غنا در جام جهانی؛ ستاره‌های سیاه

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

غنا که از شرکت در دور اول مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در آفریقا معاف بود، در دور دوم با زامبیا، سودان و لسوتو همگروه شد. غنا در این گروه با ۵ پیروزی و تنها ۱ شکست مقابل زامبیا اول شد. "ستاره‌های سیاه" در بازی پلی‌آف دور آخر مقابل مصر قرار گرفتند. اما در حالی که انتظار می‌رفت دو تیم باسابقه و پرافتخار قاره آفریقا رقابتی تنگاتنگ با هم داشته باشند، غنا در بازی رفت در شهر کوماسی ۶-۱ مصر را شکست داد تا بازی برگشت عملا تشریفاتی شود و با وجود باخت ۱-۲ در این بازی به جام جهانی راه پیدا کرد.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

بهترین نتیجه غنا در جام‌های جهانی به سال ۲۰۱۰ بازمی‌گردد. ستاره‌های سیاه که در این مسابقات با آلمان، صربستان و استرالیا همگروه شده بودند، در بازی اول صربستان را ۱-۰ شکست دادند و در بازی دوم ۱-۱ با استرالیا مساوی کردند و با وجود باخت ۰-۱ به آلمان در بازی آخر، به‌عنوان تنها نماینده آفریقا به مرحله دوم صعود کردند. غنا در یک‌هشتم نهایی آمریکا را در وقت اضافه ۲-۱ شکست داد و برای اولین بار به جمع هشت تیم پایانی رسید. بازی یک‌چهارم نهایی مقابل اوروگوئه در وقت قانونی ۱-۱ تمام شد. در آخرین دقیقه وقت اضافه غنا تا آستانه زدن گل برتری پیش رفت، اما لوئیس سوارز، بازیکن اوروگوئه، روی خط دروازه توپ را با دست مهار کرد. غنا پنالتی ناشی از این خطای هند را از دست داد تا کار به ضربات پنالتی بکشد. ناکامی غنایی‌ها در ضربات پنالتی هم ادامه داشت و این تیم در این قسمت ۲-۴ بازنده شد و نتوانست به نیمه‌نهایی برسد.

سرمربی

جیمز کواسی آپیا

حق نشر عکس AFP

این مربی ۵۳ ساله از سال ۲۰۱۲ هدایت تیم ملی غنا را بدست گرفته، و پیش از آن هم سرمربی تیم ملی زیر ۲۳ ساله‌های این کشور بوده است. او به‌عنوان بازیکن اغلب در پست دفاع چپ بازی می‌کرد و بیشتر دوران فوتبالش را در باشگاه آسانته کوتوکو گذراند. او اولین مربی غناییست که با تیم ملی این کشور در جام جهانی شرکت می‌کند.

ستاره افسانه‌ای

ابیدی آیو

ستاره فوتبال غنا در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ که به‌خاطر تکنیک بالایش از سوی طرفدارانش "پله" لقب گرفته بود، مثل نسل فعلی فوتبال کشورش حضور در جام جهانی را تجربه نکرد، اما یکی از اولین چهره‌های بین‌المللی غنا و آفریقا در عرصه فوتبال اروپا بود. "ابیدی پله" بهترین سال‌های دوران فوتبالش را در فرانسه – و به‌خصوص باشگاه المپیک مارسی – گذراند و با این تیم در سال ۱۹۹۳ قهرمان باشگاه‌های اروپا شد. او که سابقه بازی در باشگاه‌های لیون و لیل فرانسه، تورینوی ایتالیا و مونیخ ۱۸۶۰ آلمان را هم دارد، در سال ۱۹۹۸ به العین امارات پیوست و بعد از ۲ سال بازی در این تیم کفش‌هایش را آویخت. "مارادونای آفریقا" بین سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۹۸ مجموعا ۳۳ گل برای تیم ملی غنا به ثمر رساند و تا سال ۲۰۱۳ بهترین گلزن ملی تاریخ کشورش بود. او در ۱۷ سالگی همراه تیم ملی غنا قهرمان جام ملت‌های آفریقا شد. دو پسر او، آندره و ابراهیم، در جام جهانی ۲۰۱۰ برای غنا بازی کردند و آندره به‌همراه برادر کوچکترش، جوردن، در حال حاضر عضو تیم ملی و باشگاه المپیک مارسی است.

چهره شاخص این دوره

آساموا جیان

حق نشر عکس AP

این مهاجم ۲۸ ساله که از ۲ سال پیش در باشگاه العین امارات متحده عربی بازی می‌کند، با ۳۹ گل زده بهترین گلزن تاریخ تیم ملی غناست. جیان که سابقه بازی در اودینزه ایتالیا، رن فرانسه و ساندرلند انگلستان را هم دارد، در جام‌های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ شرکت داشت. او در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی ۳ گل زد، اما در یک‌چهارم نهایی در بازی مقابل اوروگوئه در آخرین دقیقه وقت اضافه یک پنالتی سرنوشت‌ساز را از دست داد. او در همان سال مرد سال فوتبال آفریقا شد. جیان در ۲ فصل اخیر علاوه بر قهرمانی در لیگ امارات، آقای گل این مسابقات هم شده است. او در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در قاره آفریقا با ۶ گل زده همراه ۲ بازیکن مصری در صدر جدول گلزنان قرار گرفت.

سابقه در جام‌های جهانی

غنا یکی از پرافتخارترین تیم‌های قاره آفریقاست و ۴ قهرمانی جام ملت‌های آفریقا را در کارنامه دارد. فدراسیون فوتبال غنا هم قدیمی‌ترین فدراسیون فوتبال قاره سیاه است. با این وجود اولین حضور ستاره‌های سیاه در جام جهانی به سال ۲۰۰۶ بازمی‌گردد. در آن سال غنا با ایتالیا، جمهوری چک و آمریکا همگروه بود و با وجود باخت ۰-۲ در بازی اول مقابل ایتالیا، جمهوری چک را ۲-۰ و آمریکا را ۲-۱ شکست داد و به مرحله دوم راه یافت. غنا در یک‌هشتم نهایی ۰-۳ به برزیل باخت و با جام خداحافظی کرد. دومین حضور غنا در جام جهانی هم به سال ۲۰۱۰ بازمی‌گردد. این کشور در آفریقای جنوبی موفق‌ترین تیم آفریقایی بود و تا یک‌چهارم نهایی پیش رفت.