زور منچستریونایتد به بایرن مونیخ نرسید، بارسلونا در مادرید زانو زد

حق نشر عکس Getty
Image caption شادی بایرن مونیخ

در شب دوم مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، بایرن مونیخ با شکست سه بر یک منچستریونایتد به جمع چهار تیم برتر اروپا راه یافت، در دیگر مسابقه آتلتیکومادرید صدرنشین لالیگا، با شکست یک بر صفر بارسلونا پس از ۴۰ سال به نیمه نهایی این رقابت‌ها صعود کرد.

بایرن مونیخ در بازی رفت دو تیم در ورزشگاه اولدترافورد ۱-۱ با منچستریونایتد مساوی کرده بود، نتیجه ‌ای که دیوید مویز را به بازی برگشت امیدوار نگه داشته بود.

پپ گواردیولا سرمربی بایرن پیش از بازی پیش بینی کرده بود منچستریونایتد با دفاع متمرکز، چشم به ضد حمله ها در این بازی داشته باشد، منچستریونایتد همانند پیش بینی گواردیولا با ضد حمله‌های سریع و دفاع مستحکم در همان ۱۰ دقیقه ابتدای بازی تا آستانه باز کردن دروازه تیم میزبان پیش رفت ولی وین رونی نتوانست از این فرصت استفاده کند.

بازیکنان منچستریونایتد و دیوید مویز امیدوار بودند، با پیروزی مقابل بایرن مونیخ ناکامی های فصل جاری را جبران کنند. قهرمان فصل گذشته لیگ برتر در فصل جاری عملکرد ناامید کننده داشته، این تیم در جایگاه هفتم جدول است و در دو جام حذفی و اتحادیه انگلستان هم با شکست مقابل تیم‌های نه چندان قدرتمند از دور رقابت‌ها کنار رفت.

بایرن مونیخ با وجود اینکه در نیمه اول بازی در بیشتر زمان بازی توپ را در اختیار داشت، نتواسنت داوید دخیا دروازه‌بان منچستریونایتد را وارد به واکنش کند.

تیم میزبان با پاس‌های کوتاه و دقیق فضای مناسبی را پشت محوطه جریمه منچستریونایتد ایجاد می کردند ولی بی دقتی بازیکنان این تیم در پاس و یا ضربه نهایی باعث می‌شد این موقعیت‌ها برای این تیم از دست برود. آرین روبن پیش از پایان نیمه اول فرصت مناسبی برای گلزنی داشت که ضربه او پس از برخورد به کریس اسمایلینگ به کرنر رفت.

با آغاز نیمه دوم باز هم بازیکنان بایرن با در اختیار داشتن توپ سعی در یافتن راهی برای باز کردن دروازه منچستریونایتد بودند ولی با گذشت یک ساعت از زمان بازی همه چیز تغییر کرد.

منچستریونایتد دردقیقه ۵۷ مسابقه بر خلاف جریان بازی دروازه بایرن مونیخ را باز کرد، فرار آنتونیو والنسیا از گوشه زمین بایرن و ارسال او به روی دروازه را پاتریس اورا با شوت سنگین پای چپ تبدیل به گل منچستریونایتد کرد.

دیوید مویز و نیمکت منچستریونایتد پس از این گل سر از پا نمی‌شناختند ولی خوشحالی آنها زیاد دوام نداشت چرا که بایرن بلافاصله روی ارسال ریبری و ضربه سر شیرجه‌ای مانزوکیچ نتیجه را ۱-۱ کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption شب تلخی برای دیوید مویز بود

پس از این گل هر دو تیم فرصت گلزنی داشتند، وین رونی فرصتی مناسب برای گلزنی را در محوطه جریمه بایرن مونیخ از دست داد و ضربه سر ماریو گوتزه را دروازه‌بان منچستریونایتد دفع کرد.

اما این تیم میزبان بود گل دوم را وارد دروازه منچستریونایتد کرد؛ ارسال کوتاه آرین روبن به داخل محوطه جریمه منچستریونایتد را توماس مولر با یک بغل وارد دروازه کرد.

کمتر از ده دقیقه پس از گل دوم آرین روبن خودش گل سوم را به ثمر رساند تا خیال هواداران بایرن را در ورزشگاه آلیانس از صعود این تیم راحت کند. حرکت در عرض و ضربه دقیق او به گوشه دروازه نتیجه را سه بر یک کرد.

بایرن مونیخ در مجموع دو بازی رفت و برگشت چهار بر دو منچستریونایتد را مغلوب کرد و به نیمه نهایی لیگ قهرمانان راه یافت.

منچستریونایتد در فینال ۱۹۹۹ لیگ قهرمانان اروپا در مسابقه‌ای تاریخی در حالی که یک بر صفر از بایرن مونیخ عقب بود با دو گل که در دقایق اضافه به ثمر رساند قهرمان لیگ قهرمانان شد. اما این تیم در این مسابقه نتوانست دوباره تاریخ را تکرار کند و از این رقابت‌ها حذف شد.

آتلتیکومادرید یک – بارسلونا صفر

آتلتیکومادرید با تک گل زود هنگام کوکو بارسلونا را در ورزشگاه ویسنته کالدرون شهر مادرید شکست داد و به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.

آتلتیکومادرید و بارسلونا که در حال حاضر با اختلاف یک امتیاز در جایگاه اول و دوم لالیگا قرار دارند در بازی رفت در کمپ نو ۱-۱ با هم مساوی کردند، تساوی که به نفع سفید و سرخ پوشان آتلتیکومادرید بود.

آتلتیکومادرید با شکست بارسلونا، پس از ۴۰ سال موفق شد به نیمه نهایی این رقابت‌‌ها صعود کند. صدرنشینی این تیم در لالیگا با یک امتیاز بیشتر نسبت به بارسلونا، در فاصله شش بازی مانده تا آخر فصل و صعود به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقدمه‌ای بر پایان فصلی رویایی برای بازیکنان دیگو سیمونه است.

فصل جاری برای خرالدو مارتینو سرمربی بارسلونا فصل خوبی نبوده است، آبی اناری‌های بارسلونا با شکست مقابل آتلتیکومادرید برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ از حضور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا باز می‌مانند.

چهار بازی قبلی دو تیم در این فصل در لالیگا، سوپر جام اسپانیا و مرحله رفت یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا مساوی به پایان رسیده بود ولی آتلتیکومادرید بازی را بهتر از بارسا آغاز کرد و در همان دقایق ابتدایی دروازه این تیم را باز کرد.

شوت محکم آدریان لوپز که به جای دیگو کوستا در خط حمله آتلتیکومادرید بازی می کرد پس از برخورد به تیرک افقی بارسلونا به داوید ویا رسید، مهاجم سابق بارسلونا توپ را به روی دروازه فرستاد و رائول گارسیا با ضربه سر توپ را در دهانه دروازه به کوکه رساند او هم با ضربه‌ای تمام کننده تک گل آتلتیکو را وارد دروازه بارسا کرد.

بازیکنان تیم میزبان در همان ۲۰ دقیقه بازی سه بار تیرک دروازه بارسلونا را به لرزه در آوردند و در زدن گل دوم ناکام بودند.

بارسلونا با بازی همیشگی خود و در اختیار داشتن توپ قصد جبران تک گل خورده را داشت ولی مدافعان پر تعداد آتلتیکومادرید و همچنین تیبوت کورتوا دروازه‌بان این تیم مانع از باز شدن دروازه تیم میزبان شدند.

آتلتیکو در نیمه دوم بارها روی ضد حملات می توانست دروازه بارسلونا را برای بار دوم باز کند ولی ضربات بی دقت دیگو و گبی را پینتو دروازه‌بان بارسلونا به راحتی مهار کرد.

آتلتیکومادرید در نهایت با تک گل کوکه توانست بارسلونا را درمجموع دو بازی رفت و برگشت دو بر یک شکست دهد و به نیمه نهایی لیگ قهرمانان صعود کرد.

بایرن مونیخ، چلسی، رئال مادرید و آتلتیکومادرید چهار تیم صعود کننده به مرحله نیمه نهایی این فصل لیگ قهرمانان اروپا هستند. قرعه کشی این مرحله روز جمعه در مقر یوفا انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط