بارسلونا، شهری در انتظار دیوانگی

حق نشر عکس s
Image caption دیگو کاستا و لیونل مسی ستاره های اتلتیکو و بارسلونا نیز در انتظار رقابتی تنگاتنگ

شاید در چشم گردشگرانی که این روزها در بارسلونا پرسه می‌زنند، فقط برق لذت از هوای آفتابی و ساحل زیبای شهر دیده ‌شود، ولی چشم‌های نگران ساکنان بیش از هر چیزی به 'نو کمپ' دوخته شده. جایی که آبی و اناری پوشان باید در آخرین دیدار فصل میزبان تیمی از مادرید باشند.

این بار گرچه حریف رئال نیست، اما اهمیت این مسابقه به هیچ عنوان کم‌تر از 'ال کلاسیکو‌ها' نیست. بیش از هزار گل در بیش از ۳۵۰ بازی زده شد تا به دنبال بیش از ۳۳ هزار دقیقه نبرد، تکلیف قهرمانی لالیگا به روز آخر بکشد.

شاگردان دیگو سیمئونه در آستانه ثبت موفق‌ترین فصل تاریخ باشگاه، در انتظار اولین قهرمانی ۱۸ سال اخیر‌‌شان در اسپانیا هستند. اما بارسلونا هم در پایان یکی از ضعیف‌ترین فصل‌هایش به دنبال کسب پنجمین قهرمانی‌اش در شش سال اخیر است، تا برای هفدهمین بار جام را بالای سر ببرد.

نتایج عجیب

این برای سومین بار در تاریخ لیگ اسپانیا است که وضعیت قهرمانی به این شکل درآمده است. بارسلونا و اتلکتیکو پا به پای هم پیش آمدند، چه در نمایش‌های مقتدرانه فصل و چه در این آخر کاری که نفس هر دو تیم به شماره افتاد. هر دو تیم در دو بازی اخیر افتضاح بودند.

اتلتیکو گرچه حالا با ۳ امتیاز اختلاف دست بالا را دارد، اما می‌توانست زودتر کار را تمام کند. مادریدی‌ها ۰-۲ به لوانته باختند و بعد هم در خانه با مالاگا ۱-۱ مساوی کردند. بارسلونا هم ۲-۲ با ختافه مساوی کرد و با الچه هم به تساوی بدون گل رسید.

پس از این بازی و در هنگام ورود به رختکن شاید هر کس دیگری غیر از جرارد پیکه به بازیکنان می‌گفت که هنوز شانس قهرمانی دارند، کسی باورش نمی‌شد.

بازی مرگ و زندگی

آندرس اینیستا، هافبک بارسلونا به درستی گفته است: "تمام فصل در این ۹۰ دقیقه خلاصه شده".

این دو تیم در فصل جاری پنج بار باهم بازی کرده‌اند که غیر از دیدار رفت لیگ قهرمانان اروپا تمامی آن‌ها با مساوی تمام شده است؛ این یعنی اتلتیکو خیلی خوب بلد است از بارسا مساوی بگیرد.

تساوی یا برد اتلتیکو در این مسابقه به معنای قهرمانی این تیم خواهد بود. ولی با توجه به این که در لالیگا در صورت تساوی امتیاز‌ها، به نتایج دیدارهای مستقیم نگاه می‌کنند و بازی قبلی این دو تیم در ورزشگاه «ویسنته کالدرون» نیز با تساوی بدون گل به پایان رسید، برد بارسلونا مساوی خواهد شد با قهرمانی.

داستان متفاوت دو مربی

هر چقدر نمایش نهایی این دو تیم شبیه به هم است، وضعیت مربیان آن‌ها از زمین تا آسمان باهم فرق دارد.

خراردو مارتینو، مربی آرژانتینی بارسلونا یکی از ضعیف‌ترین فصل‌های این تیم را رقم زد و حتی در صورت قهرمانی هم خیلی بعید است که آینده‌ای در «نو کمپ» داشته باشد و احتمالاً باید از همین حالا لوئیز انریکه که به تازگی از سلتاویگو استعفا داد، را روی نیمکت بارسا دید.

اما دیگو سیمئونه که در آخرین قهرمانی اتلتیکو در سال ۱۹۹۶ نقشی کلیدی داشت، این بار به عنوان مربی شاهکار کرده. او هم می‌تواند دهمین قهرمانی لالیگا را برای باشگاه کسب کند و هم این تیم را برای اولین بار آقای فوتبال اروپا کند.

خداحافظی پویول، آمادگی کاستا

برای اتلتیکو بهترین خبر رسیدن دیگو کاستا به این بازی است؛ بهترین گل‌زن مادریدی‌ها در این فصل که جدول گلزنان لالیگا هم با ۲۷ گل پس از رونالدو و مسی قرار دارد.

اما بارسلونا در این بازی باید با کاپیتانی خداحافظی کند که تنها پیراهن این تیم را پوشید. کارلس پویول، پسر ۱۴ ساله خجالتی که سال ۱۹۹۲ برای اولین بار به تیم اصلی رسید و همان زمان هم در یک برنامه تلویزیونی به عنوان "پُر‌مو‌ترین" بازیکن بارسا انتخاب شد، سرانجام تسلیم مصدومیت کهنه زانویش شد: "از چند ماه پیش زانویم اذیت می‌کند و باید بگویم که دوران من در بارسا ۳۰ ژوئن تمام می‌شود. کاری که همیشه دوست داشتم را کرده‌ام. زندگی من آرزوی هزاران کودک است و همیشه از زندگی‌ام خیلی راضی بوده‌ام."

آتش‌فشان در شهر

مردم بارسلونا خودشان را برای مسابقه‌ای بسیار حساس آماده می‌کنند. از چند روز قبل بیش‌تر رستوران‌ها و میکده‌هایی که قرار است بازی را پخش کنند، رزرو شده و با هرکسی در کوچه و خیابان صحبت می‌کنید در انتظار این بازی است. بارسا امسال لیگ قهرمانان را با دست خالی ترک کرد و در فینال جام حذفی نیز به رئال باخت و حالا فقط لالیگا مانده است.

در سال ۲۰۱۰ با این که رقابت این اندازه حساس نبود، پس از برد ۰-۴ مقابل وایادولید، مردم شهر مثل همیشه به خیابان 'La Rambla' ریختند و دیوانه‌وار شادی کردند. تا جایی که کار به خرد شدن شیشه‌ها کشید و نگارنده شاهد درگیری پلیس با مردم و شلیک گاز اشک‌آور بود.

حالا اما هیجان به مراتب بیش‌تر از آن موقع است و در صورت قهرمانی باید منتظر آتش‌فشان بارسلونایی‌ها بود. اینیستا می‌گوید: "اگر بتوانیم این لیگ را در آخرین روز در خانه ببریم، اوضاع دیوانه‌وار می‌شود. طوری شادی می‌کنیم که قبلاً نکرده‌ایم!"