بوسنی و هرزگوین در جام جهانی؛ اولین تجربه در برزیل

حق نشر عکس Reuters

چگونگی راهیابی به مسابقات

بوسنی و هرزگوین در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در گروه هفتم و در کنار یونان، اسلوواکی، لیتوانی، لتونی و لیختن‌اشتاین قرار داشت. مهم‌ترین رقیب بوسنی برای صعود از این گروه تیم ملی یونان بود.

بوسنیایی‌ها با کسب یک برد و یک تساوی از دو بازی مقابل یونان ۳ امتیاز از این تیم پیش افتادند و با وجود باخت خانگی مقابل اسلوواکی، با ۲۵ امتیاز از ۱۰ بازی، به‌خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به یونان در صدر جدول گروه قرار گرفتند و بطور مستقیم جواز حضور در برزیل ۲۰۱۴ را کسب کردند.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

بوسنی تاکنون به‌عنوان کشوری مستقل در جام‌های جهانی حضور نداشته، و سال آینده در برزیل برای اولین بار در این مسابقات شرکت می‌کند.

سرمربی

سافت سوسیچ

این مربی ۵۸ ساله که از سال ۲۰۰۹ هدایت تیم ملی بوسنی و هرزگوین را بدست گرفته، توانست این کشور را برای اولین بار از زمان استقلالش از یوگسلاوی سابق به جام جهانی برساند.

سوسیچ بعد از اینکه فوتبال را به‌عنوان بازیکن کنار گذاشت، از سال ۱۹۹۴ وارد عالم مربیگری شد، و بیشتر دوران کاری‌اش را در باشگاه‌های ترکیه سپری کرده است.

البته او سابقه کار در باشگاه‌های الهلال عربستان و کن فرانسه را هم دارد. سوسیچ در نزدیک به دو دهه مربیگری به افتخار قابل توجهی دست نیافته، و بزرگ‌ترین دستاورد او همین رساندن تیم ملی بوسنی به جام جهانی ۲۰۱۴ است.

او در مقدماتی جام ملت‌های اروپای ۲۰۱۲ هم با بوسنی به مرحله پلی‌آف رسید، اما با شکست مقابل پرتغال از صعود به این تورنمنت باز ماند.

ستاره افسانه‌ای

سافت سوسیچ

او به‌عنوان بازیکن در اواخر دهه ۱۹۷۰ و سراسر دهه ۱۹۸۰ یکی از برجسته‌ترین ستاره‌های تیم ملی یوگسلاوی سابق بود. سوسیچ که در پست‌های هافبک هجومی و مهاجم دوم بازی می‌کرد، در ۵۴ بازی ملی ۲۱ گل برای یوگسلاوی سابق زد. او در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۹۰ با پیراهن یوگسلاوی به میدان رفت. سوسیچ در رده باشگاهی فوتبال حرفه‌ای را با باشگاه اف کی سارایوو شروع کرد و بعد از ۹ سال بازی در این تیم، در سال ۱۹۸۲ به پاری سن‌ژرمن فرانسه پیوست. او ۹ سال در پاری سن‌ژرمن ماند و به یکی از مهره‌های کلیدی تیم تبدیل شد. سوسیچ در پاریس بیش از هر چیز به‌خاطر پاس‌های گل پرشمارش و حضور مستمر در همه بازی‌ها معروف بود. او تقریبا در همه بازی‌های تیمش در میدان حاضر بود و هیچگاه محروم یا بطور جدی مصدوم نشد. سوسیچ مجموعا ۳۴۳ بازی برای پاری سن‌ژرمن انجام داد. بسیاری از هواداران پاری سن‌ژرمن او را بهترین بازیکن تاریخ این باشگاه می‌دانند. سوسیچ در فصل ۸۳-۱۹۸۲ جایزه بهترین بازیکن خارجی لیگ فرانسه را هم کسب کرد. سوسیچ در سال ۱۹۹۲ کفش‌هایش را آویخت.

چهره شاخص این دوره

ادین ژکو

این مهاجم ۲۷ ساله که در منچسترسیتی انگلستان بازی می‌کند، با ۳۳ گل زده در ۵۹ بازی ملی بهترین گلزن تاریخ نسبتا تیم ملی بوسنی و هرزگوین است. ژکو که تابحال ۳ بار به‌عنوان مرد سال فوتبال بوسنی انتخاب شده، در باشگاه ولفسبورگ آلمان به شهرت رسید و در سال ۲۰۰۹ با این تیم قهرمان بوندس‌لیگا شد. او بعد از این که در سال ۲۰۱۰ آقای گل آلمان شد، در ابتدای سال ۲۰۱۱ به منچسترسیتی پیوست. ژکو در فصل جاری در باشگاهش تا حدی زیر سایه سرجیو آگوئرو و آلوارو نگردو قرار گرفته، اما همچنان یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان تیم ملی بوسنی است و در کنار وداد ایبیسویچ، مهاجم اشتوتگارت، خط حمله خطرناکی را تشکیل می‌دهد. تیم ملی بوسنی با حضور این دو مهاجم گلزن، هافبک قدرتمندی مثل میرالم پیانیچ (آ اس رم) و دروازه‌بان مسلطی مثل آسمیر بگوویچ (استوک سیتی) حریف آسانی برای هیچیک از رقبایش نخواهد بود.

سابقه در جام‌های جهانی

بوسنی اولین بار است که به‌عنوان کشوری مستقل در جام جهانی شرکت می‌کند. این کشور قبلا در قالب تیم ملی یوگسلاوی سابق در مسابقات شرکت می‌کرد. تیم ملی یوگسلاوی سابق در مجموع در جام‌های جهانی که در قاره آمریکای جنوبی برگزار می‌شد، نتایج خوبی می‌گرفت. این تیم در سال ۱۹۳۰ در اولین دوره جام جهانی در اوروگوئه سوم شد و در سال ۱۹۶۲ هم در شیلی به مقام چهارم رسید. این دو نتیجه بهترین دستاوردهای یوگسلاوی سابق در جام‌های جهانی بود. این کشور در جام‌های ملت‌های اروپای ۱۹۶۰ و ۱۹۶۸ هم نایب قهرمان شد.