لیگ قهرمانان آسیا؛ فولاد به دنبال صعود به جمع هشت تیم برتر

حق نشر عکس Getty
Image caption رائول گونزالس بازیکن سابق رئال و مهاجم السد در بازی رفت عملکرد ضعیفی داشت

تیم فوتبال فولاد خوزستان چهارشنبه در اهواز میزبان السد قطر است. در مرحله رفت دو تیم به تساوی بدون گل رسیدند. فولاد در صورت برتری به مرحله یک هشتم نهایی این دوره از مسابقات راه می یابد.

فولاد از لحاظ فنی برتری چشمگیری نسبت به السد دارد.در حالی که بیشتر کارشناسان بدلیل تجربه السد و بازیکنان خارجی این تیم همچون رائول و تاباتا شانس پیروزی نماینده قطری را در بازی رفت بیشتر از فولاد می دانستند.

اما در بازی رفت فولاد بدون تردید تیم برتر میدان بود. از نظر ساختار تیمی و سازماندهی فنی، فولاد به مراتب بهتر از السد بازی کرد. یاران جوان و تکنیکی فولاد اگر دقت بیشتری داشتند می توانستند در دوحه پیروز میدان باشند.

صرف نظر از برتری فنی فولاد نسبت به السد یکی از دلایلی که موجب شد تا السد نتواند بازی با کیفیتی از خود نشان دهد حضور رائول گونزالس در ترکیب اصلی بود.

رائول بدون تردید یکی از بازیکنان بی نظیر تاریخ فوتبال است اما در بازی گذشته سایه ای از این بازیکن بزرگ در زمین حاضر بود. رائول نسبت به گذشته کاملا تغییر کرده است.

در بازی گذشته این بازیکن بزرگ بسیار سنگین و بی انگیزه بود. با وجود اینکه تمامی توپ‌ها به رائول ختم می شد ولی او هیچ نتوانست موقعیتی خطرناک روی دروازه فولاد ایجاد کند.

اصرار بیش از اندازه در استفاده از رائول پیر و کم تحرک موجب شده بود تا تاباتا نقش کمتری در سیستم تهاجمی السد داشته باشد. در زمان‌هایی از بازی رائول برای دریافت توپ به خط میانی اضافه می شد تا بتواند بعنوان بازیساز عمل کند که در این نقش نیز موفق نبود.

تاباتا بازیکنی طراح و تکنیکی است که به‌خوبی می تواند جریان بازی را کنترل کند. تاباتا در بازی گذشته زیر سایه رائول قرار داشت و نقش کم رنگ او یکی از دلایل اصلی ضعف السد بود.

احتمالا در این بازی رائول در ترکیب اولیه السد قرار نخواهد داشت. هر بازیکنی که در این پست قرار گیرد موجب تغییر در نوع بازی السد می شود و همین موضوع می تواند مورد توجه کادر فنی فولاد قرارگیرد.

تاباتا و خلفان ابراهیم می توانند هر لحظه برای فولاد خطرناک باشند. با تمامی این اوصاف فولاد توان برتری مقابل السد را دارد. اگر فولاد بتواند میانه میدان را از آن خود کند پیروزی دور از دسترس نیست.

نوع بازی فولاد برتری خاصی نسبت به تیم‌های غرب آسیا دارد. استفاده از پاس‌های کوتاه و بازی‌های ترکیبی دو و یا چند نفره و سرعت زیاد در اجرای تاکتیک‌های تیمی موجب درخشش فولاد دراین مرحله از مسابقات شده است.

اگر فولاد بتواند السد را شکست دهد. با توجه به تجربه بازی‌های امسال و بازگشت بازیکنان ملی پوش از مسابقات جام جهانی و همین طور ترمیم نقاط ضعف خود می تواند سال آینده و در ادامه این دوره از مسابقات به یکی از تیم‌های مدعی قهرمانی تبدیل شود.

آرایش فولاد در این بازی حساس:

دروازه‌بان:

در بازی گذشته سوشا مکانی در چند صحنه اشتباهاتی داشت. سوشا در دریافت‌ها تا حدودی ضعیف بود و شوت‌های نه چندان قدرتمند یاران السد را در چند مرحله مهار کرد. در برخی از دقایق بازی اگر رائول سرعت سابق را داشت می توانست در ریباندها السد را به گل برساند. سوشا باید در این موارد بسیار مراقب باشد.

خط دفاعی:

در بازی گذشته حسین فرکی، ایوب والی را به پادووانی ترجیح داد. والی بازیکنی باهوش است که در زدن ضربات سر مهارت دارد.

والی زننده تک گل فولاد در بازی با بنیادکار بود. زوج والی و کرمی تا حدودی موفق عمل کرد. اما در مواردی خلفان ابراهیم به‌راحتی از کانا‌ل‌های به وجود آمده بین مدافعان کناری استفاده می کرد.

اگر خلفان در زدن ضربات آخر کمی دقت می کرد دروازه فولاد باز می شد. والی و کرمی باید پوشش مناسبی را دراین منطقه بوجود بیاورند.

مهرداد جماعتی با تمام شایستگی‌هایش در جناح چپ از اردوی جام جهانی جا ماند. اگر جماعتی به همین روند ادامه دهد آینده درخشانی را پیش رو دارد.

امید خالدی در راست بسیار پخته و موثر بازی می کند. اگر خالدی حضور بیشتری در حمله داشته باشد می تواند یکی از امیدهای فوتبال ایران در آینده باشد.

خط میانی:

شهاب کرمی، سروش رفیعی، بختیار رحمانی، اسماعیل شریفات و غلامرضا رضایی بازیکنان خط میانی فولاد در بازی گذشته بودند و به دلیل مصدومیت

رضایی با ساسان انصاری تعویض شد. انصاری نشان داد که بازیکن بسیار با هوشی است. در این بازی فولاد نیاز به بازیکنی دارد که بتواند در زمان حمله پوشش مناسبی در جلوی خط دفاعی ایجاد کند.

مهدی بدرلو نمونه ایی از این بازیکنان است که می تواند جای رضایی بازی کند. اما سروش رفیعی در بازی گذشته یکی از بازیکنان برتر میدان بود.

سروش رفیعی با تکنیک منحصر به‌فرد خود در چند مورد خط دفاعی السد را به‌راحتی باز می کرد. رفیعی باهوش و مسلط بازی می کند. اگر این بازیکن حضور بیشتری در محوطه جریمه داشته باشد و در گلزنی نیز شرکت کند بسیار موفق تر است.

خط حمله:

پریرا در بازی رفت تا حدود زیادی بدشانس و کم دقت بود. اگر پریرا می توانست یکی از موقعیت‌هایش را گل کند، حالا فولاد با خیالی آسوده در اهواز به دیدار السد می رفت.

مهاجم برزیلی علاوه بر گلزنی نقش بسیار موثری بعنوان "بازیکن لینک" ایفا می کند. در چند صحنه از بازی رفت این بازیکن امید خالدی و سروش رفیعی را در کناره ها صاحب توپ می کرد که نشان ار درک بالای او درنقش تک مهاجم است.

فولاد در این بازی باید بسیار حساب شده بازی کند. السد با تمامی ضعف‌هایی که دارد یک قدم از فولاد پیشی گرفته است.

این تیم در بازی خانگی گلی دریافت نکرده است و در صورت گلزنی در اهواز می تواند به صعود امیدوار باشد. تجربه بازی مقابل تیم‌های قطری نشان داده است که اگر السد به گل برسد فولاد کار بسیار دشواری را پیش رو دارد.

بازیکنان فولاد نشان داده اند در صورتی که بازی از روند عادی خود خارج شود فاقد تجربه لازم برای جبران نتیجه هستند.

بازی با استقلال در لیگ داخلی نمونه ای از این اتفاقات است. بازیکنان فولاد باید بسیار صبور باشند و اجازه دهند تا بازی سیر طبیعی خود را طی کند. با وجود پریرا، بختیار رحمانی،سروش رفیعی و اسماعیل شریفات خط دفاعی السد باز شدنی است.