صعود رئال مادرید از جهنم دورتموند، پرواز چلسی با گل دمبابا

حق نشر عکس AFP
Image caption شادی مورینیو پس از گل آبی‌پوشان چلسی

در شب اول بازی‌های برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا چلسی با گل دقیقه ۸۷ دمبابا به نیمه نهایی این رقابت‌ها راه یافت و رئال مادرید با وجود شکست مقابل دورتموند با انگیزه برای چهارمین سال پیاپی به جمع چهار تیم برتر اروپا صعود کرد.

چلسی ۲ - پاری سن ژرمن صفر

در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا آبی پوشان چلسی در ورزشگاه استمفورد بریج میزبان پاری سن ژرمن بودند.

چلسی که در بازی رفت سه بر یک مقابل پاری سن ژرمن شکست خورده بود، برای راهیابی به نیمه نهایی باید دو گل به صدرنشین لیگ یک فرانسه می زد و در مقابل گلی هم دریافت نمی کرد.

مورینیو در کنفراس خبری پیش از بازی گفته بود: « مهمترین موضوع این است که هم من و هم بازیکنانم باور داریم که می توانیم به مرحله بعد صعود کنیم.»

چلسی در نیمه اول با گل آندره شورله، مهاجم آلمانی این تیم یک به صفر از پاری سن ژرمن پیش افتاد، شورله که از دقیقه ۱۸ به جای ادن آزار به زمین آمده بود روی پرتاب بلند اوت به وسیله ایوانویچ، گل اول تیم میزبان را به ثمر رساند.

پاری سن ژرمن از ابتدای بازی با بستن راه‌های نفوذ چلسی قصد داشت روی ضد حملات سریع به گل برسد ولی مدافعان تیم میزبان به خوبی توانستند راه‌های نفوذ مهاجمان پاری سن ژرمن را ببندند.

بازیکنان لوران بلان که زلاتان ابراهیموویچ را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشتند با ادیسون کاوانی مهاجم اروگوئه‌ای خود در پیشانی خط حمله نتوانستند موقعیت‌های زیادی روی دروازه تیم میزبان ایجاد کنند.

چلسی با تک گل شورله نیمه اول را به نفع خود به پایان برد. آبی پوشان چلسی در نیمه دوم دو بار تا آستانه باز کردن دروازه پاری سن ژرمن رفتند ولی تیرک دروازه سالواتوره سیرگو دروازه‌بان پاری سن ژرمن مانع از باز شدن دروازه شد.

ادیسون کاوانی در دقایق پایانی بازی می توانست خیال پاری سن ژرمن را از صعود به مرحله بعدی راحت کند، پاس بلند یوهان کابای در پشت محوطه جریمه به کاوانی رسید ولی در موقعیتی ایده‌آل توپ را به بالای دروازه پیتر چک زد.

تنها سه دقیقه مانده به پایان بازی دمبابا مهاجمی که ژوزه مورینیو از ابتدای فصل به او به ندرت اجازه بازی داده، در شرایطی نامتعادل توپ را دور از دستان سالواتوره سیرگو دروازه‌بان پاری سن ژرمن وارد دروازه کرد تا چلسی با توجه به گل زده در خانه حریف راهی مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شود.

ژوزه مورینیو بعد از به ثمر رسیدن گل، مشابه صحنه‌ مشهور دویدنش در ورزشگاه اولدترافورد در بازی مقابل منچستریونایتد در سال ۲۰۰۴ به سمت بازیکنانش دوید و به صحنه خوشحالی بازیکنان پیوست، او بعد از بازی در مورد دویدنش گفت که می خواسته نکات تاکتیکی را به بازیکنان منتقل کند.

ژوزه مورینیو برای سومین بار همراه با چلسی به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا می کند و این بار امیدوار است که بر خلاف دوبار قبلی بتواند به فینال راه پیدا کند.

بوروسیا دورتموند ۲ - رئال مادرید صفر

حق نشر عکس Getty
Image caption رئال‌مادرید باخت اما به نیمه‌نهایی صعود کرد.

در دیگر بازی امشب بوروسیا دورتموند با وجود پیروزی دو بر صفر مقابل رئال مادرید از لیگ قهرمانان اروپا حذف شد.

رئال مادرید که فصل پیش لیگ قهرمانان اروپا در بازی رفت و در ورزشگاه خانگی دورتموند چهار بر یک به این تیم باخته بود از قابلیت گلزنی این تیم در خانه با خبر بود.

رابرت لواندوفسکی که در آن بازی هر چهار گل بوروسیا دورتموند را وارد دروازه رئال کرده بود، پس از آنکه بازی رفت را به دلیل محرومیت از دست داده بود به ترکیب اصلی دورتموند بازگشت.

رئال مادرید که در بازی رفت، سه بر صفر دورتموند را در سانتیاگو برنابئو شکست داده بود، به نظر می‌رسید کار راحتی برای صعود به مرحله نیمه نهایی داشته باشد ولی هدر دادن پنالتی توسط آنخل دی ماریا بازیکن رئال شرایط را به نفع دورتموند تغییر داد. بازیکنان زرد پوش دورتموند پس از آنکه وایدنفلر دروازه‌بان این تیم پنالتی رئال را دفع کرد، بازی را در کنترل خود گرفتند.

مارکو رویس دو بار در دقایق ۲۴ و ۳۷ نیمه اول دروازه ایکر کاسیاس را باز کرد تا شرایط برای رئال سخت شود.

رویس گل اول دورتموند را روی پاس به عقب اشتباه پپه وارد دروازه رئال مادرید کرد و گل دوم که روی اشتباه ایارامندی هافبک دفاعی رئال مادرید به نتیجه نشست، رقابت را دو بر صفر کرد.

کریستیانو رونالدو ستاره رئال مادرید، این بازی را به خاطر مصدومیت در بازی رفت از دست داده بود و از روی نیمکت ذخیره ها بازی هم تیمی‌های خود را تماشا می کرد.

گرت بیل، کریم بنزما و آنخل دی ماریا در این بازی نتوانستند عملکرد مناسبی در مقابل بازیکنان دورتموند داشته باشند. این تیم در نیمه دوم با آمدن ایسکو و کاسمیرو عملکرد بهتری داشت و دو بار می توانست دروازه دورتموند را باز کند که واکنش به موقع وایدنفلر دروازه‌بان بوروسیا دورتموند مانع از گلزنی آنها شد.

هنریک میخیتاریان بازیکن هافبک تهاجمی بوروسیا دورتموند در این بازی موقعیت های مناسبی برای باز کردن دروازه رئال داشت در یکی از بهترین فرصت‌های هافبک ارمنی بوروسیا دورتموند، ضربه او پس از دریبل کاسیاس با بد شانسی به تیرک دروازه برخورد کرد.

رئال مادرید در پایان بازی و با خوش شانسی در مجموع دو بازی رفت و برگشت سه بر دو بوروسیا دورتموند نایب قهرمان فصل پیش قهرمانان را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

چهارشنبه شب هم در دو بازی حساس، بارسلونا و آتلتیکومادرید در ورزشگاه ویسنته کالدرون شهر مادرید روبروی هم قرار خواهند گرفت و در ورزشگاه آلیانس آرنا شهر مونیخ منچستریونایتد و بایرن.

مطالب مرتبط