برگزاری ماراتن بوستون تحت تدابیر شدید امنیتی

حق نشر عکس Getty
Image caption امسال سی و شش هزار نفر در ماراتن بوستون شرکت کرده‌اند

هزاران دونده تحت تدابیر بی‌سابقه امنیتی پس از یک دقیقه سکوت به احترام کشته‌ ‌شدگان و مجروهان دو انفجار مرگبار سال گذشته، ماراتن بوستون را آغاز کردند.

انفجارهای مرگبار سال گذشته، مانعی برای شرکت دوندگان در مسابقات امسال نشده و بیش از ۳۶ هزار دونده در ماراتن بوستون شرکت کرده‌اند که ۹۰۰۰ نفر بیش از حد معمول این مسابقات است.

انفجار دو بمب در نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون در مسابقه سال گذشته، باعث کشته شدن سه نفر و مجروح شدن بیش از ۲۶۰ نفر شد.

امسال برگزار کنندگان این ماراتن عملیات گسترده‌ امنیتی را پیش از آغاز مسابقه به اجرا گذاشته اند، ممنوعیت داشتن کوله پشتی و همچنین ایست‌های بازرسی در نقاط مختلف بخشی ازعملیات پلیس برای حفظ امنیت این مسابقه بوده است.

بر اساس گزارش‌ها در کمتر ماراتنی چنین تدابیر سختگیرانه و چند لایه امنیتی به اجرا گذاشته شده است. پیش بینی می‌شود که بیش از پانصد هزار نفر تماشاگر این رقابت‌ها را از نزدیک دنبال کنند.

ورزشکاران با ناتوانی جسمی اولین افرادی بودند که ماراتن بوستون را در ساعت ۸:۵۰ دقیقه به وقت محلی آغاز کردند. مسابقه دوندگان حرفه‌ای زن و مرد با فاصله نیم ساعت از یکدیگر آغاز شد و پس از آن سایر شرکت کنندگان مسابقه را شروع کردند.

برقراری امنیت در طول مسیر ۴۲ کیلومتری را ماموران امنیتی و نیروهای پلیس، گروه های خنثی کننده بمب و نیرو‌های ویژه از دیگر ایالت‌های آمریکا بر عهده دارند.

پلیس بوستون برای کنترل بهتر جمعیت تعداد نرده‌های فلزی محافظ را به ۸ هزار نرده افزایش داده است. بسیاری از مردم در شهر بوستون با پوشیدن تی شرت " بوستون استوار" یاد درگذشتگان و مجروحان این حادثه را گرامی داشتند.

لیلسا دسیسا نفر اول ماراتن بوستون در سال گذشته که امسال هم در این رقابت‌ها شرکت کرده در چند روز گذشته با قربانیان انفجارهای سال گذشته دیدار کرده است.

او گفته است که قربانیان این حادثه به او انگیزه مضاعفی برای برنده شدن در این مسابقه داده اند: "ما باید نگاهمان به آینده باشد. باید انعطاف پذیر بود. من قصد دارم بار دیگر در این مسابقات برنده شوم."

جوهر سارنایف، متهم ۲۰ ساله بمب گذاری مسابقه ماراتن بوستون قرار است در ماه نوامبر در دادگاه محاکمه شود. او پیش از این در ۳۰ مورد از اتهام‌های مطرح شده از جمله ۱۷ مورد از اتهامات که می‌توانست حبس ابد و حتی اعدام را در پی داشته باشد، تبرئه شده است.

بر اساس کیفرخواست دادستانی او به همراه تیمورلنگ سارنایف برادرش متهم به طراحی و ساخت دو بمب با زودپز، پودر انفجاری کم‌قدرت، بلبرینگ، میخ، چسب، قطعات الکترونیک هستند.