دونده‌های کنیایی ماراتن لندن را فتح کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption سی چهارمین ماراتن لندن با حضور بیش از سی و شش هزار دونده برگزار شد

سی و چهارمین ماراتن لندن امروز با حضور بیش از ۳۶ هزار دونده برگزار شد و دونده‌های کنیایی، پیش از دیگران از خط پایان ماراتن لندن گذشتند. ویلسون کیپسانگ، دارنده رکورد جهانی، در بخش مردان و ادنا کیپلالگات در در بخش زنان، نفرات اول این رقابت جهانی شدند.

ویلسون کیپسانگ که با ۲ ساعت و ۳ دقیقه و ۲۳ ثانیه صاحب رکورد جهانی است، در مسابقه امروز بعد از ۲ ساعت ۴ دقیقه و ۲۷ ثانیه از خط پایان عبور کرد و رکورد ماراتن لندن را شکست.

اما در بخش زنان، ادنا کیپلاگات توانست پس از ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه و ۲۱ ثانیه از خط پایان عبور کند؛ رکورد ماراتن لندن در بخش زنان که رکورد جهانی هم است، به پائولا رادکلیف دونده بریتانیایی تعلق دارد. او در سال ۲۰۰۳ مسیر ماراتن را در ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه و ۲۵ ثانیه پشت سر گذاشت.

مو فرح، برنده مدال طلای المپیک لندن در بخش ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ متر دوی استقامت، هشتمین نفری بود که از خط پایان گذشت. بعضی از شرکت کننده‌های ماراتن لندن با نیت جمع‌آوری کمک‌های خیریه در این مسابقه شرکت می‌کنند.

ماراتن لندن از ابتدا تاکنون باعث جمع‌آوری ۴۵۰ میلیون پوند برای مصارف خیریه شده است. بیشترین پول جمع‌آوری شده در یک مسابقه به سال ۲۰۰۹ میلادی بر می‌گردد که دونده ها موفق شدند ۴۷.۲ میلون پوند کمک برای مصارف خیریه جمع‌آوری کنند.

رکورد جهانی بزرگترین برنامه جمع‌آوری پول برای مصارف خیریه متعلق به ماراتن لندن است. ماراتن لندن که یکی از معتبرترین مسابقات ماراتن در سطح جهانی است که هر سال در فصل بهار برگزار می‌شود.

این مسابقات در سال ۱۹۸۱ توسط کریس براشر، قهرمان بریتانیایی المپیک و جان دیزلی دونده ولزی،پایه گذاری شد و از آن سال هر سال برگزار می‌شود.

از سال ۲۰۱۰ به دلیل حمایت مالی شرکت "ویرجین مانی" از ماراتن لندن عنوان این مسابقات به "ماراتن ویرجین مانی لندن" تغییر پیدا کرده است.

مطالب مرتبط