سری آ؛ سومین قهرمانی متوالی یوونتوس

حق نشر عکس Reuters

هفته سی و ششم فوتبال ایتالیا شاهد سومین قهرمانی متوالی یوونتوس در سری آ بود.

آ اس رم، تیم دوم جدول، که دو روز قبل از یوونتوس، صدرنشین جدول، به میدان می‌رفت، امیدوار بود که با شکست دادن کاتانیا در کورس قهرمانی بماند، و جشن قهرمانی بازیکن‌های یوونتوس را حداقل تا دیدار مستقیم این دو تیم در هفته آینده به تاخیر اندازد.

اما، شکست سنگین و غیرمنتظره سرخ‌پوش‎‌های رم به کاتانیا با نتیجه چهار بر یک در استادیوم آنجلو ماسیمینو، عنوان قهرمانی را به یوونتوس تقدیم کرد.

ماریانو ایزکو، کاپیتان کاتانیا، در دقیقه ۲۵ و ۳۳ دو گل برای 'فیل‌ها' به ثمر رساند. کاپیتان رم فرانچسکو توتی قبل از پایان نیمه اول یک گل را برای تیم مهمان جبران کرد. اما، دو گل از گونزالو برگسیو و پابلو باریئنتوس در نیمه دوم، ۳ امتیاز بازی را از آن کاتانیا کرد.

بعد از این شکست، حتی قبل از ایکه یوونتوس بازی کند، آ اس رم با دو بازی مانده در سری آ، ۸ امتیاز از سیاه‌وسفید پوش‌های شهر تورین عقب بود. در نتیجه بازیکن‌های یوونتوس حتی بدون آنکه پای به میدان بگذارند صاحب عنوان قهرمانی سری آ شدند.

شاگردان آنتونیو کونته پس از دو روز جشن و شادی، دوشنبه شب میزبان آتالانتا بودند. یوونتوس که به بسیاری از بازیکن‌های اصلی خود در این بازی استراحت داده بود، موفق شد که با تک گل سیمونه پادوین، بازیکن سابق آتالانتا، در دقیقه ۷۲ تیم مهمان را شکست دهد.

در پی این پیروزی یوونتوس ۹۶ امتیاز از ۳۶ بازی صدر نشین جدول است. سومین قهرمانی متوالی 'بانوی پیر' در سری آ، همچنین سی‌امین قهرمانی این تیم در تاریخ سری‌ آ است. علاوه بر این، بعد از دهه ۳۰ میلادی این اولین بار است که یوونتوس موفق شده ۳ بار پی در پی قهرمان سری آ شود. با دو بازی مانده، حالا راه‌راه‌پوش‌های تورینی به دنبال این هستند که اولین تیم ایتالیایی شوند که صاحب بیش از ۱۰۰ امتیاز در یک فصل می‌شود.

داربی میلانی‌ها

حق نشر عکس AFP

هفته ۳۶ سری آ، همچنین شاهد برگزاری بزرگ‌ترین داربی ایتالیا بود. دو تیم آث میلان و اینتر میلان در استادیوم سن سیروی شهر میلان رو در روی یک دیگر قرار گرفتند. برخلاف سال‌های گذشته که داربی مادونینا معمولا نقش مهمی در تعیین قهرمان سری آ را ایفا می‌کرد، با توجه به عملکرد ضعیف تیم‌های میلانی، تنها ویژگی این بازی این بود که آث میلان را در کورس برای صعود به ایروپا لیگ نگه می داشت.

در دیداری کم اتفاق، در دقیقه ۳۶، آث میلان صاحب اولین موقعیت بازی شد. ضربه دیدنی کاکا از پشت محوطه جریمه تیر افقی دروازه سمیر هنداننویچ را به لرزه درآورد. پس از آغاز نیکه دوم، تنها گل بازی در دقیقه ۶۵ به ثمر رسید. ضربه سر نایجل دی یانگ، هافبک هلندی آث میلان، توپ ایستگاهی ماریو بالوتللی را وارد دروازه اینتر کرد.

پس از این پیروزی آث میلان با ۵۴ امتیاز، در رده هشتم جدول قرار دارد. تیم ششم جدول تورینو با یک امتیاز بیشتر صاحب آخرین رده اروپایی است. همچنین، اینتر میلان با ۵۷ امتیاز پنجم است، و تقریبا حضورش در لیگ اروپا را تضمین کرده است.

مطالب مرتبط