سری آ؛ پیروزی رم بر آث میلان با گل زیبای پیانیچ

حق نشر عکس AFP
Image caption میرالم پیانیچ یکی از بهترین گل‌‎های این هفته را به ثمر رساند

هفته سی و پنجم سری آ شاهد برگزاری دو دیدار مهم بود. در مهم‌ترین بازی روز شنبه، آس رم با نتیجه دو بر صفر آث میلان را شکست داد تا در کورس قهرمانی بماند. نیمه اول این دیدار که در استادیوم المپیک رم برگزاری می‌شد، کم اتفاق بود. اما، تماشاگرها پاداش صبرشان را در دقیقه ۴۳ گرفتند. میرالم پیانیچ، بازیکن اهل بوسنی آث رم، پس از عبور از ۴ بازیکن میلانی یکی از زیباترین گل‌های این فصل سری آ را به ثمر رساند.

برخلاف نیمه اول، بازی در نیمه دوم سرعت و هیجان بیشتری داشت. آث میلان که پنج بازی پیشین خود را برده بود، موفق نشد که تور دروازه مورگان دی سانتیس، دروازه‌بان با تجربه پایتخت‌نشین‎‌ها را به لرزه در آورد. در عوض، باز هم شاگردان رودی گارسیا بودند که توانستند گل دوم بازی را بزنند.کریستین آبیاتی، دروازه‌بان میلان، ضربه فرانچسکو توتی را دفع کرد، اما جروینیو، بازیکن سابق آرسنال، موفق شد توپ برگشتی را راهی دروازه کند، تا بازی با نتیجه دو بر صفر پایان یابد. در پی این پیروزی، آ اس رم با ۸۵ امتیاز از ۳۵ بازی در رده دوم قرار دارد. آث میلان هم با ۵۱ امتیاز، دهم است.

حق نشر عکس AP
Image caption بهترین موقعیت ناپولی نصیب اینلر شد، اما او تنها توانست تیرک دروازه را پیدا کند

در مهم‌ترین دیدار روز یکشنبه ناپولی و اینتر میلان در استادیوم سن سیروی شهر میلان رو در روی هم قرار گرفتند تا رافائل به‌نیتز، مربی ناپولی، برای اولین بار از پس از اخراج از اینتر میلان، با تیم جدیدش در سن سیرو حاضر شود. همچنین، والتر ماتزاری، سرمربی اینتر، برای اولین بار میزبان تیم سابقش بود.

در نیمه اول بازی هر دو تیم موقعیت‌های خطرناک متعددی را فراهم ساختند، اما هیچ‌ کدام موفق نشدند که خطری جدی بر روی دروازه حریف ایجاد کنند. در نیمه دوم، با توجه به اینکه جایگاه هر دو تیم در جدول تقریبا مشخص است، ناپولی و اینتر تمایل زیادی به حمله نشان ندادند تا بازی در نهایت بدون گل به پایان برسد. پس از این تساوی، ناپولی با ۶۹ امیتاز تیم سوم سری آ است، و اینتر میلان با ۵۷ امیتاز و ۴ امتیاز کمتر از فیورنتینا در رده پنجم جدول قرار دارد.

فیورنتینا که در این فصل دور از خانه خوب نتیجه گرفته، موفق شد که با شکست دادن بولونیا با نتیجه سه بر صفر جایگاه خود را در رده چهارم جدول را تحکیم کند. دو گل از خوان گوادرادو، بازیکن کلمبیایی لا وایولا، و یک گل از جوزپ ایلیچیچ، بازیکن اهل اسلوونی فلورانس، سه امتیاز بازی را برای شاگردان وینچنزو مونتلا به ارمغان آورد.

حق نشر عکس AFP

در آخرین بازی هفته ۳۵، تیم یوونتوس، صدرنشین جدول، موفق شد با شکست دادن میزبانش ساسوالو یک قدم دیگر به سوی دفاع از عنوان قهرمانی‌اش بردارد. تیم میزبان که برای اولین بار حضور در سری آ را تجربه می‌کند، نیمه اول را خیلی خوب شروع کرد و تنها دو دقیقه بعد از آغاز بازی دروازه جیانلوییجی بوفون را تهدید کرد. بعد از این زنگ خطر، سبز و سیاه‌ها در دقیقه ۹، اولین گل بازی را به ثمر رسادند. ضربه سیمونه زازا، مهاجم ۲۲ ساله ساسوالو، پس از برخورد با آنجلو اوگبونا، مدافع ایتالیایی یوونتوس، راهی دروازه بوفون شد.

شاگردان آنتونیو کونته در دقیقه ۳۵ بازی، موفق شدند تا گل خورده را جبران کنند. کالوس ته‌وز، ستاره آرژانتینی یوونتوس، پس از دریافت پاس مارکیسیو، با ضربه‌ای محکم از پشت محوطه جریمه تور دروازه ساسوالو را به لرزه درآورد، تا در پایان نیمه اول هر دو تیم با یک گل راهی رخت کن شوند.

در نیمه دوم سیاه‌وسفید پوش‌های شهر تورین موفق شدند که بازی را در دست بگیرند. در دقیقه ۵۸، اشتباه مدافعان ساسوالو باعث شد تا پیرلو با یک پاس در عمق مارکیسیو، هافبک ایتالیایی یوونتوس، را در موقعیت تک به تک قرار دهد، و او هم از داخل محوطه جریمه توپ را راهی دروازه کرد.

گل سوم یوونتوس حاصل یک حمله گروهی زیبا بود. پس از آنکه پاس در عمق پل پگبا، بازیکن فرانوسوی یوونتوس، استفان لیشتاینر را در سمت راست محوطه جریمه صاحب توپ کرد، بازیکن سوئیسی بانوی پیر توپ را در عرض محوطه جریمه فرستاد تا فرناندو یورنته، مهاجم اسپانیایی یوونتنوس، با یک ضربه پشت پا توپ را به درون دروازه تیم میزبان هدایت کند.

بعد از این پیروزی یوونتوس با ۹۳ امتیاز در صدر جدول و ساسوالو با ۲۸ امتیاز هفدهم است. راه‌راه پوش‌های شهر تورین که حالا تنها یک امتیاز با قهرمانی فاصله دارند، به دنبال این هستند که اولین تیم ایتالیایی شوند که موفق به کسب ۱۰۰ امتیاز یا بیشتر در طول یک فصل می‌شود.