مورینیو منتقدان سبک دفاعی خود را 'فیلسوف' نامید

حق نشر عکس Reuters

خوزه مورینیو، سرمربی تیم فوتبال چلسی، کسانی را که تاکتیک او را زیر سوال می‌برند، به طعنه "فلاسفه" خواند و از آنان انتقاد کرد.

استراتژی دفاعی چلسی باعث شد که در هفته‌های اخیر دروازه این تیم، مقابل اتلتیکو مادرید و لیورپول بسته بماند.

مورینیو در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: "[دنیای] فوتبال پر از فیلسوف است، کسانی که خیلی بیشتر از من می‌فهمند. شگفت‌انگیز است."

او در ادامه با لحنی طعنه‌آمیز ادامه داد: "اما واقعیت، واقعیت است. تیمی که خوب دفاع نکند، شانس زیادی برای پیروزی ندارد."

مورینیوی ۵۱ ساله که تا به حال پورتو و اینتر میلان را به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا رسانده است، در صورت پیروزی در مقابل اتلتیکو در بازی امشب، چهارشنبه ۳۰ آوریل، شانس این را خواهد داشت که سومین قهرمانیش را با چلسی جشن بگیرد و اولین مربی تاریخ فوتبال باشد که سه تیم را قهرمان لیگ قهرمانان کرده است.

اما نکته‌ مورد نقد در شیوه مربیگری مورینیو به پیروزی‌های دفاعی او بر‌می‌گردد. سهم شاگردان او از مالکیت توپ و زمین در دو بازی اخیر، ۳۱ درصد مقابل اتلتیکو و ۲۷ درصد مقابل لیورپول بوده است.

برندان راجرز، مربی لیورپول، از تاکتیک چلسی مقابل تیمش با تعبیری طعنه آمیز یاد کرد و گفت که تیم حریف با "پارک دو اتوبوس" از دروازه‌اش دفاع کرد.

اما مورینیو در جواب این انتقاد گفت: "فضا دادن به حریفی که سریع است و دنبال فضا پشت خط دفاعیت می‌گردد، حماقت است."

پیش‌تر، بعد از بازی چلسی و وست هم یونایتد در استمفورد بریج که با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید، مورینیو فوتبال دفاعی وست‌هم را "متعلق به سده‌های گذشته" دانسته و گفته بود: "فوتبال بازی کردن خیلی سخت می‌شود وقتی که یک تیم می‌خواهد بازی کند اما تیم دیگر تن به بازی نمی‌دهد [و فقط دفاع میکند]."

البته او در ادامه گفته بود که خودش هم شاید در چنین موقعیتی اینگونه تاکتیکی را به کار بگیرد.

چلسی در صورت پیروزی مقابل اتلتیکو مادرید، باید در بازی فینال مقابل رئالی به میدان برود که در فصل ۱۲-۲۰۱۱ با هدایت مورینیو به قهرمانی لالیگا رسید.

مورینیو در بازی روز چهارشنبه گذشته مقابل اتلتیکو مادرید جان تری را به میدان آورد، این در حالی بود که مربی چلسی پیشتر گفته بود در صورت رسیدن به فینال‌، تری را به بازی می‌گیرد.

او اعتقاد که دارد که لیگ قهرمانان به جان تری بدهکار است. او در مورد کاپیتان تیمش گفت: "کاپیتانم در همان سطحی بازی می‌کند که شش سال پیش زمانی که چلسی را ترک کردم بازی می‌کرد. فکر می‌کنم چیزی بیش از آنچه که لیگ تا به حال به او داده، سزاوار اوست."

جان تری که تابستان امسال قراردادش با چلسی به پایان می‌رسد، در کنفرانس خبری بعد از بازی در استمفورد بریج گفت که به صحبت‌هایی که برای تمدید قراردادش "در جریان است" امیدوار است.

مطالب مرتبط