طرح فدراسیون فوتبال انگلستان: تیم دوم تیم‌های لیگ‌ برتر در دسته پنجم

حق نشر عکس AFP
Image caption هدف کرگ دایک رییس فدراسیون فوتبال انگلیس قهرمانی این تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ است

فدراسیون فوتبال انگلستان طرحی چهار ماده‌ای برای رشد و گسترش فوتبال در این کشور ارائه کرده است. در این گزارش پیشنهاد شده لیگ دسته پنجم فوتبال را با حضور تیم‌ دوم (ب) ده تیم‌ لیگ برتر و ده تیم که در لیگ‌های پایین‌تر بازی می‌کنند تشکیل شود.

اگر این طرح به تصویب و اجرا برسد "لیگ سه" یعنی دسته پنجم فوتبال انگلستان، بین لیگ‌های بالاتر و تیم‌های دسته‌های پایین‌تر که در لیگی به نام "کنفرانس" بازی می کنند ایجاد خواهد شد.

این طرح همچنین پیشنهاد کرده بازیکنان غیر اروپایی جز لیگ برتر اجازه بازی در لیگ‌های دیگر را نداشته باشند و باشگاه‌های لیگ برتر مجبور باشند تعداد بازیکنانی را که دست پرورده باشگاه‌های انگلیسی نیستند کاهش دهند.

بر اساس قوانین لیگ برتر بازیکنی پرورش یافته باشگاه‌های انگلیسی تلقی که می‌شود که صرف‌نظر از ملیتش، پیش از ۲۱ سالگی سه سال در یک باشگاه انگلیسی عضویت داشته باشد.

این طرح برای پیشرفت فوتبال ملی انگلستان و برای جبران کمبود بازیکنان مستعد و درجه یک انگلیسی ارائه شده است.

بر اساس این طرح، تیم‌های لیگ سه باید بیست بازیکن خود پرورده داشته باشند، بازیکن غیر اروپایی نداشته باشند، و نوزده بازیکن از ۲۵ بازیکن هر تیم باید زیر ۲۱ سال باشد.

به گفته کرگ دایک رییس فدراسیون فوتبال انگلستان لیورپول، منچستر یونایتد و منچستر سیتی جزء باشگاه‌هایی هستند که "علاقه بسیاری" به تشکیل لیگ جدید برای تیم‌های دوم (تیم ب) نشان داده‌اند.

بر اساس گزارشی که به سرپرستی کرگ دایک تهیه شده فقط ۳۲ درصد ترکیب اصلی تیم‌های لیگ برتر را بازیکنان انگلیسی تشکیل می‌دهند اما بیست سال پیش این رقم ۶۹ درصد بوده است.

از این رو فدراسیون فوتبال انگلستان می‌خواهد این رقم را تا سال ۲۰۲۲ به ۴۵ درصد افزایش دهد، هدفی که او آن را "جاه‌طلبانه اما واقع‌گرایانه" نامیده است.

حتی در این صورت هم "این رقم باز هم از رقم مشابه در لیگ‌های اسپانیا و آلمان کمتر خواهد بود اما انگلیس را به موقعیت سال ۲۰۰۰ برخواهد گرداند."

روی هاجسون سرمربی تیم ملی انگلستان هم از این طرح استقبال کرد و گفت "من فقط یکی از کسانی هستم که در تهیه این گزارش مهم شرکت کرده‌ام اما امیدوارم بحثی که این گزارش راه می‌اندازد به تحولی واقعی در فوتبال ما منجر شود."

یکی دیگر از موارد پیشنهادی در این طرح کاهش تعداد تدریجی بازیکنان است که در باشگاه پرورش نیافته‌اند، یعنی تا سال ۲۰۲۱ هر تیم به‌ جای ۱۷ فقط ۱۲ بازیکنی داشته باشد که در خود باشگاه پرورش پیدا نکرده‌اند.

بعلاوه پیشنهاد شده هر تیم فقط مجاز به داشتن دو بازیکن غیر اروپایی باشد.

حق نشر عکس PA
Image caption لیگ برتر انگلیس در پرورش بازیکن طراز اول ملی از دیگر لیگ‌های اروپایی عقب افتاده است

به گفته کرگ دایک "فاصله مدارس فوتبال و تیم اصلی باشگاه‌ها در ۲۰ سال اخیر به مقدار قابل ملاحظه‌ای زیاد شده است. بسیاری از باشگاه‌هایی که با آنها در این باره گفتگو کرده‌ایم آن را مثلث برمودا یا سیاه‌چاله فوتبال انگلستان نامیده‌اند."

سازمان لیگ انگلستان در واکنش به این گزارش گفته "ممکن است این راه‌حل‌ها در حال حاضر قابل قبول نباشند."

"با این حال این سازمان به همکاری با کمیته فدراسیون فوتبال ادامه می‌دهد تا دریابد آیا راه حلی برای رسیدن به اهداف تعیین شده وجود دارد یا نه؛ در عین حال لیگ فوتبال را هم با دشواری‌هایی غیر معقول و نامتناسب به حال خود رها نخواهد کرد."

مطالب مرتبط