استرالیا در جام جهانی؛ ساکروها

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

استرالیا به‌عنوان یکی از ۵ تیم برتر آسیا از شرکت در دو دور اول مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ معاف بود. این تیم در دور سوم با عربستان سعودی، عمان و تایلند همگروه شد.

"ساکروها" با شروعی توفانی هر ۳ بازی دور رفت را با پیروزی پشت سر گذاشتند و نهایتا با کسب ۱۵ امتیاز از ۶ بازی به‌عنوان صدرنشین از این گروه نسبتا دشوار صعود کردند.

نکته قابل توجه اینکه عربستان سعودی، یکی از پرافتخارترین تیم‌های آسیا، در این گروه بعد از عمان سوم شد و از راهیابی به دور بعد بازماند. در دور چهارم مرحله مقدماتی استرالیا در گروه ۲ در کنار ژاپن، اردن، عمان و عراق قرار گرفت و با وجود کسب تنها ۳ پیروزی در ۸ مسابقه، با ۱۳ امتیاز بعد از ژاپن دوم شد و جواز شرکت در جام جهانی برزیل را بدست آورد.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

موفق‌ترین حضور استرالیا در جام‌های جهانی به سال ۲۰۰۶ بازمی‌گردد. در آلمان ۲۰۰۶ استرالیا که با هدایت گاس هیدینک، مربی نامدار هلندی در مسابقات حاضر شده بود، در بازی اول مرحله گروهی ژاپن را ۳-۱ شکست داد، و بعد از باخت ۰-۲ مقابل برزیل، در یک مسابقه پربرخورد که با ۳ کارت قرمز همراه بود، با کرواسی به تساوی ۲-۲ رسید و به‌عنوان تیم دوم راهی مرحله یک‌هشتم نهایی شد.

ساکروها در این مرحله به تیمی که نهایتا قهرمان آن جام شد – یعنی ایتالیا – برخوردند و بازی را با گلی که فرانچسکو توتی در آخرین دقیقه وقت‌های تلف شده نیمه دوم از روی یک پنالتی سخاوت‌مندانه به‌ثمر رساند، به حریف قدرتمند خود باختند. این حضور در جمع ۱۶ تیم برتر جهان بهترین دستاورد استرالیا در جام‌های جهانی بوده است.

سرمربی

آنجلوس پوستکوگلو

حق نشر عکس AP

این مربی ۴۸ ساله تنها ۲ ماه است که سکان هدایت تیم ملی استرالیا را بدست گرفته است. ساکروها در طول مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ هولگر اوسیک، مربی آلمانی، را روی نیمکت داشتند، اما او بعد از دو شکست سنگین ۰-۶ در بازی‌های دوستانه مقابل فرانسه و برزیل از کار برکنار شد.

آنجلوس پوستکوگلو که تبار یونانی دارد، یکی از موفق‌ترین مربیان استرالیا در رده باشگاهیست و با باشگاه‌های ساوث ملبورن و بریزبن رور چند بار قهرمان لیگ این کشور شده است. او سابقه مربیگری در باشگاه‌های یونان را هم دارد.

آقای پوستکوگلو به‌عنوان بازیکن ۴ بار با پیراهن تیم ملی استرالیا به میدان رفته است. او در پست مدافع بازی می‌کرد.

ستاره افسانه‌ای

جانی وارن

فوتبال استرالیا در دو دهه اخیر رشد چشمگیری داشته و بازیکنان شاخص زیادی نظیر هری کیول، مارک ویدوکا، تیم کیهیل و مارک بوسنیچ را در اختیار داشته است، اما در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برجسته‌ترین بازیکن این کشور جانی وارن بود.

"کاپیتان ساکرو" بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۷۴ یکی از مهره‌های ثابت خط میانی استرالیا بود و در سال ۱۹۷۴ یکی از اعضای تیمی بود که برای اولین بار به نمایندگی از استرالیا در جام جهانی شرکت کرد. او جمعا ۲۴ بار با بازوبند کاپیتانی برای تیم ملی کشورش به میدان رفت.

جانی وارن بعد از آویختن کفش‌هایش در ۳۱ سالگی چند سالی به مربیگری روی آورد، ولی بعد به‌عنوان مفسر فوتبال در تلویزیون مشغول بکار شد. او در سال ۱۹۹۷ در پایان بازی معروف ایران و استرالیا، که با تساوی ۲-۲ و ناکامی استرالیا در رسیدن به جام جهانی ۱۹۹۸ همراه بود، در تلویزیون ملی به گریه افتاد.

او که سالیان طولانی سیگار می‌کشید، در سال ۲۰۰۴ در سن ۶۱ سالگی بر اثر سرطان ریه از دنیا رفت. جایزه بهترین بازیکن فصل لیگ استرالیا به افتخار او "مدال جانی وارن" نام گرفته است.

چهره شاخص این دوره

تیم کیهیل

حق نشر عکس Getty Images

این مهاجم که در باشگاه نیویورک رد بولز بازی می‌کند، با وجود ۳۴ سال سن هنوز خطرناک‌ترین مهره هجومی تیم ملی کشورش است. کیهیل فوتبال باشگاهی را در میلوال انگلستان شروع کرد.

او در سال ۲۰۰۴ به اورتون پیوست و در پایان همان فصل به‌عنوان بهترین بازیکن فصل باشگاه شناخته شد. کیهیل بعد از ۸ سال حضور در اورتون در سال ۲۰۱۲ راهی نیویورک رد بولز شد. او در ۶۶ بازی ملی ۲۹ گل برای استرالیا زده، و از نظر گل‌های ملی همراه دامین موری در صدر جدول بهترین گلزنان تاریخ تیم ملی کشورش است.

سابقه در جام‌های جهانی

استرالیا اولین بار در سال ۱۹۷۴ توانست به جام جهانی راه پیدا کند. در آن سال رقیب اصلی این کشور برای گرفتن تنها سهمیه آسیا و اقیانوسیه ایران بود که در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۲-۳ مغلوب ساکروها شد.

در جام جهانی ۱۹۷۴ استرالیا با ۲ شکست مقابل آلمان شرقی (۰-۲) و آلمان غربی (۰-۳)، و تساوی بدون گل با شیلی، بدون زدن حتی یک گل با جام وداع کرد. استرالیا برای حضور دوم خود در عرصه جهانی ۳۲ سال انتظار کشید.

در این سال آنها توانستند تا مرحله یک‌هشتم نهایی پیش بروند و در آنجا با شکست مقابل ایتالیا از دور مسابقات کنار رفتند. استرالیا در سومین حضور خود در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی همراه آلمان، غنا و صربستان در یک گروه قرار گرفت.

این تیم بعد از باخت ۰-۴ به آلمان، با غنا ۱-۱ مساوی کرد و برد ۲-۱ مقابل صربستان در بازی آخر هم کارساز نشد و به‌خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به غنا از صعود به مرحله بعد بازماند.