لالیگا؛ اتلتیکو مادرید یک گام دیگر به سوی قهرمانی

حق نشر عکس Getty
Image caption رائول گارسیا تک گل پیروزی بخش آتلتیکومادرید را در مقابل والنسیا را به ثمر رساند

بازی‌های هفته سی و پنجم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال اسپانیا لالیگا، در جایگاه تیم های بالای جدول تغییر چندانی ایجاد نکرد و هر سه تیم مدعی در مسابقات این هفته موفق به شکست حریفان خود شدند.

در پایان مسابقات این هفته، به ترتیب اتلتیکو مادرید با ۸۸ امتیاز در صدر، بارسلونا با ۸۴ امتیاز در رده دوم و رئال مادرید با یک مسابقه کمتر و ۸۲ امتیاز در رده سوم جدول قرار دارند.

در حالی‌ که فقط سه مسابقه به پایان فصل باقی مانده تنها امید تیم های دوم و سوم جدول برای قهرمانی این است که آتلتیکو مادرید در دو مسابقه بعدی شکست خورده و یا به نتیجه مساوی برسد.

رئال مادرید چهار- اوساسونا صفر

کریستیانو رونالدو پس از سه هفته غیبت از مسابقات لیگ در این مسابقه درخشید و با دو گل تماشایی پیروزی رئال مادرید را تضمین کرد. او در دقیقه ششم با یک شوت پر قدرت از فاصله ۲۵ متری گل اول رئال را وارد دروازه اوساسونا کرد و در دقیقه ۵۲ نیز با ضربه از راه دور دیگری گل دوم خود را به ثمر رساند.

پس از او سرخیو راموس مدافع رئال در دقیقه ۶۰ و در دقیقه ۸۳ نیز دانیل کارواخال مدافع دیگر این تیم هر دو با ضربه سر تعداد گل های مادرید را به چهار رساندند.

این چهارمین پیروزی پی در پی رئال مادرید در رقابت های لیگ است که در این بازی‌ها ۱۷ گل به ثمر رسانده است. کریستیانو رونالدو اکنون با به ثمر رساندن ۳۰ گل در این فصل بهترین گلزن لیگ اسپانیا و پس از لوئیس سوارز مهاجم لیورپول، دومین فوتبالیست در لیگ های مهم اروپایی است که چنین رکوردی را در این فصل به جا گذاشته است.

مفسران فوتبال در اسپانیا معتقدند که رئال مادرید در فصل جاری هیچگاه به خوبی هفته های اخیر ندرخشیده است. این تیم پس از شکست دادن بارسلونا در فینال جام حذفی، در مسابقات نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا نیز توانست با نتیجه یک بر صفر در بازی رفت در برابر بایرن مونیخ نیز به پیروزی برسد.

در چنین شرایطی طرفداران رئال مادرید امیدوار هستند که روز سه شنبه در بازی برگشت خود در برابر قهرمان آلمان در استادیوم بایرن مونیخ نتیجه لازم را گرفته و پس از ۱۲ سال بالاخره این تیم به فینال لیگ قهرمانان اروپا را پیدا کند. رئال مادرید در چارچوب لالیگا هنوز چهار مسابقه دیگر دارد از جمله در برابر والنسیا و اسپانیول، که هر دو حریف هایی هستند که باید آنها را جدی گرفت.

اتلتیکو مادرید یک - والنسیا صفر

رویارویی با والنسیا شاید دشوارترین مسابقه ای بود که برای صدرنشین بر سر راه پیروزی در لیگ باقی مانده بود. شاگردان دیه گو سیمیونه که در زمین والنسیا بازی می کردند روش ضد حمله را در پیش گرفته و در مقابل بخش زیادی از کنترل توپ و بازی را به والنسیا سپردند.

والنسیا که در ماه‌های اخیر و پس از تغییر مربی باشگاه جان تازه ای گرفته و اکنون در مرحله نیمه نهایی جام حذفی اروپاست، به خوبی در برابر صدرنشین لالیگا جنگید و چند موقعیت نیز آفرید. اما در نهایت ضربه سر رائول گارسیا بازیکن خط میانی اتلتیکو مادرید که از روی دست های دروازه بان والنسیا عبور کرد سرنوشت مسابقه رابه نفع آتلتیکو تغییر داد.

دیه گو کوستا مهاجم اصلی اتلتیکو مادرید از دو موقعیت تک به تک با دروازه‌بان حریف نتوانست استفاده کند. به نظر می رسید که او هنوز به طور کامل از آسیب دیدگی زانوی خود که چند هفته او را بیرون از مسابقات نگاه داشت رنج می برد و یا به قول برخی از مفسران روز شانس او نبود.

اتلتیکو مادرید پس از خطای فاحش خوان فران مدافع این تیم و دریافت کارت قرمز، مسابقه را ده نفره به پایان برد. این تیم در صورت پیروزی در دو مسابقه از سه مسابقه باقی مانده از این فصل به قهرمانی خواهد رسید. آخرین بار که سفید و سرخ های اتلتیکو مادرید جام قهرمانی لیگ اسپانیا را بلند کردند سال ۱۹۹۶ بود.

روز چهارشنبه اتلتیکو مادرید برای مسابقه برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا به لندن خواهد رفت تا پس از نتیجه صفر بر صفر مسابقه رفت تکلیف خود را با چلسی روشن کند. مسابقات بعدی اتلتیکو مادرید در لیگ قهرمانی اسپانیا در برابر لوانته، مالاگا و آخرین مسابقه آن در برابر بارسلونا خواهد بود.

بارسلونا سه - ویارئال دو

بارسلونا دو روز پس از مرگ تیتو ویلانوا مربی سابق خود که روز جمعه بر اثر ابتلا به سرطان در سن ۴۵ سالگی درگذشت به استادیوم ویارئال سفر کرد. در صحنه های پیش از مسابقه چهره غمگین بازیکنان بارسلونا را به خوبی می شد دید.

بسیاری سال‌های آخر زندگی تیتو ویلانوا را نماد برجسته ای از مبارزه تا آخرین نفس توصیف کرده اند. مردی که در اوج مبارزه با سرطان یک سال مربیگری بارسلونا را برعهده داشت و این تیم را با ۱۰۰ امتیاز، که در تاریخ لالیگا کم سابقه است، به قهرمانی رساند.

مسابقه بارسلونا در برابر ویارئال را نیز شاید بتوان تجسم یک چنین مبارزه ای تا آخرین نفس توصیف کرد. با وجود اینکه طبق معمول بارسلونا کنترل بازی و توپ را در اختیار داشت ولی خط دفاعی این تیم مثل ماه‌های اخیر و به خصوص با فقدان جرالد پیکه که مصدوم است، بسیار آسیب پذیر به نظر می رسید.

درست یک دقیقه قبل از پایان نیمه اول کالماچه مهاجم ویارئال گل اول تیم را وارد دروازه پینتو کرد و در دقیقه ۵۵ نیز باز به خاطر ضعف خط دفاعی، بارسلونا گل دوم را هم دریافت کرد. به نظر می رسید که شانس پیروزی در این مسابقه و ذره امیدی که به قهرمانی بارسلونا باقی مانده از بین رفته است.

ولی از دقیقه ۶۰ به بعد حمله‌های بارسلونا روی دروازه ویارئال به طور مستمر ادامه یافت که در نتیجه، روی دو شوت دانی آلوز گوش راست برزیلی بارسلونا، مدافعان ویارئال برای دور کردن توپ مرتکب اشتباه شده و توپ را وارد دروازه خودشان کردند.

تا دقیقه ۸۰ نتیجه دو بر دو باقی ماند ولی حملات بارسلونا ادامه یافت تا اینکه بالاخره یک بار دیگر لئو مسی بارسلونا را نجات داد و با فرار زیبایش در نزدیکی محوطه جریمه توانست در دقیقه ۸۳ گل پیروزی بارسلونا را وارد دروازه ویارئال کند.

مسابقات بعدی بارسلونا در برابر تیم های ختافه و الچه خواهند بود که هیچکدام حریف قدری نیستند و بالاخره در پایان فصل بارسلونا در استادیوم خود میزبان اتلتیکو مادرید خواهد بود.