استقلال در صدر باشگاه‌های غیر اروپایی دنیا در تامین بازیکن ملی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استقلال بیش از دیگر تیمها به کارلوس کی‌روش بازیکن داده اما این آمار در جام جهانی کاهش خواهد یافت

استقلال تهران از نظر تامین بازیکنانی که در بازی‌های انتخابی جام جهانی برزیل بازی کرده‌اند و تیم‌شان به جام جهانی رسیده در صدر باشگاه‌های غیراروپایی دنیا قرار دارد.

رئال مادرید، بارسلونا و بایرن مونیخ از این نظر به ترتیب در صدر باشگاه‌های جهان قرار دارند.

رصدخانه فوتبال مرکز تحقیقات بین‌المللی ورزش (CIES) در یک گزارش تحقیقی، سهم باشگاه‌های جهان را از نظر تامین بازیکن برای سی و دو تیم جام جهانی برزیل بررسی کرده است.

این تحقیق نشان می‌دهد تقریبا نیمی (۴۸.۹ %) از بازیکنانی که تیم‌ها‌ی ملی‌شان به جام جهانی برزیل رسیده، در پنج لیگ بزرگ دنیا (انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه) بازی می‌کنند که از برتری باشگاه‌های اروپایی در فوتبال دنیا حکایت دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ۷۵ درصد بازیکنان تیم ملی ایران در لیگ ایران بازی می‌کنند.

این رقم برای تیم ملی ایران ۸.۴ درصد است.

مجموعه دقایقی که بازیکنان شاغل در این پنج لیگ برای رساندن تیم‌های ملی کشورشان به جام جهانی برزیل بازی کرده‌اند، در ۲۵ کشور حاضر در برزیل بیشتر از ۲۵ درصد است.

این مشارکت تنها در هفت تیم‌ملی کمتر از ۲۵ درصد است و ایران هم در میان آنهاست. این گزارش پیش‌بینی کرده این کشورها کمترین شانس را برای رسیدن به مرحله حذفی دارند.

شش تیم دیگر کره جنوبی، روسیه، هندوراس، استرالیا، کاستاریکا، اکوادور هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئال مادرید از نظر بازیکنان ملی‌پوش در انتخابی جام جهانی برزیل از همه تیم‌های دنیا پیش بود

در صدر باشگا‌ه‌هایی که بازیکنانشان بیشترین دقایق را برای تیم‌های ملی حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ بازی کرده‌اند رئال مادرید(۱۵۰۴۹ دقیقه)، بارسلونا (۹۵۴۹ دقیقه) و بایرن مونیخ (۹۳۵۱ دقیقه) قرار دارند.

در ایران استقلال با ۵۰۶۱ دقیقه از دیگر باشگاه‌ها پیش است. استقلال از این نظر در میان باشگاه‌های غیر اروپایی اول است و در رده بندی کلی هم در جای چهاردهم قرار دارد.

در ایران پس از استقلال، پرسپولیس (۳۳۳۲ دقیقه)، سپاهان (۱۱۶۷ دقیقه)، اوساسونا (۱۰۵۴ دقیقه) و ذوب‌آهن (۹۶۵ دقیقه) بیشتر از باشگاه‌های دیگر بازیکنان تیم ملی را برای رسیدن به جام جهانی برزیل تامین کرده‌اند.

حق نشر عکس All Sport.Getty Images
Image caption اشکان دژاگه یکی از مهمترین بازیکنان ایران در جام جهانی است.

برای رسیدن به جام جهانی برزیل سید جلال حسینی بازیکن پرسپولیس با ۱۳۵۰ دقیقه بازی از همه پیش است.

پس از او جواد نکونام (اوساسونا و استقلال) ۱۲۰۷ دقیقه، مهدی رحمتی (استقلال) ۱۱۷۰، خسرو حیدری (استقلال) ۱۰۹۹ دقیقه، آندرانیک تیموریان (استقلال و الخریطیات قطر) ۹۷۲ دقیقه و هادی عقیلی (العربی کویت، القطر قطر) ۸۷۹ دقیقه، بیشترین دقایق را در بازی‌های انتخابی جام جهانی برزیل بازی کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سید جلال حسینی مورد اعتمادترین بازیکن کارلوس کی‌روش است.

از این شش بازیکن، دو بازیکن یعنی مهدی رحمتی و هادی عقیلی دیگر در تیم کارلوس کی‌روش مربی ایران جایی ندارند.

تقریبا یک سوم بازیکنانی که در بازی‌های انتخابی سی و دو تیم جام جهانی برزیل بازی کردند در لیگ‌های کشور خودشان بازی می‌کنند، این رقم برای ایران ۷۵.۱ درصد است و این شاید توضیح دهد چرا کارلوس کی‌روش برای یافتن بازیکنانی که در لیگ‌های معتبرتر و با کیفیت‌تر از لیگ ایران بازی کنند اینقدر تلاش کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دانیل داوری دروازه‌بان ۲۶ ساله اینتراخت برانشویگ

در تیم ملی ایران فقط اشکان دژاگه (فولام انگلستان) و دانیل داوری (اینتراخت برانشویگ آلمان) در یکی از پنج لیگ بزرگ دنیا بازی می‌کند.

مطالب مرتبط