منچسترسیتی قهرمان لیگ برتر فوتبال انگلستان شد

حق نشر عکس PA
Image caption منچسترسیتی برای دومین بار در سه سال گذشته، قهرمان لیگ برتر انگلستان شد

منچسترسیتی با پیروزی دو بر صفر مقابل وستهم در آخرین روز رقابت‌های این فصل لیگ برتر فوتبال انگلستان، با کسب ۸۴ امتیاز قهرمان این رقابت‌ها شد.

آبی آسمانی‌های منچسترسیتی که با پیروزی مقابل آستون ویلا درهفته گذشته، تنها یک امتیاز تا بالای سر بردن جام قهرمانی فاصله داشتند، در آخرین بازی لیگ مقابل وستهام قرار گرفتند.

این در حالی است که لیورپول پس از شکست مقابل چلسی و تساوی مقابل کریستال پالاس، راه قهرمانی منچسترسیتی را هموار کرده بود. این تیم تنها در صورت شکست منچسترسیتی مقابل وستهام می توانست به قهرمانی در لیگ امید داشته باشد.

سرخ پوشان لیورپول در آخرین بازی خود، مقابل نیوکاسل قرار گرفتند و امیدوار بودند وستهام بتواند منچسترسیتی را در ورزشگاه اتحاد شکست دهد.

اما مانوئل پلگرینی ۶۰ ساله که در ابتدای فصل جانشین روبرتو مانچینی در منچسترسیتی شده بود، در اولین فصل حضور در لیگ برتر انگلستان توانست قهرمانی را برای این تیم را به همراه بیاورد. این مربی اهل شیلی به غیر از قهرمانی در لیگ برتر، به همراه منچسترسیتی قهرمان جام اتحادیه انگلستان هم شده است.

منچسترسیتی همان طور که مانوئل پلگرینی پیش از بازی هم گفته بود، قصد کسب تساوی مقابل وستهام را نداشت و بازی را با حملات همه جانبه روی دروازه این تیم آغاز کرد. اما وستهام با دفاع چند لایه و بدون برنامه‌ای برای حمله، تنها به فکر بسته نگه داشتن دروازه خود بود.

سمیر نصری فرانسوی ۶ دقیقه پیش از پایان نیمه اول، روی یک شوت از راه دور دروازه وستهام را باز کرد تا بازیکنان منچسترسیتی با خیال آسوده تری بازی را دنبال کنند. گل دقیقه ۴۹ وینسنت کمپانی، کاپیتان منچستر سیتی، خیال هواداران و بازیکنان این تیم از قهرمانی در لیگ راحت کرد.

کاپیتان بلژیکی منچسترسیتی در انتهای بازی، آخر از همه به روی سکوی قهرمانی رفت و برای دومین بار پیاپی در سه سال گذشته، همراه با منچسترسیتی جام قهرمانی را بالای سر برد.

منچسترسیتی بر خلاف دو فصل پیش که تنها با گل دقایق پایانی سرجیو آگوئرو موفق شد جام قهرمانی را کسب کند، با کنترل مسابقه و ایجاد موقعیت‌های متعدد گلزنی، در نهایت ۲ بر صفر وستهام را شکست داد.

آبی آسمانی‌ پوش های منچسترسیتی با زدن ۱۰۲ گل در طول مسابقات فصل گذشته لیگ برتر و با ۲ امتیاز بیشتر از لیورپول جام قهرمانی را بالای سر بردند. به عقیده بسیاری از ناظران، سیتی با وجود تلاش و بازی‌های خوب لیورپول شایسته کسب مقام قهرمانی در پایان لیگ بود.

بازیکنان زیادی در قهرمانی منچسترسیتی نقش داشته‌اند، ولی یحیی توره، داوید سیلوا و سرجیو آگوئرو، موثرترین بازیکنان سیتی در راه قهرمانی بوده اند. یحیی توره در جریان این فصل لیگ برتر انگلستان ۲۰ گل زد. سرجیو آگوئرو و ادین ژکو نیز به ترتیب ۱۷ و ۱۶ گل برای منچسترسیتی به ثمر رساندند.

هواداران پرشمار منچسترسیتی به محض شنیدن سوت پایان بازی، به وسط زمین هجوم بردند و همراه با بازیکنان، دومین قهرمانی خود در سه سال اخیر را جشن گرفتند.

مانوئل پلگرینی پس از قهرمانی در لیگ برتر انگلستان گفت: "تیم‌های بزرگ هیچ گاه به قهرمانی ارضا نخواهند شد. این موضوع بسیار مهمی است. ما امروز، فردا و دوشنبه شادی خواهیم کرد و از سه‌شنبه کارمان را برای فصل آینده آغاز خواهیم کرد، چرا که این باشگاه و این هواداران مستحق قهرمانی‌های بیشتر هستند."

لیورپول همزمان با مسابقه منچسترسیتی در ورزشگاه آنفیلد با نیوکاسل بازی داشت. سرخ پوشان لیورپول، روی گل به خودی مارتین اسکرتل در دقیقه ۲۰، یک بر صفر از نیوکاسل عقب افتادند. گلی که هواداران منچسترسیتی با شنیدن خبرش در ورزشگاه اتحاد سر از پا نمی‌شناختند، اما لیورپول در نیمه دوم به بازی برگشت و با دو گل دنیل اگر و دنیل استورج در نهایت ۲ بر ۱ بازی را برد.

در این بازی دو بازیکن نیوکاسل از زمین اخراج شدند و این تیم در دقایق پایانی مجبور شد ۹ نفره به بازی ادامه دهد.