تیم کشتی فرنگی ایران با سه برد قاطع به فینال جام جهانی رسید

حق نشر عکس ISNA
Image caption ایران سال گذشته از روسیه شکست خورد و نایب قهرمان شد

تیم کشتی فرنگی ایران با سه برد قاطع مقابل آذربایجان، کره‌جنوبی و فنلاند به فینال جام جهانی کشتی فرنگی رسید. برای رسیدن به فینال کشتی‌گیران ایرانی از ۲۲ باری که روی تشک رفتند تنها یکبار طعم شکست را چشیدند. ایران فردا در فینال با روسیه روبرو خواهد شد.

مسابقات امسال با حضور ده تیم برگزار می‌شود که در دو گروه پنج تیمی با هم مسابقه می‌دهند.

در گروه اول تیم‌های روسیه، مجارستان، آمریکا ترکیه و قزاقستان قرار داشتند.

در گروه دوم تیم‌های ایران، کره‌جنوبی، ارمنستان، آذربایجان و فنلاند مسابقه دادند.

در مراسم افتتاحیه که امروز پنج‌شنبه (۲۵ اردبیهشت) در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد، رسول خادم رییس فدراسیون کشتی ایران به تماشاگران خوشامد گفت و نناد لالوویچ رئیس فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) هم سخنرانی کرد و تماشاگران ایرانی را "بهترین تماشاگران دنیا" نامید.

پس از مراسم افتتاحیه کشتی‌گیران ایرانی در اولین مسابقه با کشتی‌گیران آذربایجان سرشاخ شدند. تیم آذربایجان که مربی و دو کشتی‌گیر ایرانی دارد در مقابل ایران حرفی برای گفتن نداشت و هشت بر صفر نتیجه را واگذار کرد.

جمشید خیرآبادی سرمربی ایرانی آذربایجان ترجیح داد دو کشتی گیر ایرانی یعنی سامان طهماسبی و صباح شریعتی را به مصاف حریفان ایرانی نفرستد.

در میان کشتی‌گیران ایرانی سعید عبدولی قهرمان جهان در سال ۲۰۱۱، در ۷۱ کیلوگرم با برد هشت بر صفر مقابل رستم علی‌اف بهترین نتیجه را گرفت و حمید سوریان دارنده پنج طلای جهانی و قهرمان المپیک در وزن ۵۹ کیلوگرم به سختی و در حالیکه نتیجه کشتی یک بر یک بود بدلیل اخطار کمتر برنده شد.

فرشاد علیزاده هم در ۷۵ کیلوگرم هفت بر یک الوین مرسلیف را برد.

تیم ایران در دور دوم استراحت داشت و در دور سوم روبروی کره‌جنوبی قرار گرفت.

این مسابقه هم مسابقه‌ای یکطرفه بود و بجز کیم هیون وو برنده مدال طلای ۶۶ کیلوگرم المپیک لندن که در ۷۵ کیلوگرم نه بر یک هادی علیزاده پورنیا را برد بقیه کشتی‌گیران ایرانی با اختلاف قابل ملاحظه حریفانشان را شکست دادند.

کیم هیون وو تنها کشتی‌گیری بود که امروز توانست در مصاف با کشتی‌گیران ایرانی پیروز شود.

طالب نعمت پور هم در وزن ۸۵ کیلوگرم حریف نداشت و کشتی نگرفت.

ایران در دور سوم با فنلاند رو در رو شد و این تیم را هم با برتری قابل ملاحظه شکست داد.

کشتی‌گیران ایرانی فقط در یک وزن در مقابل کشتی‌گیران فنلاندی امتیاز از دست داد و مجموع امتیازات دو تیم ۴۴ به ۳ بود. حمید سوریان و امید نوروزی هشت بر صفر، داود اخباری هفت بر صفر، بهنام مهدی‌زاده و حبیب‌الله اخلاقی شش بر صفر حریفان خود را شکست دادند. مهدی علیاری هم سه بر یک حریفش را برد.

فرشاد علیزاده هم بدون حریف بود.

در گروه دیگر هم روسیه مجارستان، قزاقستان، ترکیه و آمریکا را شکست داد و به فینال رسید.