جام ملت‌های آسیا ۲۴ تیمی می‌شود

حق نشر عکس AP

کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، افزایش تعداد تیم‌های شرکت کننده در جام ملت‌های آسیا از ۱۶ تیم به ۲۴ تیم را به تصویب رساند. این مصوبه از سال ۲۰۱۹ میلادی اجرایی می‌شود.

این کمیته که امروز به ریاست شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه در کوالالامپور تشکیل جلسه داد، همچنین با حذف چلنج کاپ از لیست رقابت‌های فوتبال آسیا موافقت کرد. بنا بر این تصمیم، چلنج کاپ ۲۰۱۴ که بین روز‌های ۱۹ تا ۳۰ مه برگزار می‌شود آخرین سری از این مسابقات خواهد بود.

این کمیته همچنین با ادغام دور مقدماتی مسابقات جام جهانی و دور مقدماتی جام ملت‌های آسیا موافقت کرد.

بسته به تعداد تیم‌های شرکت کننده در دور مقدماتی، این تیم‌ها به ۸ گروه تقسیم می‌شوند و تیم اول هر ۸ گروه به علاوه ۴ تیم دوم برتر این گروه‌ها برای راه‌یابی به جام جهانی با هم به رقابت پرداخت؛ در عین حال این دوازده تیم برتر مستقیم به مسابقات جام ملت‌های آسیا راه می‌یابند.

اما از بین تیم‌های باقیمانده، ۲۴ تیم دو باره با هم رقابت خواهند کرد تا ۱۲ تیم برتر به رقابت‌های جام ملت‌ها آسیا بپیوندند.

لازم به تاکید است که مرحله نهایی رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا و دور نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی جدای از هم برگزار خواهد شد.

نحوه رقابت‌های باشگاهی در سطح قاره‌ای هم در جلسه امروز مورد بازبینی قرار گرفت و دچار تغییراتی شد.

کمیته اجرایی همچنین با رده بندی اعضا بنا بر عملکرد تیم‌های ملی و باشگاهیشان در رقابت‌های آسیایی چهار سال آخر موافقت کرد. سی درصد امتیاز به عملکرد تیم‌های ملی تعلق خواهد گرفت و ۷۰ درصد هم به تیم‌های باشگاهی.

تحت تاثیر مصوبه رده بندی اعضا، ۲۴ عضو برتر کنفدراسیون آسیا مجوز شرکت در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را به دست خواهند آورد. البته علاوه بر حضور در بین ۲۴ عضو برتر، اعضا باید با دیگر ضوابط فدراسیون، مانندمدیریت فدراسیون ملی، داشتن لیگ منظم و مدیریت باشگاهی و امکانات برگزاری مسابقات هم هم‌آهنگ باشند.

امتیاز نهایی و سهمیه کشورها در رقابت‌های لیگ قهرمانان وابستگی تعیین‌کننده‌ای به سطح فوتبال باشگاهی و مدیریت فوتبال در آن کشورها خواهد داشت و صرفا بر مبنای رده بندی کنفدراسیون آسیا انجام نخواهد گرفت.