هفت اصل 'آقای خاص' برای پیروزی

حق نشر عکس Reuters
Image caption برندان راجرز که زمانی دستیار مورینیو بوده می‌گوید هیچگاه تیمش مانند چلسی بازی نخواهد کرد

پس از بازی دو تیم چلسی و لیورپول در روز یکشنبه گذشته که به پیروزی دو بر صفر چلسی منجر شد، بحث درباره تاکتیک‌های ژوزه مورینیو دوباره بالا گرفته است.

در آن بازی لیورپول که پس از ۲۴ سال در بهترین موقعیت برای قهرمانی در انگلیس بود، با اینکه ۷۷ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت مسابقه را واگذار کرد.

پس از بازی برندان راجرز سرمربی لیورپول چلسی را متهم کرد که بجای "یک اتوبوس، دو اتوبوس در مقابل دروازه پارک کرده بودند"، شش نفر در خط دفاع داشتند و ده نفره در مقابل دروازه دفاع می‌کردند.

جالب آنکه اصطلاح "پارک کردن" اتوبوس ابداع خود مورینیو است و آن را برای تیم‌هایی که در مقابل او دفاعی بازی می‌کردند بکار گرفته بود.

راجرز تاکید کرد که فلسفه او و لیورپول این خواهد بود که تهاجمی بازی کنند و با وجود این نتیجه رویه خود را عوض نخواهند کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption مورینیو هفت قهرمان در لیگ‌های مختلف و قهرمانی اروپا دارد

عده‌ای از کارشناسان فوتبال معتقدند در حالیکه لیورپول حتی با یک تساوی می‌توانست شانس اول قهرمانی باقی بماند بازی تهاجمی این تیم تاکتیک نامناسبی بوده که می‌تواند به قیمت از دست رفتن قهرمانی تمام تمام شود.

بعد از بازی ژوزه مورینیو با این انتقاد قدیمی رویرو شد که او از تاکتیک‌های دفاعی استفاده و جذابیت بازی را برای تماشاگران کم می‌کند.

او در پاسخ گفت تعجب می‌کند که رسانه‌ها وقتی تیمی بدون اشتباه دفاع می‌کند آن را متهم به بازی دفاعی می‌کنند اما وقتی تیمی دفاعی بازی می‌کند و اشتباه می‌کند و دو سه گل می‌خورد هیچکس آن تیم را به بازی دفاعی متهم نمی‌کند.

در واقع مورینیو در این پاسخ به فلسفه خود در بازی‌های بزرگ اشاره کرده است، فلسفه‌ای که باعث شده "آقای خاص" به بازی دفاعی معروف شود.

دیگو تورس روزنامه‌نگار روزنامه ال‌پاییس اسپانیا که کار ژوزه مورینیو را در رئال مادرید بدقت بررسی کرده در کتاب جنجال برانگیزش با عنوان "آقای خاص" می‌نویسد مورینیو در بازی‌های بزرگ مقابل تیم‌های پرستاره و تهاجمی از هفت اصل برای پیروزی استفاده می‌کند:

۱- تیمی برنده می‌شود که کمتر اشتباه کند.

۲- فوتبال کسی را می‌پسندد که باعث اشتباه حریف می‌شود.

۳- در زمین حریف، بجای تسلط بر بازی، حریف را وادار به اشتباه کنید.

۴- آنکه که صاحب توپ است بیشتر احتمال دارد که اشتباه کند.

۵- آنکه که مالکیت توپ را واگذار می‌کند احتمال اشتباه را کم می‌کند.

۶- آنکه صاحب توپ است ترس بیشتری دارد.

حق نشر عکس i

۷- آنکه صاحب توپ نیست در نهایت قوی‌تر است.

با نگاهی به پیروزی‌های مهم ژوزه مورینیو می‌توان به وضوح دید که تیم‌های او در بازی‌های بزرگ از این اصول پیروی می‌کنند مثلا او با اینتر میلان در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۱۰، بارسلونای پرستاره را با گوآردیولا حذف کرد. در بازی برگشت در نوکمپ، اینتر حدود یکساعت ده نفره بازی کرد اما برد یک هیچ بارسا برای جبران شکست سه بر یک در میلان، برای صعود به فینال کافی نبود.

مورینیو در فینال بایرن مونیخ را شکست داد و قهرمان اروپا شد.

شاید هم به همین دلیل رقابت‌ رئال مورینیو و بارسای گوآردیولا چنین پرتنش بود، فلسفه مورینیو در واقع نقطه مقابل تیکی‌تاکا است. در تیکی‌تاکای بارسا مالکیت توپ اصل اول است و پس از لو دادن توپ باید بدنبال بازپس‌گیری آن در اولین فرصت بود.

با اینکه مورینیو در اسپانیا یک فصل قهرمانی را از چنگ بارسلونا بیرون آورد اما در دو فصل دیگر موفق نبود، شاید به این دلیل که نه بازیکنان نه هواداران رئال نمی‌توانستند چنین فلسفه‌ای را بپذیرند؛ به همین دلیل مورینیو در حالیکه روابطش با هواداران و رسانه‌ها و بازیکنان رئال خراب شده بود از این تیم رفت در حالیکه او معمولا در اوج محبوبیت تیم‌هایش را ترک می کند.

اما چلسی و بازیکنانش که در واقع مورینیو پدر معنوی آنان در فصل حاضر است به تمامی از او تبعیت می‌کنند هر چند که چند اشتباه فاحش و در واقع تخطی از فلسفه آقای خاص باعث شکست‌ در مقابل تیم‌هایی مثل استون‌ویلا، کریستال پالاس و ساندرلند شد و شانس قهرمانی چلسی را کم کرد.

در مجموع با نتایجی که در دو فصل اخیر در لیگ قهرمانان اروپا به دست آمده می‌توان به این نتیجه رسید که فوتبال واکنشی (reactive) به سبک غالب در فوتبال روز دنیا تبدیل شده و جای تیکی‌تاکا را که چند سالی در صدر فوتبال اروپا بود گرفته است.

مطالب مرتبط