لا لیگا؛ هفته ای دیگر از پیشتازی اتلتیکو و ناتوانی بارسلونا

حق نشر عکس Reuters

با پایان هفته ۳۳ لالیگا هنوز هم می‌توان گفت که رقابت تیم‌های برتر برای کسب قهرمانی فصل ادامه دارد، هر چند بارسلونا با تحمل یک شکست دیگر به حذف شدن از این رقابت سه اسبه نزدیک شده است.

نتایج مهمترین مسابقات این هفته به این قرار بودند:

  • بارسلونا با نتیجه صفر بر یک از تیم گرانادا که با ۳۷ امتیاز در مقام سیزدهم جدول قرار دارد، شکست خورد.
  • رئال مادرید با نتیجه چهار بر صفر تیم آلمریا را که با ۳۰ امتیاز در مقام نوزدهم جدول قرار دارد شکست داد.
  • اتلتیکو مادرید با نتیجه دو بر صفر بر تیم ختافه که با ۳۱ امتیاز در مقام هجدهم جدول است، پیروز شد.

به این ترتیب اتلتیکو مادرید با ۸۲ امتیاز برای پنجمین هفته پیاپی در صدر جدول، رئال مادرید با ۷۹ امتیاز به مقام دوم صعود کرده و بارسلونا با حفظ همان ۷۸ امتیاز قبلی اکنون به مقام سوم تنزل یافته است.

از فاصله امتیازهای این سه تیم صدرنشین با تیم چهارم جدول، اتلتیکو بیلبائو که ۵۹ امتیاز دارد، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که تا پایان فصل که فقط پنج مسابقه دیگر از آن باقی مانده، هیچ تیم دیگری نمی‌تواند به رقابت برای صدرنشینی وارد شود و کماکان رقابت بین سه تیم باقی خواهد ماند.

شکست غیرمنتظره بارسلونا از تیم نه چندان نیرومندی مثل گرانادا، یک بار دیگر انتقاد در مورد عملکرد این باشگاه در فصل جاری را پر رنگ کرده است. کار به جایی رسید که حتی روزنامه‌ها و و بسایت‌های ورزشی چاپ کاتالونیا که معمولا به جانبداری از بارسلونا شهرت دارند، حملات شدیدی را به مدیریت، مربی و حتی بازیکنان تیم آغاز کرده‌اند.

بارسلونا در این مسابقه با وجود اینکه بیش از ۸۰ درصد بازی را در کنترل خود داشت نتوانست دفاع گرانادا را درهم بشکند و گلی را که در دقیقه ۱۶ براهیمی بازیکن الجزایری خط میانی گرانادا وارد دروازه پینتو کولورادو کرده بود، جبران کند.

کارنزیس دروازه‌بان یونانی گرانادا توانست یک ضربه آزاد خطرناک مسی و یک شوت محکم فابرگاس را دفع کند ولی غیر از این دو مورد، مهاجمان بارسلونا از مسی و نیمار گرفته تا پدرو و فابرگاس نتوانستند خطری جدی‌تر بیافرینند.

پس از شکست بارسلونا در برابر اتلتیکو مادرید در مسابقه روز چهارشنبه و حذف این تیم از رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا ، شکست در برابر گرانادا برای این باشگاه ضربه سختی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که در پنج مسابقه باقی مانده بتواند فاصله چهار امتیازی خود با اتلتیکو مادرید در صدر جدول را بپیماید. اکثر کارشناسان فوتبال در اسپانیا معتقدند که باشگاه مادریدی که معجره‌گر امسال تلقی می‌شود، به راهپیمایی پیروزمندانه خود تا پایان فصل ادامه خواهد داد.

راهپیمایی تا پایان فصل

حق نشر عکس AP
Image caption دیه‌گو کوستا هنگام زدن گل دوم به ختافه آسیب دید

از روی نگاهی به مسابقات باقیمانده فصل جاری، برای هر یک از سه تیم اصلی، شاید بتوان گفت که رئال مادرید مسیر نسبتا کم دردسرتری را در پیش روی دارد.

تنها مواردی که می‌تواند برای رئال مادرید کمی خطرناک باشند رویارویی با والنسیا است که اکنون پس از صعود به مرحله نیمه نهایی جام حذفی باشگاه‌های اروپا از روحیه خوبی برخوردار است و مسابقه دیگرش با اسپانیول، باشگاه دوم شهر بارسلونا که به اسب سیاه لالیگا شهرت دارد و در بسیاری موارد در برابر تیم‌های قوی شگفت آور بوده است.

در مقابل بارسلونا فقط با یک تیم سرسخت یعنی آتلتیک بیلبائو روبرو خواهد شد که در مقام چهارم جدول است. اتلتیکو مادرید هم باید به دیدار والنسیا برود. اما نکته جالب این است که بارسلونا و اتلتیکو مادرید در آخرین بازی فصل، رویاروی یکدیگر قرار خواهند گرفت. اگر تا آن زمان حوادثی روی دهد که امتیازهای این دو تیم به هم بسیار نزدیک باشد شاید آن مسابقه نهایتا سرنوشت قهرمان امسال لالیگا را تعیین کند.

اما اگر بارسلونا نتواند در وضعیت نگران کننده خود تغییری جدی‌ ایجاد کند و در عین حال دو تیم دیگر در هفته‌های آینده امتیازی از دست ندهند شاید بتوان گفت که آن رودررویی نهایی اهمیت خود را از دست داده و به یک هماورد نمایشی در پایان فصل بدل خواهد شد.

بارسلونا به خصوص در غیاب ویکتور بالدس دروازه‌بان اصلی خود و همینطور به خاطر آسیب دیدگی کارلوس پویول مدافع قدیمی و جرالد پیکه دیگر مدافع اصلی این تیم در پشت جبهه بسیار ضعیف شده است.

در عین حال لئو مسی در دو مسابقه اخیر به کلی گمنام بود و نقش همیشگی خود را ایفا نکرد. نیمار مهاجم برزیلی و تکنیکی بارسلونا نیز هنوز کاملا با شرایط جدید انطباق پیدا نکرده و نمی توان اطمینان داشت که در تمام مسابقات آنچه را که از وی انتظار می رود عرضه کند.

گذشته از لالیگا

فوتبال اسپانیا سال پر تب و تاب و روزهای پر خبری را طی می‌کند و لالیگا فقط بخشی از آن است.

در پایان مسابقات مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، هر چند بارسلونا حذف شد ولی رئال مادرید و اتلتیکو مادرید دو تیم اسپانیایی دیگر به نیمه نهایی راه یافتند و این روی تنظیم فهرست بازیکنان و آمادگی بدنی آنها در مسابقات لا‌لیگا تاثیر خواهد گذاشت.

کریستیانو رونالدو که در بازی رفت در برابر بروسیا دورتموند آسیب دیده بود تقریبا دو هفته از زمین دور بوده است.

دیه‌گو کوستا مهاجم پرگل اتلتیکو مادرید نیز که در مسابقه رفت در برابر بارسلونا آسیب دیده بود و نتوانست در مسابقه برگشت نیز شرکت کند، روز یکشنبه در مسابقه با ختافه هنگام زدن گل دوم بر اثر اصابت با تیرک دروازده دوباره از ناحیه زانو آسیب دیده ولی مدیران باشگاه با قعطیت اعلام کردند که این آسیب دیدگی جدی نیست.

در هفته‌ای که از امروز آغاز می‌شود یکی از بزرگترین رویدادهای فوتبال اسپانیا اتفاق خواهد افتاد: فینال جام حذفی (جام پادشاهی) که یکبار دیگر بین بارسلونا و رئال مادرید و به قول معروف یک ال کلاسیکوی دیگر خواهد بود. این مسابقه روز چهارشنبه ۱۶ آوریل در ورزشگاه شهر والنسیا برگزار می‌شود و شاید تنها شانس باقی مانده برای بارسلونا برای کسب یک مقام قهرمانی در این فصل باشد.

همزمان دو باشگاه اسپانیایی دیگر یعنی سویا و والنسیا که به مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی باشگاه‌های اروپا راه یافته‌اند طبق قرعه‌کشی انجام شده در برابر یکدیگر قرار خواهند گرفت.

فوتبال اسپانیا و ماجراهایش هنوز هم حداقل برای طرفداران پنج باشگاه، پرحادثه و سرنوشت ساز است.