رویترز: کی‌روش پس از جام جهانی از تیم ملی ایران می‌رود

حق نشر عکس AP
Image caption کارلوس کی‌روش بشدت از تدارکات و برنامه‌ریزی تیم ملی انتقاد کرده است

خبرگزاری رویترز می‌گوید که کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پس پایان جام جهانی برزیل قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران تمدید نخواهد کرد و به سه سال حضورش در فوتبال ایران پایان خواهد داد.

در یک ماه گذشته مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال ایران گفته بودند که کی‌روش برای تمدید قراردادش دست‌کم تا جام ملت‌های آسیا درخواست "هشتاد درصد افزایش دستمزد" کرده است.

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران با ابراز رضایت از عملکرد کی‌روش گفته بود: "تمایل داریم پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل قرارداد او را تمدید کنیم."

آقای کفاشیان گفته بود هشتاد درصد افزایش با توجه به "جایگاه کی‌روش" در میان مربیان خارجی و وضعیت فوتبال روز دنیا "مبلغ خیلی زیادی نیست اما تامین این پول برای فدراسیون فوتبال ایران سخت است."

"با این شرایط و مبلغ پیشنهادی از سوی کی‌روش -و البته توان مالی که داریم- باید یک مربی ارزانتر پیدا کنیم."

در حالی که کارلوس کی‌روش گفته بود برای تمدید قراردادش "هیچ صحبت رسمی با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران نداشته است" و پیشنهاد ۵ میلیون یورویی خود به فدراسیون فوتبال ایران را شایعه خوانده بود، هادی آیت الهی نایب رئیس فدراسیون فوتبال تقریبا یک ماه پیش گفته بود "کی روش پیشنهاد اولیه خود را به ما ارائه کرد و حتی ما در نشست هیات رئیسه فدراسیون در خصوص تمدید قرارداد او و ادامه کار تا جام ملتهای آسیا به نتیجه رسیدیم."

در چند ماه گذشته نام کی‌روش برای سرمربی‌گری در لیگ برتر چند بار مطرح شده است، از جمله برای هدایت تاتنهام. خود کی‌روش هم از بازگشت به لیگ برتر انگلستان استقبال کرده است.

در هفته گذشته، پس از برکناری دیوید مویز از سرمربی‌گری منچستر یونایتد نام کی‌روش بعنوان جانشین احتمالی او مطرح شده است. حتی گزارش‌های تایید نشده‌ای منتشر شد که پیش از انتصاب دیوید مویز، به کارلوس کی‌روش پیشنهاد جانشینی سر الکس فرگوسن داده شد اما او این پیشنهاد را نپذیرفته بود.

سر الکس فرگوسن در زندگینامه‌اش درباره کی‌روش نوشته بود او "فوق‌العاده بود، واقعا فوق‌العاده و متفاوت بود. مردی باهوش و نکته سنج. وجود او برای من مفید بود. او واقعا ترسناک بود. کسی بیشتر از او نمی‌‌توانست مناسب سرمربی‌گری منچستر یونایتد شود."

کی‌روش در دو دوره (یکساله و چهار ساله) دستیار فرگوسن در منچستر یونایتد بود.

ماموریت غیرممکن

رویترز دوره سه ساله سرمربی‌گری سرمربی پرتغالی ایران را "پرتلاطم" توصیف کرده و نوشته کی‌روش برای ساکت کردن منتقدانش ماموریتی غیرممکن در نظر گرفته است: صعود ایران از مرحله گروهی برای اولین بار در تاریخ فوتیال این کشور.

کی‌روش همچنان فردی "پرشور و حرارت" که بشدت عطش موفقیت دارد تا تصویر یک مربی پا به سن گذاشته را که با اتکا به تجربه گذشته قصد دارد پیش از بازنشستگی آخرین قرارداد خود را ببندد کاملا منتفی کند.

"ما فقط با فکر صعود به مرحله دوم به برزیل می‌رویم، می‌دانم که این واقع‌گرایانه نیست حتی عقلانی هم نیست بلکه خیال‌پردازانه است. اما من راه دیگری برای تقویت تمرکز و بهبود عملکرد کسانی که دور و بر من هستند نمی‌شناسم. اینکه موفق شویم یا نه مسئله دیگری است."

اما سرمربی ایران امروز سه‌شنبه در گفتگو با رسانه‌های ایران گفت "ما با توجه با این شرایط هیچ گونه شانسی برای صعود به مرحله بعد نداریم. دلیل اصلی اردوی آفریقا رسیدن به سقف مناسبی از آماده سازی بود که این اتفاق نیفتاد."

"با توجه به اینکه بازیکنان محدودی را در اختیار داشتیم از نظر اهداف این اردو با یک شکست بزرگ مواجه شدیم و تاثیرات آنرا در جام جهانی می‌بینیم."

ایران در جام جهانی برزیل با آرژانتین، بوسنی و نیجریه هم‌گروه است. این تیم در سه دوره ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان در جام جهانی حاضر بوده و بجز جام جهانی فرانسه که با یک برد مقابل آمریکا در گروه خود در بین چهار تیم، سوم شد، در دوره دیگر با یک امتیاز از یک تساوی در گروه خود آخر شده است.

به نوشته رویترز سرمربی ۶۱ ساله با سرسختی تمام با رسانه‌های ایران روبرو شده و با مربیان باشگاه‌ها برای در اختیار گرفتن بازکنان مورد نظرش جنگیده است.

تاثیر کی‌روش در بازی سال گذشته در انتخابی جام جهانی در اولسان کره جنوبی بیش از همیشه دیده شد، دفاع "مستحکم" این تیم در مقابل خلاقیت تیم کره جنوبی ایستادگی کرد و ایران با گل رضا قوچان‌نژاد بازی را برد و بعنوان سرگروه به جام جهانی صعود کرد.

با این حال آمادگی ایران برای جام جهانی تا به حال مناسب نبوده. تنها یک بازی تدارکاتی مناسب با گینه داشته است.

تیم ملی ایران هم‌اکنون در اردوی آفریقای جنوبی است اما در آغاز تنها ده نفر با این تیم به ژوهانسبورگ رفتند و بعد بازیکنان تراکتورسازی و استقلال تهران به آنها اضافه شدند، البته کارلوس کی‌روش کلا قید بازیکنان سپاهان را برای حضور در تیم ملی زد.

در این اردو ایران دو بازی تمرینی با دو باشگاه آفریقای جنوبی داشته و دو بازی مشابه دیگر هم خواهد داشت اما بازی تدارکاتی مناسبی که قرار بود با تیم ملی موزامبیک برگزار شود به دلیل نامعلوم لغو شده است.

رضا قوچان‌نژاد بازیکن چارلتون انگلستان هم در روزهای گذشته به گاردین گفته بود : "ما می‌خواستیم با بعضی کشورها بازی کنیم اما آنها از قبل برنامه داشتند؛ سازماندهی ضعیف بود."

مطالب مرتبط