ریو فردیناند در تابستان منچستریونایتد را ترک خواهد کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption ریو فردیناند پس از دوازده سال حضور در منچستریونایتد تابستان امسال از این تیم جدا خواهد شد

ریو فردیناند پس از آنکه باشگاه منچستریونایتد پیشنهاد جدیدی برای تمدید قرار داد به او ارائه نکرد، در این تابستان این باشگاه را ترک خواهد کرد.

این مدافع ۳۵ ساله پس از ۱۲ سال بازی در منچستریونایتد، این باشگاه را در تابستان امسال ترک خواهد کرد. فردیناند ۴۵۴ بار با پیراهن شیاطین سرخ به میدان رفته و هشت گل هم برای این تیم بر ثمر رسانده است.

ریو فردیناند درباره جدا شدنش از منچستریونایتد گفته است: "پس از ۱۲ سال فراموش نشدنی فکر می‌کنم الان زمان مناسبی برای خداحافظی باشد."

بی بی سی دریافته که فردیناند قصد دارد در فصل آینده هم به فوتبال خود ادامه دهد ولی هنوز باشگاه آینده این بازیکن هنوز مشخص نیست.

به نظر می‌آید باشگاه منچستریونایتد به ریو فردیناند گفته است که به این تیم بازگردد و به پاس زحماتی که برای این باشگاه کشیده، به عنوان "اسطوره باشگاه" کار خود را در این باشگاه ادامه دهد.

باشگاه منچستریونایتد به فردیناند پیشنهاد داده که به‌عنوان سفیر این باشگاه با شیاطین سرخ همکاری خود را ادامه دهد، عنوانی که بسیاری از بازیکنان سابق منچستریونایتد در حال حاضر این عنوان را دارند.

ریو فردیناند به همراه منچستریونایتد، شش بار قهرمان لیگ برتر، دو بار قهرمان جام اتحادیه انگلستان، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و همچنین یک قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌های جهان را کسب کرده است.

او آخرین بازی خود با پیراهن منچستریونایتد را مقابل ساوتهمتون انجام داد، در این مسابقه منچستریونایتد ۱-۱ با ساوتهمتون مساوی کرد.

در نامه سر گشاده‌ای که فردیناند در وب سایت خود منتشر کرده، آمده است: " من در چند ماه گذشته بسیار طولانی و عمیق درباره آینده حرفه‌ای خود فکر کردم. شرایط به من اجازه نداد که تا آن طور که باید از هواداران خداحافظی کنم ولی از همین فرصت استفاده می‌کنم و از همه هم تیمی‌ها، کارکنان باشگاه و هواداران برای این ۱۲ سال فراموش نشدنی و بی نظیر که هیچ گاه از یاد من نخواهد رفت، تشکر و سپاس گذاری می‌کنم."

او در ادامه این نامه با اشاره به وضعیت جسمانی خود نوشته است: "حس می‌کنم آماده و سلامت هستم و برای آغاز چالش جدیدی در زندگی حرفه‌ای خود آمادگی لازم را دارم ولی منتظرم ببینم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد."

باشگاه منچستریونایتد هم درباره رفتن فردیناند از تیم، در توئیتر خود نوشته است: "باشگاه منچستریونایتد از حضور طولانی و ممتاز ریو فردیناند در این باشگاه تشکر می‌کند و برای او در آینده آرزوی موفقیت دارد."

ریوفردیناند در سال ۲۰۰۲ در ازای ۳۰ میلیون پوند از لیدز یونایتد به منچستریونایتد پیوست. او در فصل ۲۰۰۳ -۲۰۰۲ یکی از عوامل کلیدی منچستریونایتد در قهرمانی لیگ برتر بود.

او در سپتامبر ۲۰۰۳ به دلیل مثبت اعلام شدن تست دوپینگ‌اش هشت ماه از حضور در میادین فوتبال محروم شد. او تا یکسال بعد از این محرومیت سنگین به فوتبال بازنگشت ولی بلافاصله پس از بازگشت به ترکیب منچستریونایتد بار دیگر به یکی از بازیکن کلیدی این تیم تبدیل شد.

فردیناند همراه با منچستریونایتد قهرمان فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ لیگ برتر انگلستان شد، او در آن تیم هم یکی از عناصر اصلی قهرمانی سرخ پوشان بود.

منچستریونایتد به همراه فردیناند در فصل بعد هم از عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کرد و علاوه بر آن در فینال لیگ قهرمانان اروپا با پیروزی در ضربات پنالتی مقابل چلسی قهرمان اروپا شد.

ریو فردیناند برای بار سوم، در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ همراه با منچستریونایتد قهرمان لیگ برتر شد ولی در دو فصل بعدی با مشکل مصدومیت مواجه بود.

او حضور به همراه منچستریونایتد در روز آخر فصل ۲۰۱۲_۲۰۱۱ لیگ برتر، جام قهرمانی را به تیم رقیب یعنی منچسترسیتی واگذار کردند ولی در فصل آخر حضور الکس فرگوسن، ریو فردیناند علاوه بر قرار گرفتن در تیم منتخب فصل لیگ برتر برای ششمین بار قهرمان لیگ شد.