لالیگا؛ شکست آتلتیکو مادرید، توقف بارسلونا و رئال در خانه

حق نشر عکس Getty
Image caption کریستیانو رونالدو گل تساوی رئال مقابل والنسیا را در دقیقه ۹۰ وارد دروازه تیم میهمان کرد

تا یک هفته پیش اتلتیکو مادرید در پی پیروزی‌های پیاپی خود و اختلاف چند امتیازی نسبت بارسلونا و رئال مادرید، نامزد بلامنازع کسب قهرمانی این فصل قلمداد می شد. ولی با شکست روز یکشنبه این تیم در برابر باشگاه لوانته، امید دو تیم رقیب برای قهرمانی را افزایش داد.

مسابقات هفته ۳۶ لالیگا را شاید بتوان توقف هر سه تیم مدعی و صدرنشین دانست. چون علاوه بر شکست اتلتیکو مادرید، بارسلونا و رئال مادرید نیز به زحمت توانستند مقابل حریفان خود به نتیجه مساوی دست یابند.

بارسلونا روز شنبه در استادیوم خود، کمپ نو، میزبان ختافه بود که با ۳۵ امتیاز در رده هفدهم جدول قرار دارد. این مسابقه و دو مسابقه بعدی آبی اناری پوشان، تنها امیدهای بارسلونا برای ادامه رقابت بر سر قهرمانی فصل بود. مسابقه با مراسم کوتاهی برای ستایش از تیتو ویلانوآ مربی سابق بارسلونا آغاز شد که هفته پیش بر اثر ابتلا به سرطان در سن ۴۵ سالگی درگذشت.

قاعدتا بارسلونا در زمین خود و در مسابقه ای که به خاطره و بزرگداشت مربی فقید باشگاه تقدیم شد باید بهتر از این بازی می کرد. با وجود اینکه این تیم در بیشتر زمان بازی توپ را در اختیار داشت ولی در زمان ضد حمله حریف در خط دفاعی به شدت ضعیف بود.

گل های بارسلونا را در دقایق ۲۳ و ۶۴ لئو مسی و الکسی سانچز به ثمر رساندند. گل اول ختافه در دقیقه ۳۷ توسط لافیتا وارد دروازه بارسلونا شد و مهاجمان بارسلونا چند موقعیت دیگر برای گلزنی داشتند، به خصوص ضربه از راه دور مسی که از بالای دروازه ختافه رد شد.

تا اواخر بازی بارسلونا با نتیجه دو بر یک از حریف خود پیش بود ولی در گل دقیقه ۹۰ لافیتا مهاجم ختافه نتیجه را ۲-۲ مساوی کرد. بارسلونا با کسب یک امتیاز از این مسابقه نه فقط با مربی سابق خود بلکه به نظر می رسید که با قهرمانی در این فصل نیز خداحافظی کرد.

بارسلونا با این تساوی اکنون با ۸۵ امتیاز از ۳۶ بازی در مقام دوم جدول قرار گرفت.

مسابقه دوم روز یکشنبه بین اتلتیکو مادرید و لوانته در استادیوم این باشگاه در استان والنسیا برگزار شد. تقریبا کسی شک نداشت که اتلتیکو مادرید پس از پیروزی‌های درخشان هفته های اخیر در برابر تیم هایی مثل بارسلونا و چلسی، در مسابقه در برابر لوانته که با ۴۲ امتیاز در مقام دهم جدول قرار داشت، پیروز خواهد شد.

اما در همان دقیقه هفت بازی فیلیپه لوئیس مدافع اتلتیکو مادرید برای دور کردن شوت مهاجمان لوانته مرتکب اشتباه شد و توپ را وارد دروازه خودی کرد. در نیمه اول بازی، بازیکنان دیه گو سیمیونه نتوانستند مثل همیشه توپ را کنترل کرده و ضد حمله های هوشمندانه خود را عملی کنند.

در آغاز نیمه دوم آتلتیکو مادرید با دو تعویض، افزودن یک مهاجم دیگر و آوردن آردان توران بازیکن ترک خط میانی به زمین سعی کرد به قدرت تهاجمی خود بیافزاید. پس از آمدن توران به زمین بازی روند حرکت تیمی آتلتیکو سریع تر شد. دیه کوستا مهاجم پر کار و نیرومند این تیم چندین موقعیت گلزنی خوب را بوجود آورد، ولی در نهایت هیچکدام از این تلاش ها به نتیجه نرسیدند.

لوانته در طول بازی خطر چندانی برای حریف نیافریده بود ولی در یک تک موقعیت و با یک ضد حمله سریع مهاجمان این تیم توانستند به دروازده آتلتیکو مادرید رسیده و گل دوم با ضربه بارال مهاجم جوان این تیم وارد دروازده آتلتیکو مادرید شد.

اتلتیکو مادرید پس از این شکست با همان ۸۸ امتیاز از ۳۶ مسابقه کماکان در صدر جدول لالیگا قرار دارد.

بازی سوم روز یکشنبه بین رئال مادرید و والنسیا برگزار شد. رئال مادرید همچون بارسلونا برای حفظ امید خود به کسب قهرمانی می بایست در تمام مسابقه باقی مانده از این فصل به پیروزی می رسید. ولی در همان نیمه اول مشخص شد که والنسیا، که امسال پس از تعویض مربی خود جان تازه ای یافته و به نیمه نهایی جام حذفی اروپا هم راه یافت، حریف دشواری است.

گل اول والنسیا در دقیقه ۴۴ با ضربه سر ماتیو مدافع بلند قد این تیم وارد دروازه رئال مادرید شد. در نیمه دوم بازی، رئال مادرید سعی کرد با افزایش تعدد حملات خود تک گل خورده را جبران کند، این تیم روی یکی از این حملات با ضربه سر سرخیو راموس روی پاس بلند رونالدو گل تساوی را وارد دروازه والنسیا کرد.

بخش اعظم نیمه دوم در حقیقت حملات پیاپی رئال مادرید و دفاع والنسیا بود. این بار والنسیا بود که از همان روش مرسوم رئال مادرید، یعنی ضد حمله های سریع با پاس های بلند استفاده کرد و در دقیقه ۶۵ توانست گل دوم را به ثمر برساند.

رئال مادرید تا دقیقه ۹۰ دو بر یک از حریف خود عقب بود و به نظر می رسید که در عصر یکشنبه همه تیم هایی که از مادرید به منطقه والنسیا آمده اند سرنوشتی غیر از شکست نخواهند داشت. اما بالاخره در دقیقه ششم وقت اضافه کریستیانو رونالدو با یک شوت محکم از فاصله بیست و چند متری باری دیگر قدرت ویژه خود در تغییر سرنوشت مسابقات را نشان داد.

رئال مادرید با این تساوی اکنون با ۸۳ امتیاز از ۳۵ بازی ( یک بازی کمتر از اتلتیکو مادرید و بارسلونا) در مقام سوم جدول قرار دارد.

در دو هفته باقی مانده از این فصل فقط شکست مجدد اتلتیکو مادرید می تواند به دو تیم دیگر شانس قهرمانی را اعطا کند. آتلتیکو مادرید در هفته آینده با باشگاه مالاگا و سپس در برابر بارسلونا قرار خواهد گرفت. بارسلونا نیز در هفته آینده مقابل الچه بازی خواهد کرد.

رئال مادرید سه مسابقه دیگر دارد که در برابر تیم های وایادولید، سلتا ویگو و اسپانیول خواهند بود.

در رقابت های هفته گذشته لا لیگا، باشگاه اتلتیک بیلبائو با یک پیروزی دیگر توانست موقعیت خود را به عنوان تیم چهارم جدول تثبیت کند و به این ترتیب در فصل آینده به رقابت های اروپایی راه خواهد یافت.

در یکی از مسابقات نیمه نهایی جام اروپا نیز والنسیا و سویا در برابر هم قرار گرفتند و در پایان یک بازی برگشت پر هیجان بالاخره سویا توانست به پیروزی برسد. فینال جام اروپا روز ۱۶ ماه مه در شهر تورین بین سویا و پورتو برگزار خواهد شد.