نگاهی به فهرست اولیه تیم ملی فوتبال ایران، برتری اصول بر احساسات

حق نشر عکس AP
Image caption تیم ملی ایران تنها یک بازی تدارکاتی جدی با تیم ملی گینه انجام داده است

فهرست اولیه بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران مانند بیشتر تیمهای حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل دیروز اعلام شد؛ فهرستی که بخوبی نمایانگر تفکرات کارلوس کی‌روش سر مربی تیم ملی ایران است.

بیشتر بازیکنانی که به اردوی اتریش دعوت شده اند در بهترین شرایط آمادگی قرار دارند. سرمربی تیم ملی با دعوت از بازیکنان با تجربه وجوان نشان داده است که صرف نظر از جام جهانی ونتایج آن به فکر آینده فوتبال ایران نیز است.

معمولا بر هر لیستی انتقاداتی وارد است اما تصمیم گیرنده نهایی سرمربی است و باید به تفکرات او احترام گذاشت. آقای کی‌روش سعی کرده است تا در هر پست دو بازیکن مورد اطمینان را به اردوی تیم ملی دعوت کند. دردرون دروازه و خط حمله نسبت به دیگر پست‌ها بازیکنان بیشتری به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند.

یازده بازیکن اصلی تیم ملی تا حدود زیادی مشخص است و تنها نگرانی سرمربی تیم ملی بازیکنان جانشین است که باید بعضی مواقع به کمک تیم ملی بیایند.

کی روش صرف نظر ار توانایی فنی بازیکنان بیشتر بدنبال بازیکنانی است که از لحاظ شخصیتی در چارچوب تفکرات او جای گیرند. برای نمونه برغم فشارهای مستقیم و غیرمستقیم برای دعوت از مهدی رحمتی آقای کی‌روش اصول مربیگری خود را زیرپا نگذاشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption کارلوس کی‌روش با وجود تمام فشارها بر اصول خود ایستادگی کرده

این موضوع می تواند درس بزرگی برای فوتبال ایران باشد. مهدی رحمتی بدون تردید در حال حاضر بهترین دروازه بان فوتبال ایران است اما سرمربی تیم ملی نشان داد که درفوتبال ملاک و معیار انتخاب بازیکنان تنها توانایی های فنی آنها نیست.

آقای کی‌روش معتقد است که هیچ بازیکنی بزرگتر از تیم نیست و تمامی بازیکنان حاضر در تیم ملی بخوبی به این موضوع پی برده‌اند. حفظ آرامش از فاکتورهای اساسی برای موفقیت هر تیمی است و تیم ملی فوتبال ایران نیز نیاز به آرامش دارد. بهمین دلیل آقای کی‌روش ترجیح داده بازیکنانی را به اردوی تیم ملی دعوت کند که کمترین حاشیه را داشته باشند.

نگاهی دقیق‌تر به بازیکنانی که بیشترین شانس را برای حضور در جام جهانی برزیل دارند:

دروازه‌بانان:

دانیال داوری و رحمان احمدی مردان اصلی کی‌روش در دروازه هستند. داوری در بازی دوستانه مقابل گینه اشتباهات فاحشی داشت اما با این وجود دانیال مرد اول کی‌روش در درون دروازه است.

رحمان احمدی امسال موفقیت چندانی نداشت و در بازی‌های پایانی سپاهان، زلاتکو کرانچار شهاب گردان را به او ترجیح می‌داد. با تمامی این مشکلات کی‌روش اعتقاد ویژه‌ایی به رحمان احمدی دارد.

حضور او در سه بازی حساس تیم ملی در دوره مقدماتی تائید کننده این اطمینان است. بیرانوند از اردوی اتریش جا ماند و از بین علیرضا حقیقی و سوشا مکانی یکنفر مسافر برزیل می‌شود. مکانی فصل موفقی را در فولاد داشت و شانس بیشتری برای حضور درجام جهانی دارد.

مدافعان:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جلال حسینی بیش از هر بازیکن دیگری برای کارلوس کی‌روش بازی کرده است

درمرکز خط دفاعی سیدجلال حسینی و پژمان منتظری مردان ثابت تیم ملی هستند. امیر حسین صادقی و احمد آل نعمه بازیکنان جانشین آنها بحساب می‌آیند.

درخشش تیم فوتبال نفت تهران موجب شد تا احمد آل‌نعمه بعنوان نماینده باشگاه نفت در لیست تیم ملی قرار گیرد.

فرهاد خانزاده جوان احتمالا شانس چندانی برای حضور در بزیل ندارد اما بدون شک او یکی از بازیکنان آینده‌دار فوتبال ایران است .در جناح راست خسروحیدری نفر اول است و مهرداد بیت آشور انتخاب دوم کی‌روش محسوب می‌شود.

اگر حیدری به خط میانی منتقل شود احتمال حضور این دو بازیکن بطور همزمان وجود دارد. حسین ماهینی با تمام شایستگی‌هایش بدلیل ضعف در کارهای دفاعی ممکن است جام جهانی را از دست بدهد.

در جناح چپ مهرداد پولادی بازیکن مورد علاقه سرمربی تیم ملی است. شاید کمتر کارشناسی انتظار داشت تا پولادی پس از یک دوره طولانی مصدومیت وحضور نداشتن در ترکیب اصلی پرسپولیس به تیم ملی دعوت شود.

پولادی در صورت آمادگی مرد اول کی روش است و هاشم بیگ زاده نفر دوم در این پست بشمار می آید.

احسان حاج صفی یکی دیگر ازبازیکنانی است که بیشتر در خط هافبک مورد توجه کی روش است اما درصورت نیاز توانایی بازی در این پست را دارد همین موضوع شانس حاج صفی را برای حضور در برزیل دوچندان می کند.

هافبک‌ها :

حق نشر عکس AP
Image caption جواد نکونام با وجود مصدومیت عازم اردوی اتریش شد

جواد نکونام و آندرانیک تیموریان دو مهره اساسی تیم ملی در مرکز خط میانی هستند. رضا حقیقی می تواند جانشین مناسبی برای تیموریان باشد.

قاسم حدادی فر یکی دیگر از بازیکنان مورد علاقه کی‌روش است و احتمالا بعنوان جانشین نکونام مورد توجه او است. احتمالا اشکان دژاگه، مسعود شجاعی و علیرضا جهانبخش مردان ثابت تیم ملی در برزیل هستند. جهانبخش فصل بسیار خوبی را در هلند پشت سرگذاشته است و با خداحافظی جباری شانس حضور در ترکیب ثابت را پیدا کرده است.

بختیار رحمانی، خلعتبری و حاج صفی دیگر بازیکنانی هستند که در این پست مورد توجه کی‌روش هستند.

مهاجمان:

بدون شک رضا قوچان نژاد مرد اول تیم ملی است و کریم انصاریفرد نفر دوم محسوب می‌شود. رضا نوروزی نیز مانند بیرانوند از اردوی تیم ملی در اتریش جا ماند.

مهدی شریفی با وجود درخشش در لیگ و بازی‌های آسیایی شاید برای حضور در جام جهانی هنوز بسیار جوان است. اعتقاد دارم که شریفی از لحاظ فنی هیج کمبودی نسبت به دیگر فورواردهای تیم ملی ندارد.

در کنار شریفی، سردار آزمون یکی دیگر از دغدغه‌های کی‌روش است. آزمون به نظر مطبوعات درخشش خوبی در روسیه داشته است و مورد توجه چند تیم بزرگ اروپایی نیزقرار گرفته است اما آزمون نیز به مانند شریفی بیشتر بدنبال کسب تجربه در این اردوها است. در صورتیکه آزمون توانایی بازی در خط میانی را داشته باشد احتمال حضور او در برزیل وجود دارد. در این صورت حاج صفی و رحمانی باید بسیار مراقب باشند.

حق نشر عکس AP
Image caption رضا قوچان‌نژاد بازیکن چارلتون انگلستان مهاجم اصلی تیم ملی ایران است

البته ممکن است که در اردوها، بازیکنان با درخشش خودنظر سرمربی تیم ملی را تغییر دهند اما بیست و سه بازیکنانی که نامشان رفت بیشترین شانس را برای حضور درجام جهانی برزیل دارند.

مطالب مرتبط