نیجریه در جام جهانی؛ عقاب‌ها

حق نشر عکس Getty

چگونگی راهیابی به مسابقات

نیجریه که به‌عنوان یکی از ۲۸ تیم برتر آفریقا از شرکت در دور اول مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در آفریقا معاف بود، در دور دوم این مرحله با مالاوی، کنیا و نامیبیا همگروه شد. "عقاب‌ها" در این گروه با کسب ۳ برد و ۳ تساوی به‌راحتی تیم اول گروه شدند و به دور سوم صعود کردند.

در دور سوم که به‌صورت پلی‌آف رفت و برگشت برگزار می‌شد، طبق قرعه اتیوپی حریف نیجریه شد. در بازی رفت در زمین اتیوپی، نیجریه با گلی که در آخرین دقیقه بازی از روی نقطه پنالتی زد، ۲-۱ میزبانش را شکست داد. عقاب‌ها در بازی برگشت هم ۲-هیچ اتیوپی را شکست دادند و جواز سفر به برزیل را بدست آوردند.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

اولین حضور تجربه نیجریه در جام‌های جهانی موفق‌ترین تجربه این تیم نیز هست. عقاب‌ها که در سال ۱۹۹۴ در آمریکا برای اولین بار جام جهانی شرکت می‌کردند، با آرژانتین، بلغارستان و یونان همگروه شدند، و با وجود شکست در مسابقه‌ای که آخرین بازی دیگو مارادونا با پیراهن تیم ملی آرژانتین بود، با توجه به پیروزی‌های قاطعشان مقابل بلغارستان و یونان به‌عنوان تیم اول گروه راهی یک‌هشتم نهایی شدند.

حریف آنها در این مرحله ایتالیای آریگو ساکی و روبرتو باجو بود. نیجریه در این بازی تا آخرین دقایق بازی با گل امانوئل آمونیکه از حریف نامدارش پیش بود، اما گل روبرتو باجو در دقیقه ۸۸ بازی را به تساوی کشید و در وقت اضافه هم با یک ضربه پنالتی ایتالیای ۱۰ نفره را به پیروزی ۲-۱ رساند. نیجریه با وجود ناکامی در راهیابی به جمع ۸ تیم پایانی، یکی از تیم‌های قدرتمند این مسابقات بود و شماری از بازیکنان آن، از جمله فینیدی جورج، رشیدی یکینی، ساندی اولیسه، جی‌جی اوکوچا و دانیل آموکاچی در فوتبال اروپا و جهان به شهرت رسیدند.

سرمربی

استیون کشی

او که یکی از اعضای تیم رویایی حاضر در جام جهانی ۱۹۹۴ بود، در یک‌هشتم نهایی مقابل ایتالیا، از روی نیمکت ذخیره‌ها بازی را دنبال کرد. کشی که در پست مدافع بازی می‌کرد، بین سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۹۵ جمعا ۶۴ بار برای تیم ملی نیجریه به میدان رفت.

او در سال ۱۹۹۴ کاپیتان تیمی بود که در جام ملت‌های آفریقا قهرمان شد. استیون کشی بهترین سال‌های فوتبالش را در باشگاه‌های بلژیکی گذراند و با اندرلشت ۱ قهرمانی لیگ و ۲ قهرمانی جام حذفی را تجربه کرد. او مربیگری در رده ملی را با تیم ملی توگو شروع کرد و برخلاف انتظار این تیم را به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان رساند، اما قبل از شروع مسابقات جای خود را به اتو فیستر آلمانی سپرد.

او مدتی هم سرمربی تیم ملی مالی بوده است. اشتیون کشی که از سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی کشورش را برعهده گرفته، در سال ۲۰۱۳ این تیم را قهرمان جام ملت‌های آفریقا کرد. او و محمود الجوهری، مربی نامدار مصری، تنها کسانی هستند که هم به‌عنوان بازیکن و هم به‌عنوان مربی قهرمان این مسابقات شده اند.

ستاره افسانه‌ای

رشیدی یکینی

این مهاجم تکنیکی بهترین گلزن تاریخ تیم ملی این کشور بود. او که در ۵۸ بازی ملی ۳۷ گل برای کشورش زده، در سال ۱۹۹۴ با تیم ملی نیجریه قهرمان جام ملت‌های آفریقا شد و علاوه بر آن، آقای گل و بهترین بازیکن این مسابقات هم شد.

او در بازی مقابل بلغارستان اولین گل نیجریه در تاریخ جام‌های جهانی را زد و شادی پس از گل او به یکی از به‌یاد ماندنی‌ترین صحنه‌های آن جام تبدیل شد. یکینی به اندازه بعضی هم‌تیمی‌هایش نظیر نوانکو کانو (قهرمان باشگاه‌های اروپا با آژاکس و ۲ بار برنده عنوان مرد سال آفریقا) مدال و عنوان کسب نکرد، اما یکی از پرطرفدارترین فوتبالیست‌های نیجریه و از اول‌ترین ستارگان بین‌المللی این کشور بود.

او بهترین دوران فوتبال باشگاهی‌اش را در ویتوریا ستوبال پرتغال گذراند. یکینی فوتبال باشگاهی را با وجود افت و خیزهای فراوان تا بعد از ۴۰ سالگی ادامه داد. او در چند سال اخیر با مشکلات جسمی و روحی از قبیل افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد و در ۴ مه ۲۰۱۲ در ۴۸ سالگی از دنیا رفت.

چهره شاخص این دوره

جان اوبی میکل

حق نشر عکس Getty
Image caption جان اوبی میکل ۲۶ ساله، هفت سال پیش پیراهن آبی چلسی را بر تن کرد

این هافبک ۲۶ ساله نقطه اتکای تیم ملی نیجریه در میانه میدان است. او که از ۷ سال پیش در چلسی بازی می‌کند، با وجود مصدومیت‌هایی که در چند سال اخیر گریبان‌گیرش شده، بیش از پنجاه بار برای تیم ملی کشورش به میدان رفته است.

البته اوبی میکل بر سر موضوع مصدومیتش با مسوولان فدراسیون و کادر فنی تیم ملی اختلافاتی داشت که باعث شد در مقطعی هم از تیم ملی خط بخورد.او در باشگاهش و تیم ملی بیشتر درپست هافبک دفاعی بازی می‌کند.

اوبی میکل در دره باشگاهی با چلسی ۱ قهرمانی لیگ برتر و ۴ قهرمانی جام حذفی انگلستان را تجربه کرده و در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ هم به‌ترتیب فاتح لیگ قهرمانان و لیگ اروپا شده است. او که جام جهانی ۲۰۱۰ را هم به‌علت مصدومیت از دست داد، در جام ملت‌های آفریقای ۲۰۱۳ و جام کنفدراسیون‌های ۲۰۱۳ عضو تیم ملی کشورش بود.

سابقه در جام‌های جهانی

نیجریه در سال ۲۰۱۴ برای پنجمین بار در جام جهانی شرکت می‌کند. بعد از حضور در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا و رسیدن به یک‌هشتم نهایی، عقاب‌ها در سال ۱۹۹۸ هم حاضر بودند و در گروهی که اسپانیا، پاراگوئه و بلغارستان هم در آن قرار داشتند، سرگروه شدند (اسپانیا در این گروه حذف شد).

اما آنها در یک‌هشتم نهایی ۱-۴ به دانمارک باختند و از جام خداحافظی کردند. نیجریه در جام جهانی ۲۰۰۲ در گروه ملقب به "گروه مرگ" در کنار آرژانتین، انگلستان و سوئد قرار گرفت و نتوانست به دور دوم برسد. آخرین حضور این تیم در جام‌های جهانی هم به ۴ سال پیش برمی‌گردد که در آفریقای جنوبی با آرژانتین، کره جنوبی و یونان همگروه بودند و باز هم در همان دور اول از گردونه مسابقات کنار رفتند.