لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا؛ سپاهان یک قدم تا صعود

حق نشر عکس Getty
Image caption محرم نوید کیا هافبک بازیساز سپاهان نقش تعیین کننده‌ای در بازی مقابل الهلال خواهد داشت

هفته پایانی دور مقدماتی لیگ قهرمانان باشگاهای آسیا از روز سه شنبه پیگیری می شود. همان‌طوری که در شروع مسابقات اشاره کردم تیم‌های ایرانی حاضر در این دوره نتوانستند نتایج مطلوبی به‌دست بیاورند.

شاید کمتر کارشناسی اعتقاد داشت که تیم جوان و کم تجربه فولاد بتواند از گروه خود صعود کند. اما این تیم با کیفیت تنها نماینده فوتبال ایران بود که توانست یک هفته مانده به پایان دورمقدماتی مسابقات صعود خود را مسجل کند.

سپاهان دیگر نماینده ایران نیز در چند بازی گذشته و به لطف تجربه بازیکنان بزرگ خود توانست شکست‌های ابتدایی را جبران کند. این تیم در عربستان تنها نیاز به یک امتیاز دارد تا به دور دوم مسابقات راه پیدا کند.

در گروه سپاهان تمامی تیم‌ها به صعود امیدوارند. سپاهان و الاهلی امارات در صورت تساوی صعودشان حتمی است، در مقابل الهلال و السد قطر تنها به پیروزی نیاز دارند. شرایط سپاهان تا حدودی آشفته است.

مشکلات و اختلافات مسئولان و مربی زرد پوشان با سرمربی تیم ملی موجب شده است تا آقای کی روش چهار بازیکن این تیم را از لیست تیم ملی خارج کند. گفتنی ها در این مورد زیاد است.

هر دو طرف درگیر در این ماجرا دلایل خاص خود را دارند. آقای کی روش برای حضور آبرومندانه در جام جهانی تصمیم دارد تا اردوهای تیم ملی را زودتر برپا کند اما سپاهان نیز در شرایطی قرار دارد که نمی تواند بازیکنان کلیدی اش را در اختیار تیم ملی قرار دهد.

موضوعی که می تواند به ضرر سپاهان تمام شود خط خوردن بازیکنان ملی پوش این تیم است که مطمئنا می تواند بر نوع بازی آنان در دیدار حساس پیش رو تاثیرگذار باشد.

حاج صفی، خلیل زاد، ابراهیمی و شریفی بازیکنانی هستند که امیدهای خود را برای حضور در جام جهانی از دست داده‌اند. کرانچار باید بازیکنان خود را از لحاظ روانی برای این بازی مهم آماده کند.

در هر صورت مسئولان تیم ملی عنوان کرده اند که این بازیکنان تنها در این مقطع از تیم ملی خارج شده‌اند و در اردوهای بعدی شانس ملی پوش شدن را دارند.

اما تمامی دست اندارکاران و بازیکنان فوتبال ایران که با روحیه و رفتار آقای کی روش آشنایی دارند، شاید دیگر شانسی برای حضور این بازیکنان در تیم ملی قائل نباشند.

همین مشکل می تواند بازیکنان را مقابل باشگاه قرار دهد. بازیکنان با باشگاه‌های خود قرارداد حرفه ایی دارند و بدون رضایت باشگاه نمی توانند در تاریخ هایی که به "فیفادی" معروف است، تیم خود را برای بازی‌ها و اردوهای تیم ملی ترک کنند.

به همین دلیل اعتقاد دارم که خارج کردن این بازیکنان از لیست تیم ملی و دعوت نکردن دوباره آنان برخلاف عرف بین المللی است. بهتر است کارلوس کی روش در تصمیم گیری خود تجدیدنظر کند.

تراکتورسازی و استقلال دیگر نمایندگان فوتبال ایران از گردونه مسابقات خارج شدند. شاید یکی از دلایل اصلی عدم صعود تراکتور به مرحله بعدی مسابقات نبود برنامه ریزی درست و اصولی در این باشگاه پرطرفدار بود.

تراکتور از لحاظ فنی با مشکلاتی دست به گریبان بود اما توانایی صعود به مرحله بعدی مسابقات را داشت. قرمزپوشان تبریزی پیش از بازی مقابل الاتحاد عربستان باید تمامی تمرکز خود را معطوف به این بازی مهم می کردند.

اما این تیم تمامی توان خود را سه روز مانده به این بازی مهم صرف شکست دان استقلال در تهران کرد. تونی می توانست با استراحت دادن به بازیکنان کلیدی و پا بسن گذاشته اش مانند علی کریمی، مهرداد کریمیان و محمد نصرتی و دیگر بازیکنانی که نقش حیاتی در این تیم دارند با امادگی بیشتری مقابل الاتحاد قرار می گرفت.

بازیکنان تراکتور در بازی گذشته کاملا خسته بودند. پیروزی این تیم مقابل استقلال موجب شده بود تا کمتر به بازی مهم خود در عربستان فکر کنند. شرایط لیگ داخلی به گونه‌ایی بود که شاید مسئولان و مربیان تیم تراکتور نمی خواستند متهم به کم کاری شوند اما نباید به دلایل غیرمنطقی اهداف بزرگ یک باشگاه را فدای حساسیت‌های کاذب کرد.

استقلال پس از شکست مقابل تراکتور دیگر توانی برای ادامه مسابقات نداشت. آبی پوشان در صورت پیروزی در بازی گذشته شاید تا حدودی می توانستند به صعود امیدوار باشند اما شکست هفته گذشته آنان مقابل الشباب تیر خلاص این تیم بود. نتیحه بازی استقلال و تراکتور در اخرین هفته این دوره ازمسابقات تاثیری بر روی جدول نداردو فولاد نیز پیشاپیش به مرحله بعدی صعود کرده است.

در این مقاله نگاهی می اندازیم به بازی مهم سپاهان مقابل الهلال در عربستان:

سپاهان سه شنبه در ریاض مقابل تیم با تجربه الهلال قرار می گیرد. الهلال یکی از قدرتمندترین تیم‌های باشگاهی عربستان و آسیا است.

سامی الجابر بازیکن سابق تیم ملی عربستان و باشگاه الهلال هدایت این تیم را بر عهده دارد. الهلال بر خلاف دیگر تیم‌های عربی در خط حمله فاقد بازیکنی لژیونر است.

یاسر القحطانی و ناصرالشمرانی ملی پوشان این تیم در خط حمله زوج خطرناکی را تشکیل داده اند. شمرانی یکی از بازیکنان با هوش فوتبال عربستان است که قدرت گلزنی بالایی نیز دارد.

القحطانی با بازی درگیرانه و فیزیکی در تمامی جریان بازی مدافعان را مشغول به خود می کند و این بهترین موقعیت برای شمرانی فرصت طلب است تا دروازه حریفان را بازکند.

در بازی گذشته الهلال توانست روی دو ضربه ایستگاهی دروازه سپاهان را باز کند. تیاگو و کاستیلیو هافبک‌های برزیلی این تیم نشان دادند که سر زن ماهری در این موارد هستند.

شهاب گردان و مدافعان سپاهان باید بسیار مراقب باشند. سپاهان در بازی گذشته مقابل السد تیمی کاملا رویایی بود. نوع بازی زردپوشان به گونه ایی بود که السد به هیج عنوان نتوانست تا پایان بازی از زیر فشار حملات سپاهان خارج شود.

مطمئنا در این بازی استراتژی تیمی سپاهان تغییر می کند. بازی در زمین الهلال به گونه ایی نیست که سپاهان بتواند این تیم را در تمامی لحظات بازی تحت فشار قرار دهد.

سپاهان تنها به یک امتیاز نیاز دارد و باید با اتخاذ سیستمی کاملا دفاعی سعی کند تا بازی را کنترل کند. در این شرایط الهلال نیاز به پیروزی دارد و فشار همه جانبه این تیم بهترین فرصت برای بازیکنان جوان و انرژیک سپاهان مانند شریفی و کریمی است تا بتوانند سپاهان را به گل برسانند.

قدرت بازیسازی نویدکیا و پاپی در ضد حملات می تواند الهلال را زمین گیرکند. کرانچار و بازیکنان با تجربه سپاهان به دفعات در عربستان بازی کرده اند و از شرایط بازی در این کشور بخوبی اگاهی دارند.

تمرکز مهمترین فاکتور برتری سپاهان در این بازی است. بازیکنان این تیم باید تمامی حواس خود را معطوف به این بازی کنند و مشکلات و موضوعات مربوط به تیم ملی را فراموش کنند تا بتوانند مزد زحمات خود را بگیرند.

صعود از این گروه می تواند آقای کی روش را برای دعوت دوباره این بازیکنان به تیم ملی تحت فشار قرار دهد.