الجزایر در جام جهانی

حق نشر عکس AP

چگونگی راهیابی به مسابقات

الجزایر از شرکت در دور اول مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در قاره آفریقا معاف بود. این تیم که در دور دوم با مالی، بنین و رواندا همگروه بود، با کسب ۵ پیروزی و تنها ۱ باخت خارج از خانه مقابل مالی، از این گروه صعود کرد.

در دور پایانی مرحله مقدماتی، که به‌صورت یک بازی رفت و برگشت برگزار می‌شد، الجزایر به قید قرعه حریف بورکینا فاسو شد. بازی رفت دو تیم در بورکینافاسو ۳-۲ به‌نفع میزبان خاتمه یافت، اما در بازی برگشت الجزایر با تک‌گل مجید بوغره پیروز شد و با توجه به قانون گل زده در خانه حریف به جام جهانی ۲۰۱۴ راه یافت.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

بهترین عملکرد الجزایر در جام‌های جهانی در سال ۱۹۸۲، یعنی در اولین حضور این تیم در سطح جهانی رقم خورد. الجزایر تازه وارد که در جام جهانی اسپانیا با آلمان، اتریش و شیلی همگروه شده بود، در بازی اول ۲-۱ آلمان را شکست داد.

آلمان در آن سال مدافع عنوان قهرمانی اروپا بود و نهایتا در آن جام هم نایب قهرمان شد. الجزایر پس از پیروزی غافلگیرکننده مقابل آلمان، ۰-۲ به اتریش باخت، اما در بازی سوم شیلی را هم ۳-۲ شکست داد و ۴ امتیازی شد (در آن زمان به هر برد ۲ امتیاز تعلق می‌گرفت).

اما در کمال تعجب این تعداد امتیاز هم برای صعود الجزایر کافی نبود و این تیم به‌خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به آلمان و اتریش، تنها تیم ۴ امتیازی آن جام بود که از صعود به دور بعد بازماند.

این در حالی بود که بازی آخر گروه میان آلمان و اتریش یک روز بعد از بازی الجزایر و شیلی برگزار شد، و آلمان و اتریش با اطلاع از نتیجه بازی دیگر به زمین رفتند.

در این مسابقه بعد از اینکه آلمان در دقیقه ۱۰ یک گل زد، هر دو تیم بیشتر زمان باقی‌مانده را به پاس‌کاری و اتلاف وقت در زمین خود پرداختند، چرا که با این نتیجه هر دو صعود می‌کردند.

اعتراض الجزایری‌ها در آن دوره راه بجایی نبرد، اما از آن پس در همه تورنمنت‌های عمده جهانی بازی‌های آخر تیم‌های هر گروه بطور همزمان برگزار می‌شود.

سرمربی

وحید هلیلودزیچ

این مربی ۶۱ ساله بوسنیایی از سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی الجزایر را بدست گرفته است. او به‌عنوان بازیکن فوتبالش را با باشگاه ولز موستار یوگسلاوی سابق آغاز کرد؛ اما بعد از حدود یک دهه بازی در این تیم، به نانت فرانسه پیوست.

هلیلودزیچ در ۵ فصلی که برای نانت بازی کرد، ۱ قهرمانی و ۲ نایب قهرمانی در لیگ فرانسه را تجربه کرد و ۲ بار هم آقای گل لیگ شد. او یک فصل هم در پاری سن‌ژرمن بازی کرد و پس از ان کفش‌هایش را آویخت.

او مجموعا ۱۵ بار با پیراهن تیم ملی یوگسلاوی سابق به میدان رفت و در جام جهانی ۱۹۸۲ هم شرکت داشت. هلیلودزیچ مربیگری را با اولین باشگاهش، یعنی ولز موستار بوسنی شروع کرد و سپس حدود ۱۰ سال در باشگاه‌های فرانسه کار کرد.

او هدایت تیم‌هایی پاری سن‌ژرمن، لیل و رن را برعهده داشت و در سال ۲۰۰۴ با پاری سن‌ژرمن قهرمان جام حذفی فرانسه شد. "وحید" در این میان ۲ فصل هم سرمربی باشگاه راجا کازابلانکای مراکش بود و با این تیم در سال ۱۹۹۷ لیگ قهرمانان آفریقا را فتح کرد.

او در رده باشگاهی تجربه هدایت الاتحاد عربستان، ترابوزان اسپور ترکیه و دینامو زاگرب کرواسی را هم دارد و در رده ملی هم ۲ سال سرمربی تیم ملی ساحل عاج بوده است.

ستاره افسانه‌ای

رابح ماجر

او که در میان فوتبال‌دوستان ایرانی به اشتباه بنام "رباح ماجر" شناخته می‌شود، پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال الجزایر است. ماجر که حالا ۵۵ ساله است، در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ در بازی مقابل آلمان اولین گل کشورش در تاریخ جام جهانی را زد.

او که در جام جهانی ۱۹۸۶ هم شرکت داشت، جمعا ۸۷ بازی (سومین بازیکن باسابقه الجزایر) و ۲۹ گل ملی (دومین گلزن برتر تاریخ الجزایر) بنام خودش ثبت کرده است. او در سال ۱۹۹۱ در بازی رفت و برگشت جام بین قاره‌ای میان ایران و الجزایر هم حاضر بود.

اما در رده باشگاهی، بزرگ‌ترین افتخار ماجر در سال ۱۹۸۷ بدست آمد. او که در آن دوره در پورتوی پرتغال بازی می‌کرد، در فینال جام باشگاه‌های اروپا مقابل بایرن مونیخ با زدن یک گل و ساختن یک گل دیگر، زمینه برد ۲-۱ و قهرمانی تیمش را فراهم کرد و در پایان همین سال مرد سال فوتبال آفریقا شد.

ماجر طی شش سال و نیم بازی در پورتو، علاوه بر قهرمانی در اروپا، یک سوپرجام اروپا، یک جام بین قاره‌ای باشگاه‌ها، سه قهرمانی لیگ پرتغال و دو قهرمانی جام حذفی این کشور را تجربه کرد. او در سال ۱۹۹۱ به باشگاه نادی قطر پیوست و یک سال بعد در ۳۴ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

رابح ماجر پس از پیوستن به جرگه مربیان، در ۳ مقطع هدایت تیم ملی کشورش را برعهده داشته، و سرمربی باشگاه‌های قطری لوکره، السد و الریان هم بوده است.

چهره شاخص این دوره

سفیان فغولی

این هافبک هجومی ۲۴ ساله در باشگاه والنسیای اسپانیا بازی می‌کند و طراح اصلی حملات تیم ملی الجزایر است. فقولی در رده نوجوانان و جوانان برای تیم‌های ملی فرانسه بازی می‌کرد، اما در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت که در رده بزرگسالان برای الجزایر بازی کند.

او در همین مدت نسبتا کوتاه خود را به‌عنوان یکی از مهره‌های کلیدی تیم تحت هدایت وحید هلیلودزیچ جا انداخته، و در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ یکی از موثرترین بازیکنان تیمش بود. او در سال ۲۰۱۲ مرد سال فوتبال الجزایر شد.

سابقه در جام‌های جهانی

الجزایر تاکنون در ۳ جام جهانی حضور داشته است. این کشور از زمان استقلال در سال ۱۹۶۲ به‌مدت ۲۰ سال در راهیابی به جام‌های جهانی ناکام بود، اما در این سال در اولین تجربه خود توانست ۲ پیروزی بدست آورد، هرچند که نهایتا به‌خاطر تفاضل کمتر در همان مرحله گروهی حدف شد.

الجزایر ۴ سال بعد در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک هم حاضر بود، ولی با تساوی مقابل ایرلند شمالی، و باخت به اسپانیا و برزیل از رسیدن به مرحله حذفی بازماند. الجزایر بعد از آن همچنان یکی از تیم‌های مطرح آفریقا بود و در سال ۱۹۹۰ قهرمان این قاره شد، اما برای حضور دوباره در جام جهانی تا سال ۲۰۱۰ انتظار کشید.

در این سال الجزایر مقابل اسلوونی و آمریکا ۰-۱ شکست خورد و با انگلستان ۰-۰ مساوی کرد، و به این ترتیب با تنها ۱ امتیاز و بدون گل زده با جام خداحافظی کرد.