رئیس فیفا: آلمان و فرانسه برای برگزاری جام جهانی در قطر فشار آوردند

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای بلاتر می‌گوید آلمان و فرانسه با فشارهای سیاسی به میزبانی قطر کمک کرده‌اند

سپ لاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، می‌گوید کشورهای آلمان و فرانسه با فشار سیاسی بر فیفا بر اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر موثر بوده‌اند اما وزرای خارجه آلمان و فرانسه این اتهام را رد کرده و ادعای رئیس فیفا را بی‌اساس دانسته‌اند.

آقای بلاتر، روز پنجشنبه (۱۵ مه - ۲۵ اردیبهشت) در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی در سوئیس از احتمال تغییر زمان برگزاری مسابقات جام جهانی سال ۲۰۲۲ خبر داد و گفت: "به احتمال بسیار زیاد زمان این مسابقات از تابستان به زمستان تغییر خواهد کرد."

علت این جابجایی گرمای "طاقت فرسای" تابستان در قطر اعلام شده است. گرمایی که در ارزیابی‌های کارشناسان غیرقابل قبول برای برگزاری یک مسابقه فوتبال ارزیابی شده است.

"این یک اشتباه بود که با برگزاری مسابقات در تابستان ذوب کننده قطر موافقت کنیم. یک اشتباه. خب همه اشتباه می‌کنیم. اما کمیته انتخاب میزبان سال ۲۰۲۲ تصمیم گرفت که ما مسابقات را در ماه‌های ژوئن و ژوئیه در قطر برگزار کنیم."

آقای بلاتر در این گفتگوی تلویزیونی همچنین از "فشارهای سیاسی" کشورهای آلمان و فرانسه برای اعطای میزبانی به کشور قطر سخن گفت اما روابط عمومی فیفا امروز (جمعه - ۱۶ مه) با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد منظور آقای بلاتر از این سخنان "استفاده قطر از منابع عظیم نفت و گاز خود" برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ نبوده است بلکه وی به فشارهای سیاسی از سوی آلمان و فرانسه برای اعطای میزبانی به این کشور حاشیه خلیج فارس اشاره کرده است.

آقای بلاتر در این باره گفته است: "من هیچ گاه نخواهم گفت قطر میزبانی را خریده است چرا که این فشارها سیاسی بود؛ از جانب آلمان و فرانسه." او همچنین در گفتگوی خود با تلویزیون سوئیسی به حضور شرکت های بزرگ آلمانی و فرانسوی در کشور قطر اشاره کرد.

"ما همگی به خوبی می‌دانیم که چه شرکت‌های بزرگی از آلمان و فرانسه در قطر منافع دارند؛ اگر چه این شرکت‌ها به طور مستقیم از مسابقات جام جهانی سود نمی‌برند."

در واکنش به سخنان آقای بلاتر، سخنگوی وزیر خارجه فرانسه، روز جمعه ضمن "بی اساس" خواندن اتهامات آقای بلاتر گفت: "فرآیند انتخاب میزبان جام جهانی کاملا در اختیار کمیته اجرایی این فدراسیون است."

وزیر خارجه آلمان هم در پاسخ به خبرگزاری‌ها گفته در این مورد اظهار نظر نمی‌کند و تنها توجه رسانه‌ها را به اظهارات پیشین سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور، جلب می‌کند که سال گذشته گفته بود: "تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که از سوی آلمان هیچ گونه توصیه با فشاری بر نماینده این کشور در کمیته اجرایی فیفا برای اعطای میزبانی به قطر وجود نداشته است."

در همین حال، سپ بلاتر که از سال ۱۹۹۸ تاکنون ریاست فیفا را برعهده داشته است در این گفتگوی تلویزیونی بار دیگر از تصمیم خود برای شرکت در انتخابات آتی این مهمترین نهاد بین المللی فوتبال خبر داده است.

مطالب مرتبط