سه امتیاز بیشتر از رئال مادرید، در خانه خود استادیوم ویسنته کالدرون میزبان ویارئال بود.

اتلتیکو بدون دیگو کوستا مهاجم اصلی خود که امسال پس از رونالدو دومین گلزن لیگ بوده و بدون آردا توران بازیکن ترک تبار خط میانی که در حملات این تیم نقش مهمی ایفا می کند به زمین رفت. این دو بازیکن کلیدی هر دو در بازی رفت لیگ قهرمانان آسیا مقابل بارسلونا آسیب دیده اند.

ویا رئال با ۴۹ امتیاز در رتبه هفتم جدول، یکی از سرسخت ترین تیم های فصل جاری بوده و همه پیش بینی می کردند که اتلتیکو مادرید در برابر زردپوشان این تیم مسابقه دشواری را در پیش رو خواهد داشت.

آتلتیکو مادرید در غیاب دو بازیکن مهم با تقویت دفاع خود به زمین رفت. ولی دیه گو سیمونه مربی آرژانتینی این تیم برگ های برنده دیگری در آستین خود داشت. یکی از آنها پاس های بلند و بهره برداری از ضربه های آزاد روی دروازه حریف بود که روی همین برنامه به گل رسید.

در همان اوایل نیمه اول بازی رائول گارسیا بازیکن بلند قد اتلتیکو مادرید در دقیقه ۱۴ توانست روی یک پاس بلند از نقطه کرنر با ضرب سر توپ را وارد دروازه ویارئال کند. در ادامه مسابقه هر دو تیم تقریبا از نظر کنترل توپ و تعداد حملات به دروازه حریف در موقعیت برابری بودند.

اتلتیکو مادرید با اتکا به خط دفاعی مستحکم خود توانست نتیجه یک بر صفر را حفط کند و با کسب سه امتیاز دیگر در مجموع با ۷۹ امتیاز از ۳۲ بازی در صدر جدول رده بندی لالیگا باقی بماند.

مسابقه دوم روز شنبه، بین رئال بتیس و بارسلونا در ورزشگاه کمپ نو برگزار شد. این مسابقه رویارویی دو تیم بالا و پایین جدول بود. بارسلونا با ۷۵ امتیاز، در مقام دوم و رئال بتیس با ۲۲ امتیاز آخرین تیم رده بندی لالیگا است.

پیروزی بارسلونا در این بازی قطعی بود ولی درعین حال پیش بینی می شد که رئال بتیس، تیمی که چیزی برای از دست دادن ندارد، با چنگ و دندان در برابر آبی اناری های بارسلونا خواهد جنگید.

بارسلونا در هفته های اخیر به خاطر مسایل حاشیه ای فوتبال، که تازه ترین مورد آن نقض مقررات فیفا در زمینه نقل و انتقال بازیکنان زیر ۱۸ سال بود، به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

مواردی نظیر محرومیت این باشگاه از نقل و انتقال بازیکن و دو ماه دور بودن لئو مسی از فوتبال در نیم فصل اول، باعث شده که این باشگاه در موقعیت متزلزل به رقابت برای کسب صدرجدول ادامه دهد.

بارسلونا اما مقابل رئال بتیس، با اعتماد به نفس و آرامش بازی می کرد و به نظر می رسید که غیبت ویکتور والدس دروازه‌بان اول این تیم و جرالد پیکه مدافع تاثیری روی عملکرد آبی اناری پوشان نداشت.

بازیکنان بارسلونا در کمپ نو بهترین بازی خود را ارائه ندادند. با مروری به عملکرد این تیم در ماه های اخیر به نظر می رسد که این تیم فقط در رویارویی های مهم و در برابر حریفان بزرگ می تواند حداکثر ظرفیت خود را نشان دهد.

مسابقه در نهایت با نتیجه سه بر صفر به نفع باسلونا به پایان رسید. گل اول را لیونل مسی در دقیقه ۱۴ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، گل دوم در دقیقه ۶۷ گل به خودی جوردی فیگوئراس مدافع رئال بتیس نتیجه را دو بر صفر کرد و مسی در دقیقه ۸۶ بار دیگر از روی نقطه پنالتی نتیجه را سه بر صفر کرد.

بارسلونا با پیروزی مقابل رئال بتیس ۷۸ امتیازی شد، این تیم با یک امتیاز کمتر از اتلتیکو مادرید، در رده دوم جدول قرار دارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئال چهار بر یک رئال سوسیداد را شکست داد

دیگر مسابقه مهم روز شنبه، بین رئال مادرید و رئال سوسیه داد در استادیوم آنوئتا این باشگاه در شهر سن سباستین واقع در شمال اسپانیا برگزار شد. رئال سوسیداد با ۵۰ امتیاز در مقام ششم جدول قرار دارد و چندی پیش در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا از این رقابت ها حذف شد.

در مقابل ریال مادرید بدون کریستیانو رونالدو گلزن برتر این فصل، به زمین رفت که به خاطر درد از ناحیه زانو و با نظر کارلو آنجلوتی مربی تیم استراحت کرد تا در ادامه مسابقات لیگ قهرمانان اروپا بتواند مقابل بوروسیا دورتموند بازی کند.

در نیمه اول این مسابقه رئال مادرید خوب عملکردمناسبی نداشت و در مقابل حریف کنترل بیشتری روی بازی داشت اما لحظاتی پیش از پایان نیمه اول اییارامندی بازیکن سابق رئال سوسیه داد که در آغاز فصل جاری به رئال مادرید پیوست، توانست گل اول مسابقه را وارد دروازه تیم سابق خود کند.

در نیمه دوم رئال سوسیداد تلاش زیادی برای برای نزدیک شدن به دروازه رئال مادرید کرد و در مقابل رئال با ضد حمله قصد داشت دروازه این تیم را باز کند. رئال مادرید با تمرکز در زمین خود و اتکا بر ضد حملات که بیشتر شبیه الگوی باشگاههای ایتالیایی است توانست در نهایت تیم میزبان را شکست دهد.

گرت بیل توانست در دقیقه ۶۵ گل دوم را برای رئال مادرید به ثمر رساند و پس از این گل بازی از کنترل خارج شد و در دقیقه ۸۵ په په مدافع پرتغالی روی ضربه کرنر و در دقیقه ۸۸ موراتا مهاجم جوان و ذخیره رئال مادرید گل‌های سوم و چهارم را وارد دروازه رئال سوسیداد کردند.

مادرید با ۷۶ امتیاز مقام سوم خود را در جدول رده بندی لالیگا حفظ کرد و رئال سوسیداد کماکان با ۵۰ امتیاز در مقام ششم جدول است. در دیگر مسابقات هفته سی و دوم لالیگا رایو وایکانو، یکی از تیم های حومه شهر مادرید، تیم سلتا ویگو را سه برصفر شکست داد. هر دو تیم با ۳۶ امتیاز در رده های ۱۲ و ۱۳ جدول قرار دارند.

سویا تیم پنجم جدول توانست اسپانیول، باشگاه دوم شهر بارسلون، را با نتیجه چهار بر صفر شکست دهد. والنسیا تیم هشتم جدول در برابر رئال وایادولید که در خطر حذف قرار دارد با نتیجه صفر بر صفر متوقف شد. مالاگا تیم یازدهم جدول چهار بر یک باشگاه گرانادا را شکست داد.

لچه با پیروزی یک بر صفر بر باشگاه ختافه این تیم را یک گام دیگر به خطر حذف از لیگ برتر نزدیک تر کرد که اکنون در رده هجدهم قرار می گیرد.